Розбір пропозиції по членах

Розбір пропозиції по членах (також званий «синтаксичний розбір пропозиції») є важливою частиною синтаксичного аналізу. Він дозволяє визначити вид пропозиції, граматичну основу, складові компоненти та інші характерні особливості розглядуваної пропозиції. Навчання подібного проводиться ще в школі, на уроках російської мови. При цьому синтаксичний аналіз деяких пропозицій може стати складним завданням навіть для досвідчених фахівців. В даному матеріалі я розповім, як виконати розбір будь-якої пропозиції по складовим членам. А також який алгоритм дій для реалізації зазначеного завдання.

Проблематика розбору пропозиції по складовим частинам

Так в чому ж може бути складність подібного розбору? Він, в першу чергу, передбачає достатній рівень кваліфікації лінгвіста (необхідно бути добре знайомим з різними частинами мови). Крім того, потрібно добре відчувати і розуміти роль кожної словоформи (лексеми) в аналізованому реченні, так як один і той же слово в різних пропозиціях може грати зовсім різну роль.

Крім того, членом пропозиції може виступати не тільки одне слово, а й ціле словосполучення, що також необхідно враховувати при проведенні синтаксичного аналізу.

Способи вираження підмета

Членом пропозиції може виступати не тільки одне слово, а й ціле словосполучення

Читайте також: Синтаксичний розбір пропозиції онлайн.

Як правильно аналізувати пропозицію по членам

Розбір будь-якої пропозиції по складовим членам (часто подібний розбір ще помилково називають «розбір за складом») має на увазі наступний регламент дій:

 1. Визначте вид речення за метою його висловлювання. Як відомо, існують три основні типи пропозиції — розповідні (розповідають або оповідають про якийсь факт), питальні (зазвичай містять питання, чи запитують підтвердження факту), спонукальні (інспірують до якого-небудь дії, висловлюють волю мовця);
 2. Визначте вид пропозиції по інтонації. В цьому ракурсі існують окликупропозиції (вимовляються з сильним почуттям, під впливом афекту, висловлюють радість, захоплення, екзальтацію, жах, сильну тривогу і ін.), І невоскліцательное (вимовляються спокійним тоном);

  Схема розбору пропозиції

  Базова схема розбору пропозиції

 3. Визначте граматичну основу пропозиції. Така основа включає підмет (відповідає на питання «Хто?» Або «Що?»), І присудок (є відповіддю на питання «Що робить?»). Після визначення основи буде зрозуміло, яке цю пропозицію — просте (одна основа) або просте, ускладнене однорідними членами, або складне (дві та більше основ). У більшості випадків ми маємо справу саме з складними реченнями (містять більше однієї граматичної основи), прості ж пропозиції зустрічаються рідше. При цьому треба пам’ятати, що не завжди пропозиція може включати і підмет і присудок, але один з цих основних елементів у реченні повинен бути присутнім завжди;
 4. Визначте вид пропозиції по наявності в ньому другорядних членів. У цьому ключі пропозиції діляться на непоширених (мають тільки підмет і присудок), і поширені (крім підмета і присудка включають в свій склад і другорядні члени). Пам’ятаємо, що другорядних членів всього три — це доповнення (пов’язано з підметом, і відповідає на питання «Кого?», «Чого?», «Чому?», «Ким?», «Чим?» І ін.), Визначення ( вказує на ознаки предмета, описує його), і та обставина (вказує на подробиці дії). На яке питання відповідає головні і другорядні члени речення можна подивитися в наведеній нижче таблиці:

  Опис членів речення

  На таблиці можемо спостерігати опис членів пропозиції, питання, на які вони відповідають, і схематику їх підкреслення

 5. Вкажіть, якою частиною виражений кожен член пропозиції. Частини пропозиції необхідно підкреслити відповідними лініями: підмет — одна лінія, присудок — дві, визначення — хвиляста лінія (горизонтальний зигзаг), додаток — пунктир, обставина — пунктир з точкою.

Це може бути корисним: Лексичний розбір слова.

Приклади розбору конструкцій за складом

Розглянемо приклади декількох пропозицій по їх членам:

Приклад №1:

Ти підеш завтра на тренування?

Як можемо бачити, ця пропозиція питальне, невоскліцательное, просте, поширене.

Приклад №2:

Сніг лежить на землі, на будинках, гілках дерев.

Ця пропозиція оповідної, невоскліцательное, просте, ускладнене однорідними обставинами, поширене.

Приклад №3:

Посвистів Олег, і птахи прилетіли.

Як бачимо цю пропозицію розповідний (містить факт, розповідає про щось), невоскліцательное (не містить яскравою емоційного навантаження), непоширених (містить тільки підлягають і присудки), і складне (містить дві граматичні основи, перша це «посвистів Олег», друга — «птахи прилетіли»).

Рекомендуємо до прочитання: Звуковий аналіз слова — схема розбору.

висновок

Розбір будь-якої пропозиції по складовим членам виконується за допомогою описаного вище алгоритму. Він включає в себе визначення мети висловлювання пропозиції, його інтонації, наявності граматичної основи (основ), другорядних членів та інших складових проведеного нами аналізу. Для виконання аналізу пропозиції рекомендую використовувати як перерахований вище інструментарій, так і вдатися до допомоги професійних філологів. Зокрема, можна знайти на форумах рівня gramota.turbotext.ru, rusforus.ru та інших відповідних ресурсах.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector