Що вибрати: Linux Mint або Linux Ubuntu

Набридло користуватися Windows і твердо вирішили перейти на Linux? Просто любите пробувати щось нове? Якою б не була причина, по якій ви вирішили стати линуксоидов, в першу чергу вам варто визначитися, яким дистрибутивом користуватися найкраще початківцям користувачам. Практично будь-який ресурс надасть вам вибір між Linux Mint або Ubuntu.

Який дистрибутив вибрати

Linux Mint vs Ubuntu: який дистрибутив краще?

Практично будь-яка статистика показує, що саме вони є найпопулярнішими системами в світі Linux. Обидві розробки максимально спрямовані на простоту використання, і, якщо ви переходите з Windows на Linux, почати варто з якоюсь із цих двох.

Незважаючи на те що і Ubuntu, і Linux Mint мають спільне коріння, вони мають ряд суттєвих відмінностей. Якщо копнути трохи глибше, то можна в цьому переконатися на власному досвіді. Незважаючи на те що вже написано досить статей на тему Ubuntu vs Mint, ми постараємося розкрити тему максимально повно. Тому, якщо ви поки ще не знаєте, що вибрати і який дистрибутив Linux кращий для початківців, уважно ознайомтеся з представленим матеріалом.

Походження та розробка

На зорі свого зародження, Linux був спрямований більше на комп’ютерних фахівців і системних адміністраторів. Про сьогоднішній зручність для рядового домашнього юзера питання навіть не піднімалося. Linux в ті часи використовувався в основному на серверах і другом високотехнологічному обладнанні, для домашніх же комп’ютерів існували Windows і Mac OS, але деякі розробники, побачивши перспективність новинки, поставили собі за мету довести систему до розуму і спростити її настільки, щоб більшістю функцій могла користуватися навіть домогосподарка.

Як же все виникло? Першим масовим дистрибутивом був Debian. На його основі існує величезна кількість розробок. У 2004 році мільйонер Марк Шаттлворт заснував компанію Canonical і в жовтні того року випустив першу версію Ubuntu. По суті, це був перший продукт Linux для простих смертних. Навіть девіз розробки звучав як «Linux для людей». Кожні півроку випускалася нова версія. Це ж періодичність збереглася і до наших днів, а компанія Canonical продовжує виступати ідейним натхненником і головним спонсором проекту.

екран привітання

Проте, новинка мала ряд недоліків. Наприклад, за замовчуванням не встановлювалися пропрієтарні кодеки, через що такі популярні формати, як MP3 і Flash, просто не відтворювалися. Так, все можна було встановити трохи пізніше вручну, але погодьтеся, рядового обивателя це може ввести в ступор. Тому в 2006 році на основі Ubuntu була випущена ще одна новинка під назвою Linux Mint. Її розробники врахували недоліки Ubuntu і постаралися зробити перехід з Windows максимально безболісним. Головною відмінністю була наявність пропрієтарних кодеків автоматично, завдяки чому нічого не потрібно було інсталювати додатково і всі файли підтримувалися системою з коробки.

Оскільки компанія Canonical є комерційним проектом, вона має конкретних офіційних осіб, дочірні компанії та величезну команду розробників по всьому світу. Технічна рада відповідає за підтримку операційної системи і здійснює контроль за її розвитком. Така кількість розробників необхідно через те, що Canonical розробляє Ubuntu не тільки для настільних комп’ютерів, але і для серверів, мобільних пристроїв, хмарних сховищ і навіть телевізорів.

УВАГА. Разом з тим Linux Mint існує за кошти користувачів і спонсорів, а також отримує відсоток від угод з виробниками обладнання. Засновник проекту — Климент Лефевр, але він не здійснює такий вплив на розвиток системи, як Марк Шаттлворт.

Оскільки проект відповідає за розробку тільки настільної операційної системи, команда розробників не така велика і відчутно менша, ніж в Ubuntu, і в основному зосереджена в європейських країнах.

Як уже згадувалося, новий випуск Ubuntu виходить кожні півроку: у квітні і жовтні. Кожні два роки квітневий реліз публікується з тривалим терміном підтримки — офіційні оновлення виходять на протязі 5 років. Так склалося, що це парні роки, тобто 2010 2012 2014 і 2016. Офіційна термінологія релізу — LTS, що розшифровується як Long Term Support. Всі інші випуски мають підтримку терміном 10 місяців. Найменування кожної нової версії прив’язане до місяця випуску. Так, Ubuntu 16.10 буде означати, що цей випуск датований жовтнем 2016 року.

Linux Mint виходить такою ж періодичністю — два рази на рік, але без конкретної дати, і кожні два роки публікуються випуски з тривалим терміном підтримки в 5 років. Відмінність лише в тому, що, оскільки цей продукт базується на основі Ubuntu, розробники чекають її офіційного релізу, після чого проводять свої правки і вже через кілька місяців випускають нову операційну систему. Найменування дещо відрізняється від конкурента. Було прийнято рішення додавати порядковий номер, наприклад, Linux Mint 16 або Linux Mint 18. Менші поновлення можуть нумеруватися як 17.1, 17.2 і так далі.

Системні вимоги

Ubuntu:

 • 512 МБ оперативної пам’яті (рекомендовано 2 ГБ);
 • 5 ГБ місця на жорсткому диску (рекомендовано 25 ГБ);
 • Екран роздільною здатністю 1024 x 768.

Linux Mint:

 • 512 МБ оперативної пам’яті (рекомендовано 1 ГБ);
 • 9 ГБ місця на жорсткому диску (рекомендовано 20 ГБ);
 • Екран дозволом 800 x 600 (рекомендовано 1024 x 768).

Як видно, мінімальні вимоги практично однакові: Linux Mint вимагає трохи більше місця на жорсткому диску, але мінімальна роздільна здатність екрану допускається більш низьке. Щодо рекомендованих системних вимог, то цілком очевидно, що у Ubuntu вони вищі: 2 гігабайти оперативної пам’яті проти 1 гігабайта у Linux Mint. Тому на більш слабких комп’ютерах, у яких менше 2 гігабайт ОЗУ, хороший вибір буде все-таки Linux Mint. На сучасних комп’ютерах і ноутбуках обидві системи будуть мати високу продуктивність.

Мінімальна роздільна здатність екрану

простота установки

Обидва дистрибутива неймовірно прості в установці. Весь процес займає лічені хвилини, від вас очікується буквально декілька натискань: вибрати часовий пояс, розкладку клавіатури, тип розмітки жорсткого диска, а також задати логін і пароль облікового запису користувача. Все інше установник зробить за вас. Незважаючи на те що інтерфейси мають деякі відмінності, процес практично повністю ідентичний. Хочемо звернути увагу, що Linux Mint і Ubuntu підтримують UEFI, але перед установкою Linux Mint краще відключити опцію Secure Boot.

Інтерфейс і програмна оболонка

Оскільки для Linux існує декілька оболонок робочого столу, Ubuntu і Linux Mint мають версії з найпопулярнішими з них. Крім того, кожна збірка свою унікальну розробку — робочий стіл Unity в разі Ubuntu, і Cinnamon при використанні Лінукс Мінт. Само собою, регулярно випускаються версії на основі інших програмних оболонок:

 • KDE — Kubuntu, Mint KDE;
 • MATE — Ubuntu, Mint;
 • Xfce — Xubuntu, Mint Xfce
 • GNOME — Ubuntu;
 • LXDE — Lubuntu.

Всі різновиди Ubuntu виходять паралельно з основною версією, тоді як Linux Mint віддає перевагу робочих столів Cinnamon і MATE, а інші виходять з деяким запізненням.

Інтерфейс Лінукс Мінт

Обидві версії мають установчі образи для 32 або 64-бітових систем. Довгий час Linux Mint випускав окремі образи з вбудованими кодеками і без них. На даний момент можна завантажити тільки образи з кодеками. В Ubuntu їх можна скачати за умови встановлення системи, для цього потрібно поставити галочку у відповідному пункті.

простота користування

Зупинимося на унікальних оболонках кожного з дистрибутивів — Unity і Cinnamon. Перший більше схожий на Mac OS, навіть розташування кнопок і рядки меню у вікні програми дуже схожі, тоді як другий буде куди звичніше тим, хто до цього користувався Windows. Робочий стіл Unity має кілька незвичну організацію меню, в якому все розбите на кілька вкладок з рядком пошуку в верхній частині екрану. Разом з цим багато хто відзначає, що Unity є практично ідеальним втіленням ідеї метро-інтерфейсу Windows 8. І дійсно, якщо придивитися, деяка схожість все-таки є.

Cinnamon, в свою чергу, має меню, дуже схожі на меню Пуск Windows, в якому всі програми розбиті на категорії, причому розбивка відбувається автоматично. Тому чи буде вам зручно користуватися обраної операційною системою, залежить від того, чим ви користувалися до цього.

оболонка Cinnamon

Крім того, Unity має набагато менше можливостей для користувача настройки інтерфейсу. За великим рахунком, ви будете користуватися тим, що вам запропонували. Cinnamon, в свою чергу, має набагато більше можливостей кастомізації.

Програмне забезпечення

Встановлені з нуля Linux Mint і Ubuntu мають повний набір необхідного програмного забезпечення: офіс, браузер, різні програвачі, поштові програми. Linux Mint включає навіть графічний редактор Gimp. Крім того, в нього включені закриті кодеки для відтворення деяких типів файлів, серед яких MP3 і Flash. В Ubuntu же можна вибрати цю опцію при установці, а якщо випадково пропустити цей момент, доведеться інсталювати все додатково.

Кожна збірка магазин додатків. В Ubuntu він більш барвисто оформлений і вважається, що в ньому міститься більше програмного забезпечення. Крім того, звідти можна завантажити навіть деякі платні проги. У Linux Mint утиліта оформлена менш привабливо, але, тим не менше, весь найнеобхідніший софт завантажити з нього можна без проблем. Крім того, і там і там можна додати сторонні репозиторії, в якому містяться інші необхідні програми, відсутні в магазині додатків.

Менеджер програм Mint

Також можна відзначити відмінну особливість оболонки Unity — вона здатна відтворювати медіафайли прямо з меню Dash. У Linux Mint для цього потрібно запускати окремі програми. Крім того, Unity вміє шукати через інтернет, включаючи в результаті пошуку навіть інформацію з Інтернет-магазинів (на даний момент найкраще підтримується Amazon).

Оновлення системи та програмного забезпечення

І Ubuntu, і Linux Mint оснащені системної утилітою для установки оновлень з зручним графічним інтерфейсом. Вам не потрібно буде оновлювати кожну програму вручну, оскільки це можна зробити автоматично. Чимось ця система нагадує Android.

Що стосується оновлень самої системи, а саме встановлення нового релізу, обидва дистрибутива мають спеціальну утиліту для автоматизації процесу. Причому в Linux Mint вона з’явилася тільки з виходом останньої версії, раніше потрібно було все виконувати вручну або ж повністю перевстановлювати систему. У будь-якому випадку вам знадобиться скористатися терміналом, оскільки графічний інтерфейс у обох утиліт відсутня.

оновлення

продуктивність

На сучасному обладнанні з потужним процесором і достатньою кількістю оперативної пам’яті проблеми з продуктивністю не виникне ні з одним дистрибутивом. Якщо ж потужність обмежена, Убунту візуально працює трохи повільніше, ніж Linux Mint, тим не менш, це все досить суб’єктивно, оскільки залежить від використовуваного програмного забезпечення.

Безпека і приватність

У цьому компоненті обидві операційні системи мають відчутні відмінності. Оскільки Ubuntu розробляється комерційною організацією, цілком логічно, що в ній можна спостерігати певну кількість реклами. Для кого-то це може здатися дивним, але це цілком природно, оскільки ви не платите за саму операційну систему, а розробнику хочеться їсти не один хліб. Linux Mint цими недоліками не страждає, система повністю чиста від різних рекламних модулів.

ВАЖЛИВО. Крім того, угоду користувача Ubuntu містить пункти про те, що деяка особиста інформація передається компанії Canonical (привіт Microsoft). Правда, в настройках це можна відключити. Linux Mint не має проблем і тут. Розробники ретельно дбають про вашу безпеку. Кожен користувач, що вибирає цей дистрибутив, оцінить це по достоїнству.

висновки

Ми постаралися перерахувати найбільш явні моменти, в яких різняться Ubuntu і Linux Mint. Абсолютно все перерахувати неможливо, оскільки кожна людина користується комп’ютером по-різному. Чи можемо тільки порадити встановити кожен дистрибутив і покористуватися ним деякий час, щоб на власному досвіді зрозуміти, що вам підходить найкраще. На завершення публікуємо коротку порівняльну таблицю.

UbuntuLinux Mint
Розробляється комерційною компанією Canonical, що має команду розробників в різних частинах світу.Фінансується за рахунок добровільних пожертвувань і контрактів з виробниками комп’ютерів. Команда розробників не така велика і в основному зосереджена в Європі.
Перший випуск побачив світ у 2004 році. Є відгалуженням Debian.Розробляється на основі Ubuntu. Перша редакція з’явилася в 2006 році.
Нові версії публікуються в квітні і жовтні. Кожен парний рік квітневий випуск є версією LTS з тривалим терміном підтримки.Публікується двічі на рік, приблизно кожні 6 місяців, через пару місяців після виходу Ubuntu. Кожна четверта версія — з тривалим терміном підтримки.
Є випуски на основі робочих столів Unity, KDE, Xfce, MATE, LXDE і GNOME.Основними підтримувані робочими столами є Cinnamon і MATE. Виходять версії на основі KDE та Xfce, але з деяким запізненням.
Різні кодеки потрібно інсталювати вручну.Кодеки йдуть в комплекті з настановним чином.

У коментарях запрошуємо вас писати, якою версією Linux з перерахованих користуєтеся ви і чому.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector