Як і чим відкрити CDR-файли

Звичайно, серед форматів комп’ютерних файлів є і більш легендарні, взяти той же горезвісний файл txt або прославлені життям exe і com. Так що там говорити, а ця лінійка форматів з офісного пакету Microsoft — doc, xls, mdb, ppt! Проте, безсумнівно, що формат CDR — один з найвідоміших і найдавніших в комп’ютерному світі. Можна сказати, не боячись сильно помилитися, що саме він в незапам’ятні 90-е роки XX століття закладав основи дизайну на комп’ютері. А скільки пристрастей розгорталося за його безпосередньої участі!

Як і чим відкрити CDR-файли

Пристрасті по CDR

Канадська фірма з розробки програмного забезпечення Corel в кінці 80-х років не тільки люто вболівала за свого протеже в Національній хокейній Лізі — Торонто Мейпл Ліфз, але і розумілася на своєму професійному поприщі. Саме вона тоді розробила цю програму для роботи з векторною графікою — Corel Draw. Поставлялася програма покупцям на двох дисках: на першому сама програма, дуже швидко вона перетворилася в цілий пакет, а на другому — величезна бібліотека вже готових векторних зображень. Чого там тільки не було: кілька десятків тисяч векторних зображень на всі випадки життя, від китайських мотивів до космічних кораблів. Всі ці зображення Corel представляла в форматі cmx, який до того ж міг включати і метадані опису картинки. Але cmx був форматом, так би мовити, від щедрот розробника, рідним же форматом програми Corel якраз і з’явився CDR.

Саме CDR-файл:

 • Став основним форматом для векторних зображень в Windows. Макінтош, все професійне дизайнерське співтовариство якось відразу зорієнтувалися на Adobe Illustrator, а ось Windows і всі дизайнери «другої руки» — на Corel Draw і CDR. Сьогодні гострота цього протистояння значно згладилася, але на зорі зародження комп’ютерного дизайну боротьба CDR і AI (рідний формат для Illustrator) відчувалася дуже помітно. До смішного доходило. Якщо ви були дуже пристойним дизайнером, з хорошим портфоліо, брали участь (може і перемагали) у всесвітніх конкурсах, що влаштовуються Corel, але при цьому працювали тільки з CDR — вам важко було пробитися в солідну дизайнерську компанію, де господарювали одні Маки і Ілюстратор.

  Програма Adobe Illustrator

  Вікно програми Adobe Illustrator

 • Але де Illustrator, там і Photoshop — найвідоміша програма для роботи з растровою графікою. А ось вона вже щосили господарює і в Windows. І знову Corel з його CDR не пощастило, знову протистояння. Хоча Corel Draw і не є прямим конкурентом PhotoShop в Windows, зате вона може працювати і з бітовими картами (як тут називається «растр») і зберігати все в тому ж форматі CDR. Більш того, Photoshop, може, й не варто було так вже сильно «задирати носа» — певних розділів Corel Draw вона могла б і позаздрити. Наприклад, цього ефекту «загнутого куточка» або ефекту накладення чорно-білої маски. Не кажемо вже про чисто векторних ефекти (то ж перетікання одного об’єкта в інший), яким PhotoShop міг би і сильно позаздрити (що, власне, довгий час і робив).

Програми для роботи з CDR-форматом

Таким чином, ми і відповіли на питання, якою програмою найкраще відкрити файл формату CDR — Corel Draw Graphic Suite (таке її повна назва). Але з часом програма обросла кількома дуже корисними «помічниками», підійде будь-який:

 • Corel WordPerfect — формат, крім векторної і растрової графіки, дозволяє зберігати і текстову інформацію;
 • Corel Photo Paint і Corel Paint Shop Pro — фахівці з «растру», але «знаючі» і CDR;
 • Corel Power Trace — для перетворення растрових зображень в векторні;
 • Corel Capture, Corel Connect, Corel Web Site Creator — все з одного пакета.

Як і раніше повноцінну роботу з файлами CDR ви зможете проводити тільки в пакеті Corel Draw, але ось відкрити і переглянути файл можна буде і декількома іншими програмами:

 • ACD Systems Canvas 16, CDR Viewer і Irfan View — це під Windows.
  Програма ACD Systems Canvas 16

  Вікно програми ACD Systems Canvas 16

  Вікно програми IrfanView

  Вікно програми IrfanView

 • Apple iTunes, CDR Viewer for OS X, Print Lab Studio і Adobe Illustrator (згодом зглянулася і стала визнавати свого конкурента) — це вже Mac OS.

  Програма Apple iTunes

  Вікно програми Apple iTunes

 • Inkscape — і Linux не відстає від своїх більш зарозумілих побратимів.

  Вікно програми Inkscape

  Вікно програми Inkscape

Якщо ставиться завдання зробити перетворення з формату CDR в будь-який інший, включаючи і всі растрові і навіть AutoCAD, то найкраще скористатися все тим же Corel Draw, тут гарантовано не буде ніяких проблем. Що стосується перетворення в «растр», то при безвихідному становищі завжди допоможе скрін екрану по кнопці PrintScreen.

Крім того, розроблено і безліч спеціалізованих пакетів:

 • Роботу з парою CDR / AI забезпечать останні версії Illustrator на будь-якій системі (зауважимо, тільки останні версії).
 • Відкрити і зробити перетворення з CDR в DWG — теж AI.
 • З CDR в PNG і назад — Xn View під Windows.
 • На Linux завжди врятує цей геніальний умілець — UniConvertor.

Звертаємо увагу, що формат CDR так щільно увійшов у всю комп’ютерну життя, що йому присвоєно відразу 7 MIME-типів:

 • application / cdr
 • application / coreldraw
 • application / x-cdr
 • application / x-coreldraw
 • image / cdr
 • image / x-cdr
 • zz-application / zz-winassoc-cdr

Продовження пристрастей по CDR-формату

Якщо ви думаєте, що пристрасті навколо цього формату «з бородою» закінчилися, то сильно помиляєтеся.

По-перше, саме ці три літери вибрала для своїх вже звукових файлів фірма Aware Studio зі своєю однойменної програми. Ці файли можна відкрити практично будь-яким аудіопрогравачем, вони схожі простим звуковим wav і aif — вони не використовують стиснення, нормалізацію і фільтрацію звуку, зате дозволяють включати різну корисну інформацію описового характеру.

По-друге, Apple вибрала CDR, щоб зберегти в файл образ CD і DVD-дисків. Робота з CDR-форматом вбудована в систему Mac OS X. Цей формат можуть відкрити утиліти з пакета Apple Disk Utility. Розроблено та спеціальне — Apple Final Cut Pro.

По-третє, ну зовсім екзотика. Виявляється, знаменитий виробник автомобільної електроніки німецька Bosch саме в формат CDR переганяє на комп’ютер всю інформацію з пам’яті свого численного обладнання. Потім такий файл можна відкрити і проаналізувати спеціалізованими діагностичними програмами.

Ось такий він формат CDR — пишемо великими буквами, він вартий того, він заслужена історія комп’ютерного світу майже від самих його витоків. Принаймні, саме цей формат став одним з тих, хто активно підтримав так гучний заклик Білла Гейтса: «Комп’ютер на кухню будь-якій домогосподарці».

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector