На якому чіпсеті вибрати материнську плату

До вибору системної плати важливо підходити з усією відповідальністю, оскільки вона є одним з головних елементів, що зв’язують компоненти комп’ютера. Навіть миша і клавіатура підключаються до роз’ємів материнки, не кажучи вже про організацію зв’язку з основними комплектуючими ПК. Материнська плата повинна бути обов’язково сумісна з процесором, так що вибирати їх слід або разом, або підбирати один з пристроїв під інше. Крім того, не зайвим буде заздалегідь подбати про подальше апгрейді, якщо в майбутньому він планується. Найчастіше збірка комп’ютера починається з покупки процесора і відеокарти. Системна плата при цьому підбирається відповідна, наприклад, коли ви купуєте ЦП Intel з індексом К, тобто для розгону, то чіпсет материнки повинен мати індекс Z, що підтримує цю можливість. До кожної моделі процесора підходять певні плати, і справа не тільки в виробника і сокеті. Існують і винятки, коли при відповідному роз’ємі взаємодія пристроїв не забезпечується. При покупці материнської плати визначальними є безліч параметрів, серед яких сокети (гніздо для процесора, що визначає, яку модель можна буде встановити), чіпсети, форм-фактор (габарити теж мають значення), інтерфейси (кількість і тип роз’ємів), слоти пам’яті та інші нюанси. Розглянемо докладніше чіпсети, які є основним компонентом материнки, в чому виражаються їх функції, а також який чіпсет краще вибрати в тому чи іншому випадку. Даний елемент материнки може також набуватися окремо, якщо того вимагають обставини.

На якому чіпсеті вибрати материнську плату

Правильний вибір чіпсета материнки в 20148 році.

Що таке чіпсет материнської плати

Чіпсет материнської плати ПК або ноутбука являє собою набір мікросхем, його призначення в забезпеченні злагодженої роботи всіх комплектуючих, в тому числі процесора, відеокарти, жорстких дисків, карти пам’яті та інших периферійних пристроїв. В архітектурі материнки в класичному її виконанні присутні південний і північний міст (актуально для платформ AMD, компанія Intel інтегрувала левову частку функцій північного моста в ЦП), слоти для установки оператіви (DDR4, DDR3). Північний міст пов’язує процесор з графічним адаптером, картою пам’яті і південним мостом, від нього також залежать параметри функціонування системної шини, оператіви і видеоконтроллера. Незважаючи на те, що в сучасній збірці продуктивність комп’ютера не залежить від чіпсета, оскільки північний міст перекочував в процесори для підвищення швидкості обміну даними і надійності, роль південного моста також не варто недооцінювати. Саме від нього залежить функціонал материнки, завдяки йому забезпечується зв’язок з периферією.

Часто на додачу до північного мосту ставиться чіп охолодження, оскільки від надлишку навантаження можливий його перегрів. Південний міст виходить з ладу через інші причини, наприклад, замикання USB-порту, контакт з несправним накопичувачем і ін. Міняти всю плату при цьому не обов’язково. Якщо материнка з ряду топових, є сенс поміняти тільки чіпсет, з бюджетними варіантами подібні дії недоцільні. Основними виробниками чіпсетів є компанії Intel і AMD, знайомі всім по процесорам. Вони складають найбільшу частку ринку. Також виробництвом займалася NVidea, більше знайома своїми відеокартами, роль інших виробників не так значна.

Як вибрати чіпсет

Головною умовою вдалого придбання є повна сумісність компонентів, тому, визначаючись, на якому чіпсеті вибрати материнську плату, потрібно враховувати модель процесора, який встановлений або планується до установки. Спочатку визначившись з платформою, Intel або AMD, приступаємо до вибору ЦП. Оскільки процесор і материнка йдуть в тісному взаємозв’язку, вибираємо їх одночасно або один під одного. Питання, який виробник краще, в даному випадку не є коректним, тому і відповіді на нього не буде, ми розглянемо чіпсети і AMD, і Intel. Обидві корпорації випускають якісну продукцію і давно зарекомендували себе на ринку.

вибір чіпсета

У випадках, коли ЦП вже в наявності, коло варіантів звужується. Якщо з платформою вибір найчастіше зумовлений, то з іншими параметрами плати доведеться уважно ознайомитися, щоб придбання відповідало вимогам, що пред’являються. Так, витрати на топову модель не мають ніякого сенсу, якщо комп’ютер буде використовуватися в офісі або вдома з мінімальним використанням ресурсів, тому перш за все варто визначитися, під які завдання підбирається плата, то ж стосується і процесора або інших компонентів, що беруть участь в складанні. Негоже, якщо пристрій з великим потенціалом не використовуватиме і половину своїх можливостей, при цьому потрібно брати до уваги і матеріальну сторону питання, адже за потужність і додатковий функціонал доводиться платити. Оскільки всі елементи йдуть у зв’язці, вони повинні гармоніювати для кращого спільного функціонування.

Топові материнки будуються на чіпсеті Z, але це зовсім не означає, що потрібно гнатися за пристроями з перших рядків рейтингу. Адже важливіше сумісність елементів і доцільність покупки. Визначити, який чіпсет материнської плати буде краще, можна поглянувши на параметри процесора, вирішальним фактором є також чітке уявлення, для яких завдань використовується комп’ютер. Позначивши мети, починаємо підбір. У загальних рисах це виглядає так:

 • Для офісного або домашнього комп’ютера (за тієї умови, що це не комп геймера) підійде бюджетна збірка, адже оснащувати девайс комплектуючими високої потужності просто не потрібні. Плата, що взаємодіє з ЦП з вбудованим графічним ядром, цілком підійде для роботи в зв’язці з цим же процесором. Для бюджетної збірки набір мікросхем Н110 або Н310 — оптимальний вибір. Від материнок на чіпсетах такого рівня не варто очікувати великого функціоналу, але це анітрохи не означає, що вони погані;
 • Якщо користувач серйозніше працює з графікою, наприклад, використовує графічні додатки, грає в ігри з середніми системними вимогами, купується додаткова відеокарта, тоді в графічному чіпсеті немає потреби, він повинен лише підтримувати функціонування встановленого відеоадаптера. Для середньої по потужності збірки підійдуть материнки на чіпсетах B 150, B 250.

Материнка на чіпсеті B 150

Асортимент плат на комплектах мікросхем середнього рівня досить широкий. Тут можна відшукати моделі з гідним оснащенням як серед представників Intel, так і AMD;

 • Для потужного комп’ютера, на якому ведеться професійна робота з графікою, вимогливими програмами, запускаються важкі ігри, підбирається як високопродуктивний процесор, так і відповідна плата, що підтримує також кілька відеокарт. Чіпсети Z 270 або Z 170 ідеально підходять для розгону оператіви, процесора. Для деяких плат на Z170 є модифікований BIOS, за рахунок чого можна розганяти процесори, які не мають індексу К, по шині (актуально для Skylake 6 покоління). Оверклокери знайдуть для себе підходящу модель материнки саме серед асортименту плат зі старшими чіпсетами. Такі системні плати мають краще оснащення, так що відшукати екземпляр з інтегрованим модулем Wi-fi або Bluetooth (якщо це потрібно) або іншими додатковими пляшками в даній категорії моделей не складе труднощів. До слова, якщо плата і процесор не підтримують можливість розгону, це не означає, що комп’ютер з таким оснащенням НЕ буде ігровим. Для ігрового комп’ютера на Інтел підійдуть чіпсети Z370, Н370, В360.

Материнка на чіпсеті Z370

Кращі чіпсети материнських плат Intel і AMD

Як говорилося вище, поняття «кращий чіпсет» дуже умовно. Кращим вибором завжди буде найбільш підходящий варіант під ту чи іншу збірку. Проте Intel призначила вгорі «харчового ланцюжка» чіпсети для материнських плат з індексом Z, як правило (хоч і не завжди), оснащені великим функціоналом, так що рейтинг очолюватимуть саме вони.

чіпсети Intel

Крім буквеної маркування, чіпсети розбиті по серіях (актуальні сьогодні 300-я, 200-я, 100-я серії). 300-я адаптована під восьме покоління процесорів, 200-я підходить для сьомого і шостого, 100-я — під Intel Core, Pentium і Celeron. Індексами Z, H, B, Q позначені категорії чіпсетів (Z — геймерські з можливістю розгону, Н — функціональні мейнстрім-чіпсети, В — для офісу або будинку, Q — для бізнесу).

300

Список чіпсетів Intel почнемо з «верхівки». Системні плати, оснащені саме цими наборами мікросхем, блищать сьогодні в рейтингах.

 • Z370 / 390. Різниця між чіпсетами не так вже й велика. Набір мікросхем Z370 — першопроходець серії, один з кращих, але, незважаючи на можливість розгону, деякий функціонал, властивий наступним екземплярів 300-й відсутній (взяти в порівняння той же Н370 з новим USB1 Gen 2 і підтримкою бездротових мереж). Новинка Z390 — трохи більше модернізований аналог Z370 з тими ж конфігураціями каналів PCI-Express і USB-накопичувачів, але з додаванням USB 3.1 Gen 2 і Intel Wireless-AC MAC;
 • Q Як і в Z-чіпсетах підтримується використання декількох відеокарт, але відсутня можливість розгону. Він адаптований під бізнес потреби, тому розраховувати на асортимент материнок з його участю не доводиться;
 • Н370, що розташувався сходинкою нижче, дуже схожий на свого побратима Z370, і хоча він не має можливості розгону, а каналів PCI-Express і USB трохи менше, при цьому Н370 перевершує наявністю USB1 Gen 2 і підтримує Wi-fi і Bluetooth 5.0. Якщо материка не набувається з метою оверклокинга, то на даний чіпсет варто звернути увагу при складанні продуктивного комп’ютера;
 • В360 — не такий наворочений чіпсет, як вищерозглянутий, але й не настільки обмежений у функціоналі, як Н310, має двоканальний контролер пам’яті, USB1 Gen 2, підтримує шини версії 3.0, а також дозволяє використовувати графічне ядро, інтегроване в сучасні интеловские процесори;
 • Н310 — бюджетний варіант серії з мінімальним набором функцій для невимогливих користувачів. Чіпсет не підтримує шину PCI-Express версії 3.0, як інші представники серії, тут є друга, у якій нижче пропускна здатність. Точно так само справа йде і з версією DMI, контролер пам’яті одноканальний, та й в цілому урізані багато можливостей.

Материнка Intel Z390

100 і 200

Сильної різниці між серіями не простежується, хоч 200-я і більш модернізована.

 • Х299 варто окрему увагу, він призначений для лінійки високопродуктивних CPU Kaby Lake-X і Skylake-X без вбудованої графіки і підтримує можливість розгону;
 • Z170 / 270. Як і інші носії Z-індексу, чіпсети ідеально підходять для оверклокерських процесорів і оснащені хорошим функціоналом;
 • Н170 / 270. З платами, оснащеними чіпами Н, у користувача набагато більше можливостей, ніж при використанні В, при цьому розгону на таких материнках немає;
 • В150 / 250 є золотою серединою між бюджетним варіантом і ігровим. Плати на цих чіпсетах ставляться при складанні середньої потужності, достатньої для виконання різних повсякденних завдань на ПК;
 • Н110 має обмежений функціонал, при цьому відмінно підходить для бюджетних збірок, адже купувати дорогу материнку з безліччю можливостей буває недоцільно, наприклад, в разі офісної роботи і т. Д.

Чіпсети з індексом Q не дуже відрізняються від Н, при цьому мають деякий набір корпоративних булочок. У всіх серіях Intel простежується якась структура, ранжир моделі з урахуванням властивих їм наворотів. Вишенькою на интеловский торті незабаром може стати анонсований чіпсет Х399 (назва перегукується з моделлю AMD для CPU Ryzen Theadripper).

Материнка на чіпсеті Х299

чіпсети AMD

Компанія пропонує два варіанти конфігурацій наборів мікросхем — чіпсети, де південний і північний міст уживаються в одному комплекті і існують окремо один від одного. Об’єднані варіації орієнтовані для процесорів з новими сокетами АМ4 і TR4, під більш ранні роз’єми використовується роздільна конфігурація.

Процесори TR4

Під потужні CPU AMD Ryzen Theadripper компанією випущений чіпсет Х399. Значна частка контролерів перекочувала тепер в процесор, що дозволило збільшити продуктивність і надійність (не секрет, що процесор охолоджується краще). Оснащення включає 4-канальну оперативну пам’ять, підключення пристроїв по NVMe та інші корисності. Підтримується розгін.

Процесори АМ4

Чіпсети під АМ4 мають також об’єднаний варіант, і левова частка контролерів переїхала в процесор, чіпсету залишилася тільки периферія.

 • Х470 — новий топовий набір мікросхем, що є більш модернізованою версією Х370. Чіпсет відмінно підійде геймерам, оверклокерам. Серед можливостей — розгін, підтримка декількох відеокарт, завантаження з NVMe RAID та ін. Крім того, Х470 підтримує технологію AMD StoreMI, що дозволяє об’єднувати жорсткі диски в один том і переміщати в автоматичному режимі часто використовуються файли на SSD .;
 • В350 більш скромний представник чіпсетів для материнських плат ігрових комп’ютерів, при цьому також надає можливість розгону і роботи з декількома відеокартами;
 • А320 — варіант для «робочих конячок», що функціонують з одним графічним адаптером. Розгін в даному випадку не підтримується, але можливостей чіпсета цілком достатньо для вирішення нагальних завдань.

Материнка на чіпсеті Х470

Для материнських плат малого форм фактора випускаються чіпсети Х300 (аналог геймерского Х370) і А300 (аналог А320). Відмінність полягає в урізаною підтримки інтерфейсів підключення.

Процесори АМ3 +

Чіпсети під сокети АМ3 + випускаються в конфігурації «північний і південний міст».

 • Чіпи 990FX і 990Х розраховані під ігрові платформи, підтримують можливість розгону і контроль OverDrive, вбудована графіка відсутня. 990FX підтримує 4 відеокарти, 990Х — дві;
 • Зі схожими характеристиками є також чіпсет AMD 970, але він підтримує один відеоадаптер;
 • 980G з вбудованою графікою ідеальний варіант для офісних і малопотужних домашніх ПК без підключеної відеокарти. Грати можна буде в не дуже вимогливі ігри, якщо дозволить потужність процесора, один роз’єм для відеокарти в наявності.

Материнка на чіпсеті 980G

Процесори FM2 +

Набори мікросхем під FM2 + і подібні сокети підходять для роботи в зв’язці з гібридними процесорами А-серії і Athlon.

 • А88Х надають можливість розгону, підтримують підключення двох відеокарт, функціонал RAID (доцільно використовувати з AMD А8 — А6);
 • А78 також має арсенал для розгону, підтримує один відеоадаптер (краще використовувати на CPU лінійок А6 — А4);
 • А58 і більш вдосконалений побратим А68Н. Обидва чіпсети підтримують подвійну графіку (підвищення продуктивності графічної системи досягається за рахунок застосування гібридних процесорів спільно з деякими графічними адаптерами від АМД).

Материнка на чіпсеті А68Н

підсумки

Розглядаючи сучасний ринок, слід брати до уваги, що процесори компанії Intel покоління Coffee Lake сумісні тільки з новими 300-ми чіпами і сокетом LGA1151v2, тоді як нові процесори AMD, включаючи друге покоління Ryzen, сумісні з АМ4. Набори мікросхем від Intel, що мають маркування Z або Х, дозволяють розігнати машину, інші ж — ні, навіть за умови процесора з вільним множником, які передбачають подібні маніпуляції з його частотою. З АМД розгін можна виконати на материнке з чіпсетом Х або В.

Коли в основі абсолютно інші цілі і зайва трата коштів не обгрунтована або вирішальну роль грає сильно обмежений бюджет для збірки, можна обійтися і не особливо видатними системними платами. До речі, серед них можна знайти цікаві екземпляри з хорошим набором інтерфейсів і роз’ємів.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector