Регулювання швидкості обертання вентилятора на ноутбуці

Вентилятор або кулер (як його ще називають) призначений для охолодження деталей комп’ютера, які нагріваються в процесі роботи. Однак трапляється так, що перегріванню механізму не спостерігається, а кулер працює надто активно, викликаючи занадто багато шуму. Буває й протилежна ситуація: коли ПК гріється, а вентилятор зовсім не хоче працювати. У цій статті розберемося, як збільшити або, навпаки, зменшити швидкість обертання кулера на ноутбуці.

Регулювання швидкості обертання кулера

Збільшити або зменшити швидкість вентилятора можна програмним способом

Сама швидкість обертання вентилятора визначається материнською платою відповідала установкам, що знаходяться в BIOS. Так вже виходить, що не завжди ці настройки є оптимальними, а це, в свою чергу, призводить до того, що ноутбук або шумить так, ніби намагається злетіти, або загострюється так, що обпектися можна. Вирішити цю проблему можна безпосередньо в BIOS або за допомогою сторонніх програм. Розглянемо всі способи.

Налаштування через BIOS може здатися не дуже зручною, оскільки цей спосіб не завжди спрацьовує так добре, як хотілося б. А якщо потрібно налаштувати все вручну, на ходу і швидко, то тут BIOS взагалі не помічник. Якщо у вас не ноутбук, а стаціонарний комп’ютер, то кулер може бути не підключений до материнської плати, що робить настройку через BIOS зовсім неможливою.

Найзручніший варіант — використовувати спеціальне програмне забезпечення для регулювання швидкості обертання вентилятора. Подібних програмних продуктів вистачає, навіть є з чого вибрати.

Проста, хороша, а головне, безкоштовна програма Speedfan відмінно вирішує поставлене завдання, в статті детальніше розберемо саме цю утиліту через її зручності і популярності. Її інтерфейс досить простий для розуміння, а тому навіть відсутність русифікації навряд чи створить будь-які складності при роботі з нею.

Установка Speedfan стандартна, зупинятися на ній не будемо. Відразу після інсталяції, утиліта збере всю необхідну інформацію про встановлені на комп’ютері вентиляторах і покаже її вам у вигляді списку.

Головне вікно утиліти Speedfan

Червоним виділені області, на які слід звернути увагу. У верхньому блоці вказана швидкість обертання кожного кулера в RPM (оборотах на хвилину), а в нижньому — їх параметри, які можна регулювати. Що ж стосується верхнього блоку, то CPU Usage показує рівень завантаженості процесора (окрема шкала для кожного ядра). Якщо поставити галочку на Automatic fan speed, швидкість обертання буде встановлена ​​автоматично. Використовувати цю функцію не рекомендується, зважаючи на її неефективності. Зрештою, програма встановлювалася не для автоматичної, а саме для ручної настройки. Вікно також може мати вигляд:

Інформація про роботу вентиляторів

Якщо вентилятор підключений ні до материнської плати, а до блоку живлення, то значення не будуть відображатися. В цьому немає вашої провини, так було зроблено за замовчуванням. Якщо ж ви хочете, щоб параметри відображалися і все кулери визначалися, вам доведеться перепідключити їх до материнської плати.

Регулювати швидкість обертання кожного вентилятора ви можете в блоці з параметрами Speed. Просто встановлюйте стрілочками значення в процентах. Вкрай не рекомендується вимикати будь-які кулери, оскільки це може привести до перегріву і поломки ноутбука.

Регулювання швидкості окремих кольорів

У тому випадку, якщо вам невідомо, який саме кулер не функціонує належним чином, потрібно змінювати значення швидкості (Speed) для кожного, поки не помітите різницю на слух. Зверніть увагу, що встановлений вами значення в процентах буде постійним, тобто не буде змінюватися в залежності від рівня завантаженості.

Окрема історія — вентилятор відеокарти. Саме ця деталь ноутбука часто нагрівається найсильніше, а значить, правильна робота кулера тут особливо важлива. Для настройки вентилятора на відеокарті добре підійде програма MSI Afterburner. Вона працює з усіма відеокартами, що робить її дуже зручною. У цій утиліті за замовчуванням включена автоматична настройка швидкості. Цю функцію слід відключити.

За допомогою повзунка встановіть необхідне значення швидкості. На графіку поруч будуть відображатися всі зміни в роботі. Завдяки цьому, вам буде зручно підібрати оптимальні настройки.

Роботи програми MSI Afterburner

В утиліті MSI Afterburner є можливість вказати швидкості обертання для певних температур. Щоб встановити ці значення, натисніть кнопку внизу Settings, перейдіть в розділ «Кулер». Тут потрібно поставити галочку «Включити програмний призначений для користувача автоматичний режим», після чого ви можете переміщати точки на зеленій лінії, встановлюючи необхідні швидкості для відповідних температур.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector