Як вибрати SSD для комп’ютера і ноутбука

6-TB-v-SSD-02.jpg

За останні кілька років SSD з дорогих накопичувачів з невеликим об’ємом пам’яті перетворилися в широкодоступні призначені для користувача рішення, і, хоча ціна за гігабайт у SSD все ще вище, ніж у HDD, багато хто бере SSD хоча б під установку системи. При цьому виникає цілком логічне запитання — як же не заплутатися у всьому різноманітті твердотільних накопичувачів і вибрати найкращий? Про це і поговоримо в цій статті.

Форм-фактор SSD

Перше, з чим слід визначитися, це з типом підключення SSD. У випадку з недорогими і (або) старими ноутбуками вибір на жаль невеликий: якщо в ньому є HDD, то завжди замість нього можна поставити SSD форм-фактора 2.5 «і інтерфейсним роз’ємом SATA. Так само, якщо в ноутбуці є дисковод, його можна замінити на заглушку з SATA-інтерфейсом всередині (вся конструкція називається Optibay): це дозволить не прибирати HDD, тобто в системі буде два накопичувача.

У випадку з більш новими ноутбуками і деякими ПК є можливість поставити SSD M.2. На відміну від 2.5 «SSD, які підключаються тільки по SATA, M.2 може підключатися ще і по шині PCI-Express. Підтримка PCI-E цілком зрозуміла: SATA3 має максимальну пропускну здатність на рівні 500-600 МБ / с — цього більш ніж досить для жорстких дисків, проте деякі SSD можуть працювати на великих швидкостях, які і забезпечує PCI-E. У випадку з M.2 є два варіанти:

  1. PCI-E 2.0 x2, пропускна здатність 8 Гб / с, що дає на практиці швидкість близько 800 МБ / с;
  2. PCI-E 3.0 x4, пропускна здатність 32 Гб / с, що дає на практиці швидкість близько 3 ГБ / с.

Дізнатися, який саме варіант реалізований на вашій материнській платі, можна на сайті виробника — потрібно дивитися на тип ключа, їх всього два: може бути B-ключ і M-ключ. Якщо материнська плата має роз’єм з B-ключем, то на ній реалізований перший варіант з PCI-E 2.0, відповідно якщо M-ключ — то другий варіант з PCI-E 3.0. Обидва роз’єми підтримують підключення SSD M.2 з інтерфейсом SATA (такі SSD мають виріз під обидва ключа, тобто M + B):
kingston-m-2-sata-ssd-2014.jpg
Відповідно PCI-E SSD з ключем B і M виглядають так:

79081359_1490b8184512d4410cf9d098117e5ed3_800.gif

Як видно на фото вище, PCI-E SSD з різними ключами фізично не сумісні, тобто поставити SSD в підтримуваний їм роз’єм не вийде.

На цьому різноманітність M.2 SSD не закінчується — вони можуть мати ще й різні розміри. Всього є три варіанти — 2242, 2260 і 2280. Перші дві цифри однакові у всіх — це ширина SSD. Другі дві — відповідно довжина. SSD меншого розміру можна ставити замість більшого: тобто, наприклад, якщо на материнській платі залишено місце для 2280, то 2242 встане без проблем. Але якщо на платі місце тільки для 2242 — 2260 вже не встане, йому будуть заважати інші елементи плати.

Ну і закінчуючи з форм-факторами слід сказати про SSD, які підключаться в самий звичайний слот розширення PCI-Express, який є на практично будь-якої материнської плати ПК:
predator.png
Зазвичай такі SSD є PCI-E M.2 SSD, просто вставлені в плату-перехідник, тому за швидкостями тут все те ж саме, що і з M.2.

Типи флеш-пам’яті в SSD

Головна відмінність чіпів пам’яті в різних SSD це кількість біт, яке може зберігати кожен осередок пам’яті. Всього є три типи осередків:

характеристика NAND SLC MLC TLC
Бітов в осередку 1 2 3
циклів перезапису 100000 3000 1000
Час читання, нс 25 50 75
Час програмування, нс ~ 250 ~ 750 ~ 1000
Час стирання, нс 1.5 3 4.5

Як видно, накопичувачі з SLC-осередками (Single-Level Cell — однорівневі осередки) найшвидші і надійні, але при цьому одна осередок вміщує всього 1 біт інформації, тому обсяги таких накопичувачів не перевищують 64 ГБ. До того ж SLC пам’ять найдорожча, і за ту суму, яку доведеться віддати за SSD на 64 ГБ з SLC, можна взяти 500 ГБ SSD з MLC. З урахуванням того, що надійність SLC для призначеного для користувача використання надлишкова, на ринку практично не продається SSD з SLC-пам’яттю, і причин їх купувати в звичайний ПК або ноутбук немає.

SSD з MLC-осередками (Multi-Level Cell — багаторівнева осередок, хоча під «багато» тут мають на увазі всього два) мають значно нижчу надійність і дещо більші затримки, проте дозволяють записувати вже 2 біта в клітинку. Ціна за гігабайт таких SSD постійно падає, до того ж на ринку представлений весь спектр обсягів — від 8 ГБ до 2 ТБ. Ці SSD добре підходять для високопродуктивних ПК і ноутбуків, де потрібна висока швидкість роботи і досить хороша надійність (3000 циклів перезапису у випадку зі 100 ГБ SSD дадуть можливість записати 300 ТБ інформації — щоб завантажити такий обсяг з інтернету на швидкості в 10 МБ / с буде потрібно рік!)

TLC (Triple-Level Cell — трирівнева осередок) — найстаріші осередки, які спочатку використовувалися в флешках, а потім вже перекочували в SSD. Вони мають всього 1000 циклів перезапису і досить великі затримки, але при цьому дозволяють записувати 3 біта в комірку і досить дешеві. Такі SSD має сенс ставити в прості ноутбуки і ПК, де немає великого навантаження на накопичувач і не важлива його швидкість роботи: головне що такі SSD будуть все ще значно швидше кращих HDD.

Так само є SSD Optane від Intel з новою пам’яттю 3D-Xpoint, однак поки що вони продаються тільки як кеш-пам’ять для прискорення системи з HDD, що за швидкістю буде гірше, ніж установка системи на повноцінний SSD. З урахуванням того, що такий SSD-кеш до того ж коштує дуже дорого (від 70 доларів за 16 ГБ) і їх підтримка є тільки в системах з Intel Kaby Lake (сьоме покоління процесорів Intel Core) — поки що ніякого сенсу в їх покупці немає .

контролери SSD

intel_ssd2.jpg

Контролери — це «мізки» SSD, вони повинні швидко обробляти одержувану інформацію і поміщати (або витягувати) її з пам’яті. І якщо контролер повільний, то SSD навіть з найкращою пам’яттю SLC буде працювати на швидкостях звичайних флешок. Всього на ринку досить багато виробників контролерів, розглянемо основні:

  • SandForce — контролер відрізняється відсутністю «зовнішньої» кеш-пам’яті, відмінно переносить багатопоточний читання / запис, має найбільш високі (заявлені!) На сьогоднішній день швидкості і читання, і записи. Продуктивність в лінійних послідовних тестах і тестах випадкового читання / запису падає майже на третину на зайнятих областях і вже не відновлюється після видалення даних.
  • Marvell — за статистикою використання один з найшвидших і порівняно недорогих контролерів, має «імунітет» до ступеня компресії даних, а загальні швидкості накопичувача слабо падають з часом.
  • Intel — контролер, відмінно зарекомендував себе в серверному застосуванні, де Intel традиційно на висоті. Непоганий і в сценаріях робочої станції. Недолік — низька швидкість запису, що практично не помітно на повсякденних завданнях.
  • JMicron — контролер першого покоління SSD, мало пристосований для роботи з флеш-пам’яттю, має низьку продуктивності і всього 16КБ кеш-пам’яті (що призводить до її переповнення в разі зростання навантаження на диск і система висне на одну-дві хвилини, чекаючи очищення буфера). Єдине достоїнство накопичувачів на цьому контролері — порівняно низька ціна.
  • Indilinx — контролер, адаптований для SSD і не має недоліків Jmicron. Відмінна продуктивність записи — його головна властивість. Збалансована продуктивність (майже однакова швидкість читання і запису) дозволяють рекомендувати накопичувачі на цьому контролері для роботи з великими файлами. Підтримка чистки є, але працює менш ефективно ніж у випадку з Intel. Продуктивність сильно залежить від об’єму накопичувача.
  • Samsung — корейський контролер, розроблений з урахуванням недоліків JMicron. Незважаючи на великий обсяг кешу, гідної альтернативи Indilinx не вийшло. Система вже не зависає, продуктивність послідовних читання / запису на рівні Indilinx і іноді навіть вище, але проблема з непослідовною записом, швидкість якої не висока. У лінійках 850 EVO і PRO проблеми з низькою швидкістю непослідовною записи були вирішені, так що контролер в них є одним з кращих.
Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector