Як дізнатися: GPT або MBR-диск на комп’ютері

Жорсткий диск комп’ютера — це місце постійного зберігання даних. На відміну від оперативної пам’яті, він незалежний від підключення комп’ютера до електричної мережі і інформація на ньому зберігається постійно, поки сам користувач її не видалити. Перш ніж говорити про такі поняття, як GPT або MBR-диск на комп’ютері Windows, потрібно розуміти, що з себе представляє пристрій і як воно працює.

Відомо, що для того щоб система розпізнала дані, необхідно форматування носія, т. Е. Потрібно розбити його на частини. Фізично це вже зроблено виробником, кожна доріжка і сектор мають свій номер, що в сукупності складають адреса одиниці даних, до якого звертається система.

Логічне форматування — це організація дискового простору, створення розділів, кластерів, таблиці розміщення файлів. Розділ вінчестера — це його область, яка працює, як один накопичувач. Наприклад, якщо в комп’ютері фізично один вінчестер, то його можна логічно розділити на 2. Один буде для системних файлів, а другий для призначених для користувача. І в системі вони будуть відображатися як два різних носія, хоча фізично це один пристрій.

MBR і GPT

Розбивка на розділи дозволяє працювати з кожним незалежно, в тому числі провести форматування під різні файлові системи без втрати даних на всьому вінчестері. Інформація про розділи міститься в так званій таблиці розділів, яких існує два види: MBR і GPT.

УВАГА. MBR (master boot record — головний завантажувальний запис) — дані і код, які розміщуються в першому фізичному секторі носія. Містить код завантажувача, таблицю розділів і сигнатуру (останні два байта з заданим значенням). Використовується на 32-бітних системах Windows, де завантаження комп’ютера починається з BIOS.

Після перевірки обладнання BIOS звертається до коду завантажувача, MBR визначає, з якого розділу відбувається завантаження Windows, позначає його як завантажувальний і передає управління операційній системі. Таким чином можна примітивно описати цю технологію мовою користувачів. На практиці MBR застаріла і має такі недоліки:

 • неможливість використання на носіях розміром більше 2 ТБ;
 • не може бути більше 4 основних розділів.

УВАГА. GPT — стандарт, який працює на технології UEFI замість BIOS, скорочено від GUID Partition table, розташовується в другому секторі диска. У першому, як і раніше, розміщений MBR, але лише з міркувань безпеки, щоб запобігти цьому GPT старими системами, які цей стандарт не підтримують.

Переваги GPT:

 • Немає обмеження за розміром носія в 2 ТБ, теоретично можливий обсяг до 9 зеттабайт (9 мільярдів терабайт).
 • Кількість розділів обмежується лише можливостями операційної системи. Для Windows — 128, для Linux — 256.

З мінусів можна відзначити те, що стандарт не підтримує 32-бітними Windows версії старше Vista.

Визначення стандарту вінчестера

Якщо ви не знаєте, який у вас вінчестер, MBR або GPT, це можна по-простому визначити за допомогою інструменту з управління дисками або з командного рядка.

Виконайте наступне:

 1. Зайдіть в меню управління одним із таких способів:
  • Натиснувши правою кнопкою по пункту «Комп’ютер» і вибравши «Управління», далі зайти в системну утиліту «Керування дисками». 
  • У розділі «Панель управління», «Система і безпека», «Адміністрування» перейти за посиланням «Керування комп’ютером», далі рядок «Керування дисками».
  • Натисніть одночасно клавіші Win і R, в полі, що з’явилося «Виконати» введіть diskmgmt.msc.
 2. У правому вікні знайдіть свій пристрій і через контекстне меню зайдіть в властивості.
 3. Зайдіть у вкладку «Тома» і в рядку «Стиль розділу» ви зможете дізнатися, GPT або MBR-диск на вашому комп’ютері. GUID Partition table

Перевірити, який у вас вінчестер, можна також з командного рядка:

 1. Запустіть командний рядок від імені адміністратора.
 2. Введіть diskpart і натисніть клавішу Enter.
 3. Тепер напишіть list disk і знову Enter.
 4. Далі, виведеться список всіх дисків комп’ютера. Зверніть увагу на стовпчик GPT, якщо носій такого типу, в ньому буде відзначена зірочка. підсумок тесту

Дізнатися інформацію про тип диска потрібно при вирішенні оновити ПЗ або обладнання, тому що операційними системами і спеціальними додатками передбачена можливість конвертації дисків MBR в GPT і назад. Наприклад, якщо ви хочете подолати обмеження MBR, ставите нову 64-бітну Windows 10 або, навпаки, хочете використовувати диск об’ємом більше 2 ТБ на старій версії Windows, що не підтримує GPT. У цьому випадку, однак, ви втратите частину обсягу в неразмеченное області.

Загалом, в кожному конкретному випадку необхідно оцінювати доцільність конвертації, не забувати про втрату даних в ході такої процедури і про те, що і MBR, і GPT мають свої плюси і мінуси.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector