Що таке ЛГБТ — Розшифровка

Марш ЛГБТ

Марш ЛГБТ

Що таке ЛГБТ?

Термін «ЛГБТ» (англ. «LGBT») є абревіатурою від слів «Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender» (Лесбіянки, Геї, Бісексуали і Трансгендери). Всі зазначені чотири слова позначають людей, що входять в ЛГБТ-рух, а саме:

 • Lesbian (лесбіянки) — жінки, які відчувають фізичне, романтичне і емоційний потяг до іншої жінки;
 • Gay (геї) — чоловіки, які відчувають фізичне, романтичне і емоційний потяг до іншого чоловіка;
 • Bisexual (бісексуали) — люди, які відчувають фізичне, романтичне і емоційний потяг до людей обох статей;
 • Transgender (трансгендери) — загальний термін для людей, чиї гендерна ідентичність і вираз відрізняється від їх фізіологічного статі.

Адепти LGBT часто додають до згаданого терміну «LGBT» букву «Q», що змінює термін на «LGBTQ». Під літерою Q ховається термін «Questioning» ( «котрі запитують»), які означають людей, які не впевнені у своїй поточній сексуальної орієнтації. І на поточний момент знаходяться в пошуках своєї гендерної ідентичності.

Сам термін «гендерний» (від gender — стать) означає «соціальна стать» — тобто комплекс поведінки, властивий певної статі. Гендерна ідентичність може не збігатися з фізіологічної — можна народитися жінкою і при цьому вести себе як чоловік (практикувати чоловічий гендер), народитися чоловіком і використовувати жіночий гендер etc.

Гендерні шаблони зумовлюють нашу поведінку вже з малих років

Гендерні шаблони зумовлюють нашу поведінку вже з малих років

Історія LGBT

Після того, як ми розібрали, що це таке ЛГБТ, розповімо трохи про його історію. Приблизно до середини 20 століття не існувало офіційного терміну, який би описував людей з нетрадиційною сексуальною орієнтацією. У дійшли до нас джерелах древніх культур використовувалося словосполучення «третю стать», що позначають осіб з одночасними жіночими і чоловічими ознаками. З середини 20 століття з’явилися поширені нині терміни «гомосексуал», «гей», «гомофіл» і ряд інших аналогів. При цьому під терміном «гей» розумілися (і розуміються) не тільки чоловіки, а й жінки, чия орієнтація відрізняється від традиційної.

Приблизно з середини 20 століття відбувається перелом в масовій свідомості, пов’язаний з «сексуальною революцією» і боротьбою за права людини. Важливою датою в історії ЛГБТ-спільноти стали Стоунволлскіе бунти (1969 рік) в яких представники гей-спільноти вперше дали організовану відсіч державі, заявивши про себе як серйозної і масової силі. У 1970 році були проведені перші марші гей-прайду в пам’ять про бунти, і з тих пір марші прайду регулярно проходять в різних куточках земної кулі.

Ядром ЛГБТ-спільноти спочатку були геї і лесбіянки, котрі не сприймали бісексуалів і трансгендерів як повноцінних членів ЛГБТ-спільноти. Лише з 90-х років позиції останніх досить зміцнилися для того, щоб сприймати їх як повноправних членів ЛГБТ.

Стоунволлскіе бунти дали поштовх розвитку ЛГБТ-руху

Стоунволлскіе бунти дали поштовх розвитку ЛГБТ-руху

Рекомендую ознайомитися: Розшифровка АУЕ — що означає у молоді.

Символіка ЛГБТ

Масовий рух ЛГБТ володіє своїми яскравими, і досить впізнаваними символами.

Зокрема, ними є:

 • Райдужний прапор. Нагадує кольори веселки, і символізує різноманітність, єдність і красу спільноти ЛГБТ. Його демонстрація покликана продемонструвати гордість бути частиною ЛГБТ. Проект прапора був розроблений в 1978 році художником Гилбертом Бейкером;

  Райдужний прапор ЛГБТ схожий з кольорами веселки

  Райдужний прапор ЛГБТ схожий з кольорами веселки

 • Рожевий трикутник. Історія цього символу сягає корінням часів Другої Світової Війни, де в нацистські табори і в’язниці було відправлено до 100 гомосексуальних чоловіків (понад 60% з них загинуло). Такі ув’язнені носили нашивку у вигляді рожевого трикутника, що позначає гомосексуала. Нині ж символ рожевого трикутника символізує утиски прихильників ЛГБТ з боку держави і оточуючих. А також боротьбу за права людини, і надію на нову еру рівності і свободи;

  Рожевий трикутник ЛГБТ

  Рожевий трикутник ЛГБТ

 • Лямбда — грецька буква «лямбда» обрана в якості символу організації «Альянс гей-активістів» ще на початку 70-х років. З 1974 року вона є символом визвольного руху гомосексуалів, символізуючи зміна енергії і спочивають потенціал.

  лямбда ЛГБТ

  лямбда ЛГБТ

LGBT-активісти і прайд

Для повноцінного розуміння того, що таке ЛГБТ неможливо без згадки про активістів даного руху — людей, що борються за права ЛГБТ. Такі люди інспірують створення і прийняття всіляких законів, спрямованих на захист членів ЛГБТ-спільнот, їх права вести повноцінне життя в людському суспільстві. У західному світі такі закони активно приймаються і реалізовуються, держави ж пост-радянського табору поки знаходяться на шляху до цього.

Крім законодавчих ініціатив, активісти ЛГБТ проводять регулярні марші, спрямовані на демонстрацію своєї масовості, боротьби за свої права і популяризацію ідеалів. Зазвичай на таких маршах згадується термін «прайд» означає вираз спільності, ідентичності та колективної сили членів ЛГБТ. При цьому розфуфирена чоловіки в макіяжі і незрозумілих одязі, яке часто любить демонструвати нам ТВ, є скоріше не правилом, а винятком в рядах прайду. Беруть участь в прайді люди виглядають і поводяться абсолютно нормально, і зустрівши таку людину на вулиці часом важко віднести його до представників ЛГБТ.

ЛГБТ-прайд

ЛГБТ-прайд

переслідування ЛГБТ

Далеко не у всіх країнах прихильники ЛГБТ говорять про себе на повну силу. У багатьох традиційних країнах (зокрема, ісламського світу) ставлення до ЛГБТ різко негативне. Крайні праві течії європейських країн переслідують прихильників LGBT, регулярно влаштовують показові каральні акції, залякують і б’ють членів ЛГБТ.

Крім відкритого проявляемого насильства, існують різні гласні і негласні форми дискримінації. Наприклад, особа з нетрадиційною орієнтацією (квір) може бути виключено з роботи або навчального закладу, йому може бути відмовлено в медичній допомозі. Також йому неможливо зареєструвати офіційну сім’ю, щодо нього регулярно використовуються нападки й образи.

Знаменитості нетрадиційної орієнтації

В останні роки нетрадиційна орієнтація і приналежність до ЛГБТ багатьма зірками мас-медіа не тільки не ховається, а й стає предметом гордості. Особливо це стосується західного світу, в якому такі відомі гомосексуали як Елтон Джон, Том Форд, Едрю Скотт, Джоді Фостер, Синтія Ніксон, Рікі Мартін і ряд інших прямо заявляють про свою гомосексуальну орієнтацію. При цьому ставлення до них в західному світі досить толерантне, люди ведуть звичайне життя, не афішуючи особливості своїх стосунків.

Одна з відомі фігур ЛГБТ - Елтон Джон (праворуч)

Одна з відомі фігур ЛГБТ — Елтон Джон (праворуч)

висновок

Нижче ми подали розшифровку того, що таке ЛГБТ, які особливості даного соціального руху і сповідувані ним цінності. Приблизно з середини 20 століття руху пережило період своєї появи і становлення, і нині представляє досить значну силу людей, котрі намагаються відстояти свої права на повноцінне життя в соціумі. Чи прийме їх наше, досить традиційне, суспільство? Покаже час.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector