Основні команди командного рядка Windows

Більшість користувачів Windows знає, що свою популярність операційна система отримала завдяки графічному інтерфейсу, який, на час появи першої версії, був справжньою революцією. Сьогодні вже неможливо собі уявити комп’ютер і тим більше планшет або смартфон без красивої графіки, кнопок і вікон, в яких і здійснюється запуск і робота з додатками.

Основні команди

Для роботи з командним рядком використовують спеціальні слова або фрази — команди.

А чи знаєте ви, що вимкнути або перезавантажити комп’ютер, можна не натискаючи ніяких кнопок, і як миттєво вивести на екран список автозавантаження? Якщо немає, то цей матеріал буде дуже корисний.

Сьогодні найбільш популярні версії Windows 7, 8 і 10 і в кожній з них є можливість використовувати командний рядок. Командний рядок — це окрема підпрограма, яка дає можливість виконати будь-яку команду MS DOS без використання графічного інтерфейсу.

Навіщо потрібна командна рядок

Використовувати командний рядок Віндовс можна для більш швидкого виконання необхідної завдання. Простіше ввести кілька букв назви і викликати потрібну програму або майстер, ніж довго шукати їх через графічне меню. У деяких же випадках обійтися без неї практично неможливо.

Таким є зараження комп’ютерними вірусами, які блокують графічний інтерфейс і не дають виконувати ніяких дій. До них відносяться поширені випадки блокування комп’ютера з вимогою перерахувати певну суму на рахунок зловмисників. Знаючи, як викликати CMD і що в ній вводити, впорається з ними справа кількох хвилин.

Інший випадок — це пошкодження системних файлів або ж частини вінчестера. В такому випадку скопіювати важливі дані допоможуть саме команди в CMD.

Як запустити командний рядок Windows

Так як командний рядок — це програма, то для початку роботи її необхідно запустити. Зробити це можна наступними способами:

 1. Вибрати меню пуск і перейти у вкладку службових програм. Виклик через Пуск
 2. Відшукати папку System 32 в директорії установки ОС. Виклик через Провідник
 3. Натиснути клавіші Win і R і у вікні ввести cmd.exe. Виклик через Виконати
 4. Якщо мова йде про Windows 8 або Windows 10, то натиснувши Win і X, можна викликати приховане меню для досвідчених користувачів.

Основні команди командного рядка

Словосполучення команда командного рядка насправді не зовсім коректно. Так як це окрема підпрограма, а вже в ній можна вводити будь-які підтримувані команди. Повний список команд CMD з коротким описом подивитися дуже просто. Для цього достатньо ввести help і натиснути клавішу «enter».

Результат команди help

УВАГА. Немає різниці, використовуєте ви Windows 10 або стару XP — команди абсолютно ідентичні.

Знаючи лише кілька основних команд, ви зможете виконувати всі основні дії, наприклад, перезавантажити комп’ютер або подивитися список автозавантаження, здійснювати будь-які дії з файлами та багато іншого.

Ось лише деякі з них:

 • chdir — Зміна поточного каталогу на інший
 • copy — Скопіювати файли або директорії
 • del — Видалення файлів і директорій
 • dir — Отримати список файлів у поточному каталозі
 • shutdown / s — Команда виключення
 • shutdown / r — Команда перезавантаження в командному рядку
 • systeminfo — Дозволяє дізнатися повну інформацію про операційну систему і комп’ютері

Команди виконувані файли

Слід розрізняти команди і виклик виконуваних файлів. Перші здійснюють певні дії, а другі запускають сторонні програми. Дуже часто, при проблемах з роботою інтернету, в техпідтримку провайдера кажуть відкрити командний рядок і ввести команду ping і адреса сайту або сервера.

Результат команди ping

Так ось, пінг — це не команда рядки, а окрема утиліта. Викликати її без розширення і шляхи можна лише тому, що виконуваний файл ping.exe знаходиться в системній папці за умовчанням. Для запуску же програм з інших директорій спочатку доведеться змінити шлях до них.

Команда автозавантаження в командному рядку

Як і в наведеному вище прикладі, команд, які б дозволяли переглядати і редагувати список автозавантаження, в командному рядку немає. Однак через CMD викликається утиліта msconfig, яка і дозволяє це зробити. Перевіряти автозагрузку необхідно періодично і відключати непотрібні вам програми, а також підозрілі, схожі на віруси. При зараженні комп’ютера файли вірусу завантажуються зі шкідливих сайтів, а їх активізація відбувається після того, як система перезавантажена. Зазвичай такі речі відловлює антивірус, але повністю покладатися на нього не варто.

Результат команди msconfig

У вікні ви можете проконтролювати не тільки програми, але і служби, які працюють на вашому комп’ютері, нерідко проблеми ховаються в них. Відключивши все непотрібне, ви значно збільшите швидкість роботи комп’ютера.

Перезавантаження Windows через командний рядок

Необхідність перезавантаження комп’ютера виникає досить часто.

Найчастіше це:

 • зависла операційна система;
 • зависла програма;
 • підвищена завантаження процесора;
 • загальмованість роботи системи;
 • повільна робота інтернету.

ВАЖЛИВО. Іноді перезавантажити комп’ютер простіше через командний рядок, ніж через кнопку «Пуск», яка може бути недоступна.

Служить для цього команда shutdown. Використовувати її необхідно з параметрами запуску, які дають масу додаткових можливостей. Без них просто буде виведена довідка, в якій ви зможете подивитися всі можливі варіанти запуску.

 • / R — Перезавантаження
 • / S — Вимкнення
 • / A — Зупинити вимикання
 • / F — Примусове завершення додатків
 • / T + час в мілісекундах — Відкласти вимикання

Також можна управляти вимиканням і перезавантаженням комп’ютерів віддалено, що, до речі, використовується не тільки для благих цілей, наприклад, при роботі віддаленим способом, але і хакерами для запуску шкідливих програм.

Особливості командного рядка в Windows 10

У Віндовс 10 з’явилося невелике, але дуже корисне удосконалення. Тепер в CMD можна використовувати команди виділення, копіювання і вставки тексту (клавіші CTRL + A, С, V відповідно).

висновок

Навіть якщо ви не відносите себе до просунутим користувачам комп’ютера, розібратися з тим, що таке командний рядок і якими командами в ній можна користуватися, необхідно. Це дозволить вам набагато впевненіше працювати з комп’ютером і заощадить чимало часу. Згодом ви настільки звикнете користуватися їй, що будете робити автоматично.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector