Як прошити або перепрошити флешку

До «хвороб» флешок (коли вони відмовляються працювати) наводить безліч чинників. У цій публікації ми матимемо цікавити не вони (причини), а способи повернення гаджетів до повноцінного функціонування — як прошити або перепрошити флешку.

Прошивка flash-накопичувача

Виконати прошивку або перепрошивку флешки нескладно.

форматування флешки

Основною метою використання флешки є запис даних. Дані ж (спільно з флеш) мають найрізноманітніше призначення — від простого зберігання до завантаження ОС (навіть перевірка відбитків пальців).

Архітектура і система запису

Важливо також для теми нашої статті розуміти її складові компоненти:

 • Фізичне з’єднання з ПК здійснюється за допомогою інтерфейсу USB (іноді це мікроUSB);
 • контролер;
 • Чіп пам’яті;
 • Осцилятори сигналу для USB-шини.

Для запису використовується (в залежності від розміру) система FAT (16, 32 або ex). При ємності понад 64 ГБ — exFAT або NTFS. Якщо використання гаджета стає проблематичним (помилки читання-запису) — його потрібно форматнуть або перепрошити.

засобами Windows

Якщо система допускає до форматування флешки, то з нього і треба почати відновлення. Віндовс володіє для цього своєю утилітою.

Для цього потрібно:

 • Приєднати флешку;
 • У розділі «Мій комп’ютер» знайти відображає її значок, правою мишею вдарити по ньому, у вікні команд вибрати «Форматувати», після чого віддати перевагу одній з файлових систем: NTFS або FAT (не зраджуючи більше нічого).

форматування накопичувача

Система NTFS або FAT

NTFS є більш пізньої — Віндовс 95 і 98 з нею не працюють. А вже починаючи з Windows 2000 — містять і NTFS, і FAT. В силу крайньої поширеності в країні осей (операційних систем, сленг) Windows флеш-накопичувачі купуються вже з ФАТ-форматом.

ВАЖЛИВО. FAT-формат не розмежовує права доступу до даних і не запише файл, що перевищує чотири гігабайти (навіть при наявності резерву), — доведеться різати на частини або вибирати формат NTFS.

Використовуємо NTFS в XP

Така функція за замовчуванням в XP недоступна. Для її активації після приєднання накопичувача до ПК потрібно відкрити меню «Властивості ваша флешка» на вкладці «Обладнання». У ньому на закладці «Політика» встановити чекбокс на пункті «Оптимізувати для виконання», підтвердити натисканням «ОК». Після цього відкриється доступність форматування в NTFS (з’явиться вибір системи).

сторонні утиліти

Форматувати флешку можна і іншими спецутілітамі, наприклад, HP USB Disk. Якщо не вийшло — варто спробувати низькорівневим форматуванням HDD Low. Є ще додаток HDD Regenerator, відновлює жорсткі диски. Підійде і до флешка. Воно ставить латки на збійні сектора (робить їх закритими для запису), плюс з її допомогою можна реставрувати дані.

HDD Regenerator

перепрошивка флешки

Якщо ж форматування накопичувача недоступно (програма ОС повідомляє про помилки і спецутіліти не дають результату), то для повернення його до життя знадобиться прошивка флешки, вірніше, прошивка контролера флешки.

Правильна назва того, що зазвичай називають прошивкою — мікропрограма, що складається з микрокода контролера і службових даних на мікросхемах. Мікрокод закладається в пристрій при виготовленні на заводі. А ось служебкі переписується часто під час експлуатації.

Програмний ремонт (повторюючи заводські дії) включає в себе очищення, тестування пам’яті, складання нових таблиць трансляції та їх записування в службові поля, — саме це є «низькорівневим форматуванням».

Програми для таких робіт мають строгу спеціалізацію за моделями контролерів. Тому ремонтникові потрібно знайти ту, яка відповідає конкретному екземпляру (адже варіанти мікросхем можуть змінюватися від партії до партії!) — терпляче перебираючи навіть не один десяток.

Визначаємо марку (вид)

Перед тим як прошити флешку потрібно визначити для неї значення VID, PID. За ним ми дізнаємося модель, а по ній — знайдемо технологічний софт для ремонта.Для визначення моделі найпростіше було б подивитися на маркування після розтину корпусу. Більш щадним буде використання програмних методів.

Для знаходження кодів VID (ідентифікує виробника) і PID (для ідентифікації продукту), які розпізнають будь-яку USB-флешку, використовують спецсофт. Для одного з пристроїв нам допоможе (для прикладу) програма Flash Drive Information Extractor (є безліч і інших).

Після установки програми та запуску файлу GetFlashInfo.exe натискаємо «Отримати дані». Отримаємо приблизний звіт:

Flash Drive Information Extractor

За отриманими значеннями для VID і PID, підставленим у вікні бази даних визначається контролер і програма (UTILS) для прошивки флешки:

Підсумкова інформація

З таким же контролером в списку будуть присутні і інші пристрої. З них вибирається більш схоже (інтуїтивно). Тепер знаходимо утиліту — в пошуку вбиваємо знайдене назва. Якщо на цьому сайті шукане виявлено не буде, то можна погуглити або звернутися до інших джерел. Навіть якщо назва буде трохи відрізнятися — нічого страшного — повинно вийти.

Вибираємо ОС для техноутіліт

Технологічні утиліти краще працюють під Windows XP — виробничники більш консервативні і не женуться за модою. Крім того, в силу того, що буде вимагатися установка драйверів і інші «небезпечні» дії — потрібно володіння правами адміністратора.

Перепрошивати знайденої програмою

Накопичувач відключаємо, запускаємо виконуючий exe-файл завантаженої і розпакованої утиліти (в даному випадку MPTool.exe).

ВАЖЛИВО. Варто пошукати в архіві текстовий файл «прочитай мене» (readme.txt) — він може містити корисні відомості. У ньому може бути інструкція або гіперпосилання на джерело з нею. Англійська текст переводите гугл-перекладачем.

Після запуску програми приєднуємо флешку до ПК — у вікні програми з’являється про неї інформація. При натисканні клавіші «Старт» починається перепрошивка. Процес відбивається жовтої смугою.

процес перепрошивки

Після закінчення — на зеленому тлі однієї з осередків відіб’ється підбадьорливий текст — ОК.

Результат роботи

Відразу з’являється пропозиція ОС відформатувати диск. Якщо потрібний драйвер у вас встановлений, то все вийде. Якщо немає — то потрібно від’єднати / приєднати гаджет. Тоді драйвер встановиться автоматично і флешка з’явитися в провіднику — можна форматувати.

З іншого утилітою дії можуть трохи відрізнятися, але не настільки критично, щоб з цим не впоратися.

загальні поради

Виробники стали викладати в загальний доступ програмне забезпечення для ремонту флешки. Для скачування потрібного в конкретному випадку — в розділі техпідтримки вказується модель (іноді додатково серійний номер). У ряді випадків серійник запитується самим софтом (з перевіркою через інтернет). Не зайвою буде перевірка справжності програмою SerialCheck, так як підробки оточують нас всюди.

Практично будь-які моделі можна буде оживити за допомогою фірмових програм. Плюс можливість відшукати подібний випадок на форумах. Прошивка контролера китайської флешки нічим не відрізняється за винятком їх меншою ємності в порівнянні із заявленою. Неремонтіруемих може бути флешка з непізнаною маркою контролера.

До складних випадків відносяться флешки SanDisk. Це пов’язано з корпоративною політикою. Компанія сама здійснює повний цикл виробництва — від розробки нестандартних рішень до продажу. Ремонтне програмне забезпечення для них відсутня. Якщо ж утиліту підібрати не вдається — Не мучте і скористайтеся відром.

профілактика флешки

Як ми вже зрозуміли — краще не доводити флешку до необхідності ремонту. Ось деякі рекомендації для зведення до мінімуму небажаних наслідків:

 • Оберігання від температурних коливань, від впливу води, агресивних середовищ, механічних впливів, рентгенівських випромінювань, електромагнітних полів. Акуратність вставки / вилучення;
 • Заповнення флешки «під зав’язку» її файлова система може бути пошкоджена. Небезпечний симптом при записи — уповільнення і зависання;
 • Проводьте перевірку флешки засобами ОС, робіть дефрагментацію;
 • Не використовуйте флешку в якості єдиного примірника даних (уявіть, що у вас є тільки один ключ від квартири);
 • Дотримуйтеся процедури безпечного вилучення флешки;
 • Щоб уникнути статичного розряду не торкайтеся контактів флешки пальцями, предметами з металів, уникайте зіткнення з іншою синтетикою;
 • При дивну поведінку флешки не поспішайте лікувати її низькорівневими програмами. Спочатку скопіюйте важливі файлу на інший носій, а потім починайте ремонт.

Тепер ви знаєте як прошити USB-флеш-накопичувач і зможете самостійно розібратися в цьому питанні. Нехай ваші флешки довго живуть.

Залишайте свої коментарі.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector