Стрес тест процесора

Придбавши нову систему або задумавши розгін старої, ми часто бажаємо дізнатися, наскільки наш процесор стабільний при виникненні пікових навантажень. Для перевірки роботи ЦП використовуються різні перевірки, що дозволяють спочатку по максимуму навантажити систему, а потім вважати показники її роботи. Нижче розберемо, як виконати стрес-тест процесора ПК, і які програми нам в цьому допоможуть.

Що таке стрес-тест процесора ПК?

Максимальна штучна навантаження на будь-які компоненти системи (в нашому випадку центральний процесор) протягом певного часу (від декількох хвилин до декількох годин) носить назву стрес-тест. Він використовується для перевірки стабільності роботи ПК при максимальних навантаженнях, дозволяючи відстежити непрацездатні елементи системи і виправити (замінити) їх.

Особливо часто використовують тестування при штучному розгоні системи (оверклокінгу), а також при перевірці роботи системного охолодження. Нестабільна робота процесора, його перегрів, вимикання системи та інші схожі ознаки сигналізують про некоректну роботу. Це може відбуватися при розгоні, неефективності (старіння) системи охолодження, а також при непрацездатності будь-якого апаратного модуля ПК.

Рекомендуємо врахувати, що використання подібних стрес-тестів проводиться користувачем на свій страх і ризик. У разі старих комп’ютерів і неефективних систем охолодження перевірка процесора може викликати вихід «заліза» з ладу (включаючи його фізичний згоряння). Тому, якщо у вас є зовсім стара система, не рекомендується навантажувати її тривалим стресовим тестуванням — наслідки можуть бути вельми сумні.

Також раніше ми розібрали, як виконати стандартний тест процесора.

Поведінка процесора при піковому навантаженні

Залежно від типу системи процесори по-різному реагують на пікові навантаження. Раніше популярним способом уникнення критичного перегріву було аварійне відключення ЦП (комп’ютер просто відключався). Зараз поряд зі згаданим способом використовується «троттлінг» — штучне зниження продуктивності процесора за рахунок пропуску його тактів. Це дозволяє знизити температуру системи, тим самим нормалізувати роботу призначеного для користувача ПК.

Дана технологія задіюється у кожного процесора по-різному. Для одного троттлінг активується при піднятті температури ЦП до 70 градусів, на інших він включається лише при 100 градусах. На деяких материнських платах для задіяння даного режиму буде досить і 60 градусів, про що сповістять спеціальні датчики.

Для проведення стрес-тестів зазвичай використовується ряд спеціальних програм, що дозволяють не тільки навантажити ваш процесор, але і відстежити його показники. Про низку таких інструментів ми і розповімо нижче.

Також раніше ми розглянули, як вчинити в ситуації, коли процес «Бездіяльність системи» вантажить процесор.

AIDA64 — популярна програма для стрес-аналізу вашої системи

AIDA64 — напевно, найбільш популярна в Росії та ближньому зарубіжжі програма для комплексного аналізу технічних характеристик системи. Вона виводить досить докладну і точну інформацію практично про всі апаратних компонентах вашого ПК, починаючи від ЦП і закінчуючи пристроями мультимедіа. Серед наявних у неї інструментів присутня і можливість проведення стресової перевірки компонентів комп’ютера, якої ми і скористаємося.

Виконайте наступне:

 1. Перейдіть на сайт aida64.ru і скачайте пробну безкоштовну версію «AIDA64 Extreme Edition». Незважаючи на те, що безкоштовний функціонал програми доступний лише протягом випробувального строку (перший місяць), нам цілком вистачить даного терміну для проведення тестування процесора нашого ПК;
 2. Встановіть програму у вашій системі;
 3. Запустіть АІДА64, виберіть вкладку «Сервіс» та активуйте там пункт «Тест стабільності системи»;

  тест стабільності

  Виберіть «Тест стабільності системи»

 4. Виберіть компоненти, працездатність яких хочете перевірити. У нашому випадку рекомендуємо поставити галочку поруч з «Stress CPU», «Stress FPU», «Stress cache». Перед тим, як запускати тест в роботу (кнопка «Старт»), пошукайте в Інтернеті показник пікової температури ЦП вашого ПК. Для цього впишіть назву вашого процесора в пошуковому рядку і перейдіть на перший же сайт в знайденому переліку. Зазвичай на ньому будуть перебувати технічні характеристики вашого «заліза», включаючи його максимальну температуру (параметри «TJUNCTION» або «Tcase»).

  параметри

  Виберіть зазначені параметри

 5. Натисніть на кнопку «Старт» для запуску тесту.

Сам тест може проводитися досить тривалий час, але вам вистачить і 20-30 хвилин. Під час перевірки відстежуйте показник температури (не повинен перевищувати максимально допустиму). Також звертайте увагу на показник «CPU Throttling» — даний параметр сигналізує про пропуск тактів процесором. Якщо пропуски є, значить температура досягла критичного рівня, і потрібно розібратися, чому так відбувається (наприклад, вийшла з ладу системи охолодження).

Prime 95 — одне з кращих рішень в області тестінгових програм для ЦП

«Prime95» для центрального процесора це те ж саме, що і «Furmark» для відеокарти — класика, яка продовжує оновлюватися. Для тестування це одна з найстаріших, кращих і безкоштовних програм, що дозволяє максимально навантажити ЦП вашої системи. Проходження безперервного 6-годинного тесту від Prime95 буде сигналізувати, що ваша система в повному порядку.

Існують кілька режимів, що дозволяють Prime95 виконати стрес-перевірку. Найбільш інтенсивний — малий FFT тест, що дозволяє виявити проблеми в роботі процесора вже на початковому етапі. Інший хороший тест — це змішаний, що дозволяє одночасно навантажити ЦП і пам’ять вашого ПК.

Prime 95

Робочий екран програми «Prime 95»

CPU Stress Test — невелика утиліта для проведення стрес-тесту процесора

Невелика програма «CPU Stress Test» дозволяє виконати перевірку ЦП шляхом навантаження процесора за допомогою SSE-команд. Функціонал програми включає в себе три послідовні етапи, в ході яких ви можете вибирати розмір матриці, кількість обчислень і повторень тесту за прохід. Налаштування програми виконуються шляхом конфігурації файлу cst.ini.

Невелика утиліта «CPU Stress Test»

CPU-Z — допоможе перевірити роботу ЦП

«СPU-Z» — це портативна програма, що виводить технічну інформацію про компоненти вашого ПК. При запуску софта вам дається можливість провести стресову перевірку процесора.

стрес ЦП

Для запуску тесту натисніть на «Стрес ЦП»

OCCT — функціональний інструмент для тестування процесора

Програма «OCCT» пропонує досить складний для процесора перевірки тест, який часто обходять своєю увагою фанати подібних програм. Незважаючи на те, що «OCCT» не надає такої сильної навантаження на процесор як «Prime95» з його AVX, дана програма є відмінним вибором для тривалих перевірок стабільності системи. Програма веде логи важливих параметрів, працюючи в нескінченних циклах або зупиняючись після отмеренного користувачем часу.

OCCT

Стрес-тест в програмі OCCT

Також раніше ми проаналізували, як вчинити в ситуації, коли хост-процес для служб Windows вантажить пам’ять і процесор.

висновок

Вище ми розібрали, що таке стрес-тест комп’ютерного процесора, і за допомогою яких програм його можна реалізувати. З переліку перерахованих інструментів рекомендуємо «AIDA64» і «Prime 95». Дані програми мають чудовою якістю, регулярно оновлюються розробниками і служать справжнім еталоном в області свого застосування.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector