Стилістичний аналіз тексту

Щоб зробити стилістичний аналіз тексту, необхідно визначити, що досліджує стилістика. Предметом її дослідження є мовна організація в конкретному тексті або в типі тексту. Тобто не сама структура мови і не окремо взяті кошти мови, а їх можливі поєднання в окремих сферах діяльності і в залежності від певних положень спілкування. На сьогоднішній день виділяють в стилістиці напрямки, що розрізняються методом аналізу тексту.

Схема проведення аналізу тексту по пунктам

Для проведення стилістичного аналізу будь-якого тексту застосовується наступний алгоритм:

 1. Визначити, чи є основна функція, які є завдання мови в підсумку. Наявність додаткових функцій.
 2. Виділити характерні особливості.
 3. За допомогою яких засобів дані особливості можуть створюватися.
 4. Який жанр або сфера застосування.
 5. Визначити, які з цих особливостей притаманні до мови: емоційність, образність, невимушеність, точність, розпливчастість, суб’єктивність.
 6. Специфіка мови: фразеологія, лексика, граматика. (Можливо, навести уривок для прикладу).
 7. Висновок.

Читайте також: Звуковий аналіз слова — схема розбору.

Приклад стилістичного аналізу

Текст для розбору:

Лампові підсилювачі. У порівнянні з транзисторними УНЧ, що надходить опір вихідного лампового каскаду, є високим — доходить до декількох десятків ОМ, тому чистота і якість звуку залежить від збірки і якості ламп вихідного каскаду і від якості роботи вихідного трансформатора, який виступає в ролі узгоджувального.

Приклад стилістичного аналізу:

 1. Мета всього вишенапісанного тексту — повідомлення.
 2. Повідомлення має форму поняття або визначення (особливість лампових підсилювачів). Швидше за все цей уривок з підручника або енциклопедії.
 3. Таким чином можна визначити сферу застосування даного уривка — це рядки наукового характеру, але не ділового.
 4. Цьому уривку супроводжують такі характерні особливості: неупередженість, об’єктивність, ясність, точність, відсутність образності.
 5. Ці особливості формуються за допомогою таких засобів: рядки несуть характер наукової термінології, які складаються з окремих фраз, які мають термінологічний характер (опір вихідного лампового каскаду і т. Д.). Вміст уривка не має емоційної лексики. Граматичні особливості: порядок слів у реченнях — прямий.
 6. Синтаксис уривка підтверджує, що рядки тексту наукового стилю.

Науковий стиль написання тексту

науковий стиль

Науковий стиль оповіді

Для визначення цього стилю в тексті необхідно знати його ознаки та особливості. Такими особливостями є — застосування термінів, наукових визначень, іноземних виразів і слів, велика кількість середнього роду іменників (властивість, відношення), а також відсутність емоційного забарвлення. Стиль ще характерний логічним виразом думки, що сприяє логічного зв’язку між пропозиціями і їх окремими частинами. Науковий текст, як правило, часто має складні розповідні речення з чималою кількістю дієприкметникових і причетних оборотів.

Це може бути корисним: Словотворчий розбір слова онлайн.

Офіційно-діловий стиль

Офіційно-діловий стиль

Офіційно-діловий стиль написання тексту

Цей стиль рясніє мовними штампами (без поважної причини, у разі неявки і т. Д.). Однозначність, досить ясні визначення, що не мають додаткового формулювання. Всюди вживаються слова, що вживаються посадовими особами (зобов’язаний, постановив, маю право). Відсутність описів міркування. Офіційно-діловому стилю притаманне затверджує виклад матеріалу, офіційність мови, стислість висловлюваного. Через манери викладати безліч подробиць навіть в простих реченнях, переповнене однорідними членами речення і відокремленими виразами. Тому виконати стилістичний аналіз такого тексту не складе труднощів.

розмовне розповідь

розмовний стиль

Розмовний стиль письма

Пропозиції цього стилю припускають застосування повсякденної побутової лексики, використання простих виразів розповідає. У тексті розмовного стилю практично відсутні терміни і різні іноземні слова, але використовуються рядки з емоційним забарвленням: фамільярність, критичність, іронія і т. Д. Ознаками розмовного стилю є наявність простонародних словоформ (прикупити, грошик, в окулярах і т. Д.), Наявність вигуків, а також вигуків (Ой, Тьху-ти !, Ах). Тут використовуються неповні речення, нечітке вираження деяких фраз (Здрасьте).

Рекомендуємо до прочитання: Фонетичний розбір слова онлайн.

Художній стиль тексту

Цей стиль особливий, що дозволяє його аналізувати з перших рядків. Художня мова увібрала в себе все розмаїття. Засоби мови використовуються в повній мірі для створення художнього образу: епітети, порівняння, метафори. Рядки є динамічними, наповнені чималою кількістю дієслів, антонімів, слів в переносному значенні. Використовуються також поряд з загальнолітературний словами жаргонізми, діалектизми для кращого опису героїв оповідання.

Публіцистичний стиль мови

публіцистичний стиль

Публіцистичний стиль написання

Характерний наявністю політичної та громадської термінології (ідеологія, расизм, компартія), доступністю і простотою викладу, точністю опису, гаслами і закликами (Миру — мир!). Йому притаманні також риси наукового стилю, особливо термінологія, художнього стилю — кошти мови, офіційно-ділового — офіційність мови. Часто використовуються оклику, а також питальні речення.

Таким чином, виконати стилістичний аналіз будь-якого тексту не складе труднощів, якщо розуміти основні особливості різних видів розповіді.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector