Що робити, якщо гальмує комп’ютер?

Кожен власник ПК рано чи пізно стикається з проблемою низької продуктивності пристрою. Однак не варто засмучуватися і опускати руки: існує безліч способів реанімувати комп’ютер і ноутбук, навіть якщо вони постійно зависають. Так що ж робити, якщо гальмує комп’ютер? На жаль, причин, що уповільнюють роботу Windows і самого заліза, дуже багато, і часом після переустановлення системи нічого не змінюється. Тому слід запастися терпінням і уважно вивчити кожну деталь, щоб зробити все можливе для продовження життя вашої обчислювальної машини.

Причини повільної роботи ПК

У комп’ютері багато лазівок, за допомогою яких можна підвищити продуктивність системи

Віруси і шкідливе ПО

Для початку слід звернути увагу на підозрілі програми і процеси на вашому ПК. Можливо, ви й не підозрювали про існування шкідливих і згубних файлів, поки не зіткнулися з довгої завантаженням системи, з постійними оповіщенням про помилку, з відмовою включення диспетчера задач командою ctrl + alt + del, зі 100% завантаженням комп’ютера при відсутності робочих програм, а також з недоторканними папками і документами.

Якщо хоч одна з перерахованих проблем існує, то варто негайно прийняти кілька заходів щодо захисту вашого ноутбука:

 • Скачайте оновлену версію сканера (наприклад, Cureit від розробника антивірусного ПО Dr.Web) і негайно запустіть повну перевірку всіх дисків вашого пристрою. Після перевірки вилікуєте заражені файли або видаліть їх.
 • Встановіть повноцінну антивірусну програму для постійного захисту системи в режимі реального часу.
 • Активізуйте брандмауер, запропонований Windows, для збільшення вашого захисту.
 • Встановіть програму для роботи з USB-накопичувачами, яка буде аналізувати всі вхідні і вихідні операції, а також становить флеш-карт.

Перевірка файлової системи на віруси

Так як більшість вірусів приходить до нас з інтернет-простору, будьте пильні: якщо в вашому браузері відкриваються підозрілі вікна, рекламні банери заважають роботі і невідомі вам файли завантажуються на ваш ПК, то слід негайно провести перевірку і очистку Windows від вірусів і шкідливого ПЗ.

Переповнений системний диск

Якщо ви помітили, що ваш комп’ютер гальмує при відкритті документів і програм, то, швидше за все, причина криється в заповненому диску С. Особливо часто з цією проблемою стикаються власники ноутбука з двома і більше дисками (наприклад, C, D, E). Як правило, пристрій з розділеним жорстким диском працює повільно через стрімке скорочення простору на системному диску.

Видалення програм для збільшення вільного місця на диску

Вільне місце на диску С не гумове, а для комфортної роботи потрібно не менше 5 Гб простору. Для ефективного очищення нам потрібна відповідна утиліта (наприклад, CCleaner), яка проаналізує місце на диску, видалить тимчасові файли, незатребувані і однакові документи, а також допоможе вам вирішити, яке ПЗ вам зовсім не потрібно. Після видалення файлів не забудьте очистити робочий стіл від нагромаджених папок і спустошити кошик, так як вони займають простір системного диска.

Велике скупчення пилу

Кожен поважаючий себе користувач ПК повинен хоча б раз на рік заглядати всередину свого підопічного і проводити очистку від бруду і пилу, що скупчилася в ньому за цей час. Якщо ви помітили, що після успішного старту Windows пристрій тупить при запуску програм і перегрівається, то настала пора робити генеральне прибирання системного блоку стаціонарного комп’ютера або систему охолодження ноутбука.

Вся справа в тому, що пил приводить в непридатність вентилятори, тим самим виводить з ладу внутрішній теплообмін і провокує зростання температури. Перегрів активізує в відеокарті і процесорі функції захисту, з якими пристрій працює дуже повільно. Для запобігання виходу з ладу заліза необхідно відстежувати показники температури компонентів ПК за допомогою відповідних програм (наприклад, Aida). Крім того, раз на кілька років перевіряйте якість термопасти, що з’єднує радіатори і елементи обчислювальної машини.

Очищення системного блоку від пилу

Гальмує жорсткий диск

Як би це дивно не звучало, кожен жорсткий диск має свій термін служби, і коли він підходить до кінця, пристрій працює повільно. HDD-диски складаються з безлічі дзеркальних пластинок і голівки, що зчитує. У свою чергу, пластинки розділені на сектори, і при звертанні до однієї з них комп’ютер може не отримати відповіді і позначити цей сектор як «битий». З кожним новим битим сектором наближається смерть вашого вінчестера. Для того щоб уникнути неприємностей з жорстким диском, слід проводити профілактику:

 • Щомісяця виділяти час для повної дефрагментації вашого HDD-накопичувача (особливо системного диска С). Для цього ви можете використовувати як сторонні програми, так і вбудовані утиліти
 • Уникати прямого впливу на вінчестер: не бити системний блок, не упускати ноутбук і не стукати по ньому. Майже 70% продуктивності пристрою залежить від того, як працює HDD-накопичувач — згадайте це, коли вам раптом захочеться прискорити роботу ПК ногою.
 • Час від часу чистити жорсткий диск від пилу і сміття.

Діагностика жорсткого диска

Якщо ваш HDD-накопичувач переповнюють биті сектора, йому сто років в обід, і він натерпівся від вас «ударів долі», є можливість повернути його до життя. Скачайте необхідну утиліту (наприклад, HirensBootCd), перевірте його стан і після цього проведіть роботу по його відновленню.

Невеликий обсяг ОЗУ і файл підкачки

Якщо обсяг вашої оперативної пам’яті залишає бажати більшого, то велика ймовірність, що ваш ноутбук тупить через це. Операційна система розуміє, що розмір RAM занадто малий і працює з файлом підкачки (pagefile.sys), куди відправляє незатребувані дані з ОЗУ. Тому і гальмує ваш пристрій. Тут вам не допоможуть ні перевстановлення Windows, ні будь-які утиліти. Рішення просте — розширити RAM, купивши нову планку пам’яті або заборонити звернення до файлу підкачки.

Від процесора, як і від ОЗУ і вінчестера, багато в чому залежить працездатність і оперативність агрегату. Слабкий або застарілий процесор видає себе під час перегляду високоякісних фільмів, під час активної роботи в інтернеті і після одночасного звернення до кількох вікон. «Що ж робити?» — запитаєте ви. На жаль, рішення тут одне — заміна «серця» на більш потужну модель.

З кожним роком кількість встановленого на ноутбук ПО росте, збільшується і число автоматично завантажуються програм при включенні Windows. Навряд чи хтось педантично відстежує автозагрузку і печеться про її оптимізації. Однак саме вона гальмує роботу пристрою. Для оперативної очищення автоматично завантажуються вікон можна використовувати сторонні програми (наприклад, TuneUp Utilities) або системні утиліти. Для використання інструментарію від Windows відкрийте «Пуск», введіть у рядок пошуку msconfig, зайдіть в «Конфігурацію системи», виберіть розділ «Автозавантаження» і проведіть контрольну зачистку. Після цієї процедури ви відзначите, що ваша обчислювальна машина працює швидше.

захаращений реєстр

У реєстрі зазначаються всі встановлені програми, і, якщо одна з них була видалена неправильно, в ньому залишаються сліди її існування — непотрібне сміття для Windows, який гальмує роботу. З кожної Деінсталювати утилітою реєстр росте, і система починає повільно працювати з ним. Однак, є просте і досить швидке рішення — очищення реєстру за допомогою різних утиліт (наприклад, CCleaner), які надійно і дбайливо почистять ваш комп’ютер від сміття.

Очищення реєстру через CCleaner

Ресурсомісткі візуальні ефекти

Якщо ви втомилися від того, що ваша обчислювальна машина гальмує, повільно відкриває вікна і після довгого часу очікування не працює зовсім, можливо, вам варто відключити зайву анімацію і візуальні ефекти. Це помітно знизить навантаження на процесор. Алгоритм дій простий:

 • У «Властивості» комп’ютера відкриваємо вкладку «Додаткові параметри».
 • Після того як відкрилося нове вікно «Швидкодія», ми вибираємо «Параметри».
 • Вибираємо функцію «Забезпечити найкращу швидкодію» і застосовуємо зміни.
 • Нарешті, викликаємо вікно «Персоналізація» і міняємо тему робочого столу.

Підвищення швидкодії ПК

Таким чином ви зможете домогтися оптимальної продуктивності і прийнятного інтерфейсу. Якщо вас цікавить більш точна персоналізування ефектів, то для цієї мети вам підійде стороннє ПО (наприклад, TuneUp Utilities).

Відключаємо відновлення Windows

Існує ще один спосіб, після якого ваш агрегат перестане повільно функціонувати. Система обчислювальної машини працює безперервно і через певний проміжок часу створює точку відновлення. Якщо відключити цю функцію, то ПК перестане гальмувати і його продуктивність збільшиться. Однак варто попередити, що відповідальність за це рішення лежить на вас, так як іноді (дуже рідко) точки відновлення системи прігождаются для невеликої переустановлення системи або відкату. Тому потрібно це робити чи ні — вирішуйте самі.

Якщо ви все ж вирішили це робити, то зайдіть в «Властивості» в «Моєму комп’ютері», перейдіть на вкладку «Захист системи», натисніть на кнопку «Налаштувати» і виберіть «Відключити захист». З цього моменту ваш агрегат перестане гальмувати, але і відновити систему при необхідності вам не вдасться.

Тепер ви знаєте, що потрібно робити, коли ваш комп’ютер нестерпно повільно працює. Як ви встигли помітити, переустановлення системи не є результативною заходом для прискорення функціонування пристрою, незважаючи на те, що всі «любителі допомогти» норовлять це зробити. Лише комплексне виправлення всіх згаданих нами проблем гарантовано продовжить життя вашої обчислювальній машині. Дотримуючись наші рекомендації, ви зможете не тільки відновити пристрій і прискорити його роботу, але і запобігти появі будь-яких проблем в майбутньому.

Однак якщо після зробленого вами праці ваш комп’ютер працює все так само повільно, то іншого виходу, ніж заміна комплектуючих деталей на нові або більш сучасні моделі, немає. Обставини бувають різними, тому якщо у вас немає можливості оновити начинку ПК, підійміть продуктивність за рахунок урізання якості графіки ігр та дозволу відео. Це дозволить вам виконувати необхідні завдання при пристойній працездатності.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector