Як правильно встановити вентилятори в корпусі комп’ютера

Пристрій комп’ютера досить складне — він складається з безлічі блоків, кожен з яких виділяє багато тепла. Перегрів будь-якого з них може привести в кращому випадку до неправильної роботи і аварійного вимкнення комп’ютера, в гіршому — до виходу з ладу. Особливо сильно нагріваються процесор, відеокарта, мікросхеми північного і південного моста на материнській платі. Але і інші вузли також гріються — наприклад, вінчестер при активній роботі нагрівається досить відчутно. Тому комп’ютер потребує охолодження.

Найпоширеніша і дешева система охолодження, застосовувана в комп’ютерах — повітряна, яка працює за допомогою спеціальних вентиляторів. Для кращого відведення тепла і збільшення тепловідводної поверхні на найважливіші деталі ставлять металеві радіатори. Вони відводять чимало тепла, але площа їх обмежена, тому додатково використовуються вентилятори. Наприклад, він є на головному процесорі, крім радіатора, так як це одна з найважливіших і найбільш гарячих мікросхем. Для кращого ефекту в системний блок повинен бути встановлений хоча б один додатковий кулер, який буде створювати постійну циркуляцію повітря і виводити гаряче назовні. У більшості комп’ютерів, особливо в мінімальній конфігурації — так званому офісному варіанті, ніякого додаткового охолодження не встановлюють. Однак в таких моделях все одно є один кулер — в блоці живлення, який розташований у верхній частині комп’ютера. Тепле повітря, піднімаючись вгору від материнської плати і додаткових пристроїв, з його допомогою видувається назовні. Але ця конструкція має недоліки:

 • Весь тепле повітря йде через блок живлення, який і сам не слабо гріється, від чого його деталі перегріваються ще швидше. Тому він виходить з ладу найчастіше.
 • У корпусі комп’ютера створюється знижений тиск, і для вирівнювання його повітря надходить всередину звідки попало — через усі щілини. Тому всередині швидко накопичується безліч пилу, ще більше погіршує відведення тепла.
 • Створюваний потік не особливо стабільний, знову ж таки, через приплив його з усіх можливих отворів. Створюються непотрібні і шкідливі завихрення, сильно знижують ефективність всієї системи.
 • Повітряний потік не дуже сильний, для низько розташованих пристроїв, наприклад, відеокарти, явно недостатній.

Тому потрібна установка додаткових кольорів в системному блоці. Коштують вони недорого і поставити їх можна самостійно.

Потоки охолодження корпусу

Як можна встановити вентилятори в корпус комп’ютера

Установка кулерів в системному блоці здійснюється за різними схемами. Перед початком роботи з ними потрібно обов’язково ознайомитися, так як неправильне розташування цих вузлів може принести ще більше шкоди, ніж їх відсутність. Зазвичай на материнській платі є пара роз’ємів для охолодження. Їх можна задіяти обидва або тільки один. Схеми установки вентиляторів в корпусі комп’ютера тоді будуть такими:

 1. На задній стінці вгорі, навпроти процесора.
 2. На передній стінці.
 3. Використання двох вентиляторів — переднього і заднього.

Можна вибрати будь-який з цих варіантів, але самий кращий — останній. Зауважимо, що використання тільки одного кулера так чи інакше порушує повітряний баланс в замкнутій системі. Тому розглянемо кожен варіант окремо.

Розташування на задній стінці

Встановлений ззаду вентилятор повинен працювати на видув, тобто виводити тепле повітря назовні. При цьому теплий повітряний потік вже не йде крізь блок живлення і не викликає його перегріву. До того ж, поліпшується охолодження процесора. Цей варіант має недолік — в корпусі створюється розрідженість, і приплив повітря через всілякі отвори в корпусі приносить з собою багато пилу. Однак застосування такої схеми все одно помітно покращує ситуацію.

Розташування на задній стінці

Розташування на передній стінці

Цей вентилятор повинен розташовуватися в нижній частині, бажано навпроти вінчестера, і працювати на вдув. Він не тільки безпосередньо охолоджує вінчестер, але і сприяє вирівнюванню тиску всередині корпусу. Потік природним шляхом йде знизу-вгору, огинаючи всі важливі вузли і нагрітим видувається зверху назовні.

подвійний варіант

Установка пари вентиляторів в корпус комп’ютера — кращий варіант. Один з них повинен стояти під блоком живлення на задній стінці і працювати на видув. Другий — фронтальний, встановлюється на передній стінці, і працює на вдув. Це найправильніше розташування кольорів в системному блоці, так як створює хороший повітряний потік повз всіх вузлів. Великий плюс — баланс внутрішнього тиску не дозволяє накопичуватися запал всередині корпусу. Але все буде працювати відмінно лише при дотриманні пари правил:

 • Розмір вентиляторів краще вибирати максимальним для місця установки — якщо туди можна встановити 140-міліметрову модель, то ставте її, інакше зупиніться на 120-міліметровому варіанті.
 • Потрібно контролювати, куди повинен дути вентилятор в корпусі комп’ютера. Передній — на вдув, задній — на видув. Інакше внутрішній тиск і циркуляція повітря порушаться, і в результаті буде більше шкоди, ніж користі.

Розташування на передній стінці

Основні помилки при установці охолодження

Важливо знати, як правильно поставити кулери в системному блоці. Неправильно працює система охолодження може бути неефективною, або, навпаки, створювати умови для швидкого перегріву. Найголовніше тут — в який бік дме кулер корпусу.

 • Встановлено лише задній вентилятор, що працює на «вдув». При цьому виходить з блоку живлення тепле повітря тут же подається знову всередину і рухається по тому ж колі назовні. У нижній частині корпусу циркуляції взагалі не створюється, і там все нагрівається.
 • Встановлено лише передній вентилятор, який працює на «видув». Так в корпусі буде створюватися знижений тиск, і швидко накопичиться дуже багато пилу. Відведення тепла не буде відбуватися, тому все буде перегріватися, і комп’ютер постійно триматиме кулери на максимальних обертах, так що ще й шум буде набагато більше.
 • Задній кулер вдмухує повітря, а передній — видуває. Це ненормально хоча б тому, що тепле повітря піднімається вгору, і його потік можна направити вниз. Тому ефект буде таким же, як в попередньому пункті.
 • Обидва кулера вдувають всередину. У корпусі створюється надлишковий тиск, вентилятори працюють на знос, а користі, природно, немає.
 • Обидва кулера видувають. Це найнебезпечніша ситуація, так як в корпусі створюється знижений тиск, порушується циркуляція повітря, і всі компоненти комп’ютера дуже швидко перегріваються.

Як бачите, дуже важливо, яким боком встановлений кулер. Варто його перевернути, і він почне дути не в ту сторону. Тому це завжди треба перевіряти. Правильна установка вентиляторів в корпус ПК — верхній задній повинен видувати повітря, а сторони нижньої частини — вдувати. Тоді циркуляція його буде природною і правильною, а система охолодження буде працювати максимально ефективно. Тепер ви знаєте, як правильно встановити кулери охолодження в системному блоці. Якщо ви встановлювали їх самі, перевірте їх роботу. Якщо тільки збираєтеся цим зайнятися, зробите все грамотно відразу.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector