Як виправити помилку «CPU Fan Error» при завантаженні

Час від часу кожен користувач Windows стикається з різними помилками при включенні комп’ютера, і «CPU fan error press f1 to resume» — одна з найпоширеніших. Розберемося, якими способами можна вирішити проблему.

Як виправити помилку «CPU Fan Error» при завантаженні

Усунення помилки «CPU Fan Error» при завантаженні.

«CPU Fan Error» — що за помилка

Якщо говорити коротко, дана помилка є показником проблем з системою охолодження процесора (вентилятором). BIOS просить натиснути F1 для завантаження ОС і дійсно завантажує.

ПОРАДА. Іноді ОС просить натиснути іншу клавішу. Ще, в більш рідкісних випадках, повідомлення звучить як «Your CPU fan fail or speed too low».

Однак натискання кнопки не вирішує проблему, а повідомлення виводиться знову і знову. Це відбувається тому, що система автоматично перевіряє працездатність всіх складових ПК перед завантаженням, і, якщо дійсно є проблема з кольором, — варто вирішити проблему, щоб уникнути перегріву процесора і повної зупинки роботи ПК. Але бувають і випадки, коли ОС помиляється. Так що ж може послужити причиною виникнення проблеми?

CPU Fan Error

З’ясовуємо причину появи помилки

Перед тим, як панікувати і розбирати корпус, перевіримо настройки. Якщо ви безпосередньо перед появою помилки «CPU fan error» при завантаженні міняли швидкість обертання кулера в будь-яких програмах або в БІОС — поверніть все в початковий стан. Можете також спробувати підібрати настройки, при яких повідомлення про помилку зникне. Також рекомендуємо перевірити, чи не скидається чи час на ПК при запуску. Якщо скидається, то причина може полягати в несправності батарейки на материнке комп’ютера, що означає скидання і інших налаштувань CMOS. В даному випадку заміна батарейки повністю вирішить проблему. Якщо ви перед появою помилки розбирали системний блок (ремонтували, що-небудь змінювали або ж просто чистили), то суть проблеми може полягати в неправильному підключенні вентилятора (або в його відключенні). Про це розповімо докладніше.

Як вже говорилося, перед завантаженням системи BIOS оцінює роботу кожного елемента комп’ютера, в тому числі і кулера. Вимірюється кількість оборотів, а якщо їх нуль — з’являється помилка. Найчастіше вентилятор підключений просто не до того гнізда, і система не може його виявити. В такому випадку, перепідключення дроти буде досить для усунення неполадки. Наступною причиною може бути невідповідність материнської плати і штекера вентилятора (наприклад, штекер трьохконтактний, а роз’єм на платі чотирьохконтактний). В цьому випадку кулер працює справно, але система просто не може визначити кількість оборотів. Кращим рішенням в цьому випадку є добірка відповідного обладнання. Якщо ж немає можливості, то нижче ми розповімо, як ігнорувати помилку.

Якщо всі перераховані вище причини виключені, то варто все ж влізти в системний блок і перевірити, чи працює кулер, чи перешкоджають дроти руху лопатей, чи не забагато в ньому пилу і т. Д. Банальна чистка кулера теж може допомогти. Правда, ненадовго. Тут вже важливо визначитися, чи не час просто поміняти систему охолодження процесора.

очищення кулера

Як позбутися від помилки

З’ясувавши, що причина криється не в настройках, пробуємо зняти ліву кришку системного блоку і візуально оцінити роботу кулера. Як говорилося вище, прибираємо елементи, які заважають обертанню, якщо такі є, в тому числі пил. Для цього робимо наступне:

 • Отщёлківаем систему охолодження від материнської плати або роз’єму;
 • Акуратно знімаємо систему з процесора;
 • Відкручуємо вентилятор;
 • Чистимо радіатор (найпростіше зробити це пилососом);
 • Число сам кулер;
 • Закріплюємо вентилятор на радіатор;
 • Встановлюємо систему охолодження на плату;
 • Підключаємо штекер вентилятора в роз’єм на платі (CPU FAN).

Пробуємо включити комп’ютер (кришку можна поки не ставити на місце) і дивимося, чи зникла помилка «CPU fan speed» і чи працює вентилятор.

ВАЖЛИВО. Перевірте наявність термопасти на радіаторі, щоб уникнути перегріву процесора при спробах включити комп’ютер.

Далі перевіряємо, чи правильно підключений кулер. Штекер вентилятора має три контакти і повинен підключатися до трьох контактам на материнській платі (зазвичай під ними є підпис CPU FAN). Роз’єми Power Fan і Chassis Fan є додатковими. Якщо кулер підключений до них — в цьому і полягає причина помилки. Дивимося, чи все на своїх місцях.

ПОРАДА. Деякі системник оснащені спеціальною функцією регулювання швидкості обертання лопатей кулера з передньої панелі. Для включення цієї функції необхідно підключити кулер трохи по-іншому. Перевірте документи на систему охолодження і материнську плату. Можливо, вентилятор був підключений невірно через це.

Як ігнорувати помилку

У випадках, коли ви впевнені в справності кулера, помилку можна ігнорувати, виправивши деякі значення в BIOS. Це можна зробити, відключивши функцію стеження за оборотами кулера. Для цього:

 1. Заходимо в БІОС.
 2. Шукаємо пункт Hardware Monitor.
 3. Вибираємо розділ CPU Fan Speed.
 4. Вибираємо стан «N / A» (іноді «Disabled»).

Hardware Monitor

Зробивши це, не забувайте періодично відстежувати роботу кулера самостійно, так як система не зможе вас попередити про перегрів, що спричинить за собою пошкодження процесора. Перевірити температуру можна в спеціальній програмі в розділі «Комп’ютер — Датчики». Радимо також підправити деякі значення в БІОС. Наприклад, поріг автоматичного відключення ПК при перегріванні. Робимо це наступним чином:

 1. Знову заходимо в BIOS.
 2. Вибираємо пункт Hardware Monitor.
 3. Перевіряємо значення оборотів і необхідну кількість для початку роботи кулера. Якщо поріг включення занадто високий, перегрів може статися ще до початку роботи системи охолодження. Середня швидкість вентиляторів — 1500-2000 RPM (оборотів в хвилину).

Ще одним варіантом може стати просто відключення очікування натискання клавіші F1. Для цього потрібно просто вимкнути опцію «Wait For F1 if Error» (переводимо в стан Disabled). У нових ОС знайти цю опцію можна в розділі «Boot».

Wait For F1 if Error

ВАЖЛИВО. Даний пункт відноситься тільки до некритичним помилок.

Зрідка проблема може полягати в материнке. У цьому випадку необхідна діагностика з подальшим ремонтом або заміною.

Підводячи підсумок, відзначимо, що найчастіша причина появи цієї помилки — це все ж непрацюючий або погано працюючий кулер. Замінити цю деталь нескладно і не накладно. У всякому разі це буде коштувати дешевше, ніж купувати новий процесор в разі перегріву.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector