Яку версію Ubuntu вибрати

Отже, настав той момент, коли ви твердо вирішили поставити на свій комп’ютер Убунту. Однак, як з’ясувалося, дистрибутивів, що містять у назві це африканське слово, аж ніяк не мало. Ми спробуємо пояснити, чим відрізняються ті чи інші збірки, щоб ви могли зрозуміти, яку версію Ubuntu вибрати.

Як вибрати Ubuntu

Яку версію Ubuntu вибрати? Є різні редакції Ubuntu з різними оточеннями столу Unity, Gnome, XFCE, до того ж є дві основні архітектури — 32 і 64 біт

Найпопулярніші дистрибутиви

Сьогодні існує безліч найрізноманітніших збірок, призначених під дуже рознящіеся потреби, але гордо носять ім’я Ubuntu. Або хоча б його частину. Якщо ви поки що не збираєтеся впроваджувати цю систему в навчальний процес або великий бізнес, то вибирати найзручніше з трьох найпопулярніших дистрибутивів: Unity, Kubuntu і Gnome. Про них і варто дізнатися докладніше.

Unity

Unity або просто Ubuntu — це класична збірка, що випускається компанією Canonical. Вірніше, навіть Unity — це назва вільної оболонки для графічного середовища. Вона є традиційною для цієї операційної системи. Якщо ви хочете користуватися Убунту в тому вигляді, в якому вона замислювалася спочатку, то ця версія якраз саме те.

Деякі сподіваються на те, що такий інтерфейс незручний або незвичний. Так, незвичний, особливо після Windows. Але якщо в вас є хоч найменша тяга до прекрасного, бажання оптимізувати робочий процес, а також невелике бажання витратити буквально пару годин на те, щоб розібратися: що, як і до чого — то незвичність забудеться швидко. Як і туга по Windows.

У плані системних вимог ця редакція є «середнячком».

 • Оперативна пам’ять в середньому десь 1-2 Гб буде оптимальною. Піде і менше. Природно, якщо у вас чотири і більше гігабайт, то це тільки плюс.
 • Жорсткий диск об’ємом від п’яти Гб.
 • Відеокарта, яка дісталася в спадок від татового першого комп’ютера, а куплена за останні 3-5 років. Хоча насправді вона грає досить малу роль.

Скрін дистрибутива Unity

Це основний дистрибутив, підходить для більшості сучасних комп’ютерів

Gnome

Середа Gnome використовується і в класичній Ubuntu. Однак цю версію відрізняє інший підхід до робочого столу. Якщо вам подобається інтерфейс, який використовує Apple в Mac OS, то Gnome буде відмінним варіантом. Істотних недоліків в порівнянні з класичною дистрибутив не має. А також поставляється з набором програм GTK.

Це програми, які, простіше кажучи, добре уживаються на різних платформах (мова йде скоріше про платформах Linux). Мінімальні системні вимоги у Gnome трохи вище, ніж у Unity, але більшість сучасних комп’ютерів легко потягне.

Меню версії Gnome

У цій редакції Ubuntu використовується оточення робочого столу Gnome за замовчуванням без всяких замін оболонки

Kubuntu

Ця версія вже істотно відрізняється від попередніх. Буква «K» на початку Kubuntu взята, очевидно, від абревіатури KDE. KDE — це власне графічне оточення Kubuntu. Якраз тим, кого найбільше долає ностальгія по Windows, варто задуматися про KDE. Адже саме цей дистрибутив зовні найбільш нагадує дітище від Microsoft. Цей же факт може і відштовхнути частину користувачів. Однак в іншому це та ж система Linux, що і інші версії Ubuntu. Заточена під роботу з QT-додатками.

Про Kubuntu також слід знати, що останні її версії набагато могутніше традиційних. А значить, у них більш високі системні вимоги. Цю систему вже не так просто поставити на бабусин старий комп’ютер.

 • Оперативна пам’ять від одного Гб.
 • Від 5-10 Гб місця на диску.
 • Двоядерні процесори нових поколінь (останні три-п’ять років). Відеокарти теж краще бути в такому ж віці.

Крім різних дистрибутивів, слід знати про такий параметр як архітектура. Але перед цим ще кілька цікавих збірок, які можуть зацікавити деяких користувачів.

Меню дистрибутива Kubuntu

Це редакція Ubuntu з дуже потужним, великоваговим і красивим оточенням робочого столу KDE

Інші цікаві версії

 1. Xubuntu та Lubuntu. Дві ці системи використовують свої оточення робочого столу: XFCE і LXDE відповідно. Інтерфейс у них більш простий і також віддалено нагадує Віндовс. Застосовуються дистрибутиви на стареньких комп’ютерах. Причому Lubuntu найбільш підходить для самих малопотужних ПК.
 2. Ubuntu Server. Версія Server незмінно супроводжує кожен новий випуск класичної Ubuntu компанією Canonical. Використовується для серверних ПК. Деякі великі інтернет проекти ставлять собі якраз Ubuntu Server для зберігання даних. Графічного інтерфейсу не має взагалі.
 3. Mint. Mint — ще одна спроба зробити продукт, схожий на Windows. Особливо це стосується версії робочого столу Cinnamon. Звикати до чогось нового після Windows вам майже не доведеться. Ще один варіант робочого столу.
 4. Edubuntu. Дуже класний і красивий продукт. Але підходить він для шкільних комп’ютерів, оскільки призначений для освітніх цілей. Управління максимально спрощено, щоб бути інтуїтивно зрозумілим будь-якій дитині. До речі кажучи, в Грузії і Македонії, а також в ряді європейських країн в школах перейшли на ці ОС. Залишається сподіватися, що і російські діти з часом зможуть навчатися таким способом.

  Скріншот меню Edubuntu

  Це редакція для освіти і шкіл, з великою кількістю додатків навчального призначення

 5. Цікава редакція, що служить для того, щоб зробити з ПК або іншого пристрою медіацентр. Графічний інтерфейс тут значно відрізняється, щоб їм було зручно управляти не тільки мишею, але і пультом. Разом з редакцією йде дуже багато спеціалізованих драйверів.

архітектура

Важливою є і архітектура системи. Вона може бути 32-бітної або 64-бітної. Чим вони відрізняються? 32-бітові системи є застарілими на сьогоднішній день. Вони не можуть використовувати більш 3,5 Гб оперативної пам’яті. Тобто слід зробити висновок, що доцільно їх використовувати тільки на комп’ютерах з оперативкою нижче чотирьох Гб.

64-бітові системи найбільш перспективні. Однак в порівнянні з 32-бітними вони споживають набагато більше потужності комп’ютера. Тому якщо ставити їх на ПК з малою оперативною пам’яттю, то всі процеси почнуть пригальмовувати. Напрошується висновок, що 32-бітна архітектура ідеально підходить для власників ПК постарше, а 64-бітна для тих, чиї машини молодший. Однак переконайтеся, що процесор підтримує 64 біта. Якщо у вас до цього стояла Windows, то все дуже просто — дізнайтеся її розрядність. Навряд чи б хтось став навмисно ставити меншу розрядність для сучасного процесора.

Архітектура процесора Linux

Подивитися які архітектури підтримує ваш процесор в Linux можна командою $ lscpu

Але все ж власникам комп’ютерів з новою архітектурою пощастило більше. І не тільки тому, що вона нова. Не всі програми, призначені для 64-бітової версії, запускаються на 32 бітах. У той час як навпаки все дуже навіть непогано працює: 64 біта, як правило, без проблем запускають програми для 32 біт.

Зухвала Саламандра або Балакучий Як?

Нарешті, крім редакції і архітектури має значення і версія дистрибутива. Тут все дуже просто. Номер кожної версії складається з двох чисел, розділених крапкою. Перше число — рік, друге — місяць. Наприклад, 11.04 — версія була випущена в квітні 2011-го року. Крім номерів кожна версія має своє ім’я, причому досить незвичайне. До речі, правильна відповідь на питання в заголовку — Балакучий Як — сьогодні це саме останнє оновлення.

Завантажувати старі оновлення не варто хоча б тому, що у всіх з них вже припинена підтримка. З виходом нового поновлення термін підтримки закінчується досить швидко. А нерозумно відмовлятися від неї, враховуючи, що система поширюється безкоштовно.

Але не у всіх версій маленький термін підтримки. Є спеціальні LTS (Long Term Support) версії, термін підтримки за якими становить три роки. Однак після певного періоду підтримка стає платною.

Не тільки версія від Canonical регулярно випускає оновлення для Ubuntu і Ubuntu Server (server в дужках поруч з номером версії означає, що це оновлення якраз для серверної системи). Це ж робить Kubuntu і деякі інші редакції, визнані офіційними. Причому номера у них ті ж самі.

як оновлювати

Коли ви ставите нове оновлення, ви часто отримуєте практично іншу систему. Це може спричинити за собою наслідки у вигляді втрати персональних даних. Тому завжди про всяк випадок робіть резервну копію перед оновленням. Благо зробити її не займе багато часу. Та й цей процес не сильно завантажує процесор на Ubuntu.

Інша менш важливе правило, до якого все ж варто прислухатися: оновлюйтеся тільки онлайн. На всіх останніх версіях система сама запропонує завантажити оновлення, коли буде така можливість. Не відмовляйтеся від неї. Не намагайтеся знайти оновлення в інтернеті, зробити образ, перекинути на флешку і встановити самостійно. Це лише займе додатковий час, при цьому результатом може стати неправильна установка системи. Система відмінно впорається з усім без вашої допомоги.

З версіями LTS радять оновлюватися не відразу після виходу нового оновлення. А тільки тоді, коли з’явиться коригуючий. Наприклад, з 11.04 оновлюватися нема на 13.04, а на 13.04.1.

Кілька незвичних, але зручних речей

Якщо ви вже твердо вирішили поповнити ряди користувачів Ubuntu, вам буде непогано заздалегідь дізнатися деякі особливості. Багато хто звинувачує за них цю систему. Але недоліками їх назвати точно не можна.

 • команди. Так, дій, які виконуються за допомогою терміналу тут набагато більше, ніж на Windows. але:

а) з кожним оновленням все більше повноважень бере на себе графічний інтерфейс, б) немає нічого незручного в командах.

Останнє твердження може здатися абсурдним. Але багато користувачів, причому не тільки програмісти, розуміють всю швидкість управління, коли не треба кілька десятків разів тикати мишкою, а досить вписати пару коротких слів. Особливо це стосується установки пакетів і додатків.

 • Швидкі клавіші. Тут все те ж саме. З клавішами набагато зручніше управляти комп’ютером, ніж якщо робити це тільки за допомогою мишки. Це вже відчули на собі багато користувачів Word, та й інших програм на Windows.
 • модульний принцип. Багато програм, а також можливості системи в цілому будуються як конструктор Lego. Ви самі визначаєте, що потрібно вам від ОС або навіть від конкретного додатка. Це дозволяє залишити тільки необхідне. Завдяки чому Ubuntu, як правило, набагато менше «гальмує».
 • Багато рішень для одного питання. Це притаманне всім ОС на Linux і може ускладнити життя новачкам. Але це дозволяє дивитися на кожну проблему з зовсім іншого боку і дозволить розуміти їх набагато краще.

підсумок

І наостанок, підсумовуючи все, що описано вище, можна вивести рекомендації по вибору версії Ubuntu.

 • Бажання зберегти інтерфейс Windows + старий ПК: Xubuntu або Lubuntu 32-бітові.
 • Бажання зберегти інтерфейс Windows + новий ПК: Kubuntu 64-бітна.
 • Інтерфейс MacOS + середній або новий ПК: Gnome (розрядність в залежності від оперативної пам’яті).
 • Класичний інтерфейс Ubuntu + практично будь-який ПК з оперативною пам’яттю від 512 Мб: Unity (розрядність в залежності від оперативної пам’яті).
 • Потреба в сервері: Ubuntu Server.

Не забувайте, що знаходити і завантажувати завжди варто тільки останні версії.

Сподіваємося, тепер у вас сформувалося уявлення про різні варіанти Убунту. Як бачите, вибрати те, що потрібно саме вам і вашому комп’ютеру досить просто. Операційна система гнучко підлаштовується під різні системні вимоги і має різний зовнішній вигляд в залежності від уподобань.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector