Діагностика та ремонт відеокарти

Якщо ви одного разу включили комп’ютер, система запустилася, а екран залишається чорним або з’явилися дивні смуги і колірні спотворення, швидше за все, пошкоджена відеокарта.

Причин для такої події більш ніж достатньо: починаючи від заводського браку і закінчуючи неправильною експлуатацією. Розберемо їх докладніше, а також дізнаємося, чи можна проводити ремонт відеокарт самостійно.

Діагностика та ремонт відеокарти

Причини, ознаки та наслідки поломок

перегрів

Найчастіше це відбувається з високопотужними картами, замкненими в тісний системний блок без доступу повітря, або коли виробник економить на конденсаторах.

ознаки:

 • брижі екрану;
 • мельтешение;
 • кольорові плями;
 • некоректна передача кольору.

Тривалий перегрів призводить до втрати контакту в схемі, пересихання електролітичних конденсаторів, пошкодження живлять вузлів.

Overclocking і voltmoding

Найбільш поширені причини виходу графічного адаптера з ладу — це спроби його «розгону»: збільшення частоти і напруги понад встановлені норми (overclocking) і підвищення харчування (voltmoding).

ознаки:

 • почорніння;
 • оплавлення плати;
 • зображення на екрані пропадає.

Ремонт відеокарт в цьому випадку неможливий, як і гарантійна заміна — адже всі допустимі режими роботи компонента були перевищені.

Крім того, потрібно розуміти, що поліпшити продуктивність бюджетного відеоадаптера за рахунок оверклокинга до якихось чудових показників не вийде і перед подібною процедурою рекомендується заміна охолоджуючої системи на більш потужну.

Пошкодження графічного процесора

Походить від необережності, наприклад, при заміні інших складових ПК.

ознаки:

 • відсутність зображення;
 • артефакти на екрані.

зупинка вентилятора

Ця поломка пов’язана з непродуманою конструкцією кулера, через несправність або засміченості якого згодом страждає відеокарта. Вина тут лежить цілком на плечах виробника.

Засмічення кулера відекарти

Пил і бруд — ворог комп’ютерної техніки №1

ознаки:

 • відсутність зображення.

відвал чіпа

Нерідко виявляється вже при ремонті відеокарт NVIDIA: від перегрівання у них руйнуються контакти між BGA-кульками і платою. Не можна назвати це в повній мірі заводським шлюбом, але проблема характерна для відеоадаптерів цієї серії.

ознаки:

 • немає зображення на моніторі.

діагностика

Перевірити поточний стан компонента самостійно можна тільки в тому випадку, якщо він ще працює. Для діагностики відеокарти знадобляться спеціальні програми:

 • Riva Tuner;
 • PowerStrip;
 • AMD N-Bench.

Riva Tuner

Утиліта зі зручним інтерфейсом. Здатна показати, наскільки сильно розігрітий графічний адаптер і як це виправити. У разі перегріву програма запропонує провести underclocking — знизити частоту роботи відеокарти.

RivaTuner інтерфейс

PowerStrip

Найчастіше використовується з метою оверклокинга, але так само прекрасно підходить для діагностики. Універсальна майже для всіх моделей карт і швидко виявляє несправності.

Powerstrip інтерфейс

AMD N-Bench

Перевіряє потенціал графічного прискорювача і вказує на неполадки, а також виявляє раніше не використовувалися резерви обладнання.

AMD N-Bench інтерфейс

Таким чином, можна періодично перевіряти відеоадаптер і вчасно запобігти поломку. Якщо в ході діагностики нічого не з’ясувалося, але в наявності явні «симптоми» пошкодження графічного адаптера, доведеться звернутися до майстра.

ремонт

Ремонт відеокарт в домашніх умовах доступний людям, добре розбирається в пристрої компонентів ПК, їх взаємодії один з одним і способах ремонту. В іншому випадку краще відвідати сервісний центр або купити нову. Деякі умільці намагаються реанімувати карту, розігріваючи її в духовці під певними температурами (і нерідко це увінчається успіхом), але результати можуть бути непередбачувані, якщо ви новачок.

Пам’ятайте, що ремонт відеокарти ноутбука не завжди здійснимо навіть в умовах майстерні — деякі моделі сконструйовані за принципом «згорів відеоадаптер — викинь ноутбук». При покупці техніки заздалегідь питайте продавця, чи можлива лагодження та заміна комплектації. Щоб самостійно зробити такий ремонт, потрібно буде розібрати гаджет, демонтувати графічний адаптер, знайти проблему, усунути її і повернути все на свої місця, не зіпсувавши при цьому ПК. Такий експеримент можна провести, якщо вам не шкода ноутбук або ви твердо впевнені в успіху підприємства.

Чи доводилося вам ремонтувати відеокарти або проводити діагностику? З якими труднощами ви зіткнулися? Напишіть про це в коментарях.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector