Що робити, якщо здувся акумулятор в телефоні

Здуття батареї і, по суті, вихід її з ладу обертається втратою можливості скористатися девайсом. Навіть безглуздо перераховувати всі наступні неприємності від такого незручності. Тому розглянемо, що робити, якщо здувся акумулятор в телефоні.

Для оцінки варіантів можливих дій потрібно перш за все розуміти, що відбувається.

Здувся акумулятор телефону

Існує кілька причин здуття ЛІА смартфонів

Механізм здуття і горіння акумуляторів

Фактом того, що основою Li-ion батарей представляється літій — нікого не здивувати.

Однак малому числу користувачів мережі відомо, що показник щільності літію менше такого ж показника для води (може плавати в ній) і самозаймається при нагріванні до 300 ° C.

Відомі факти, коли власники найперших мобільних телефонів іноді отримували опіки від прямого вогню, виривався з мобільного труби під час розмови. Адже струми електричного кола в такий момент експоненціально досягають максимальних значень.

Рішення проблеми загоряння літію в акумуляторах зажадало близько двадцяти років. Тоді дослідження розгорнулися від літію в сторону його іонів, і ми отримали в результаті винайдену літій-іонну АКБ.

iPhone 7 вибухнув

Результатом здуття може стати вибух батареї

Заглянемо всередину батареї

Конструктивно ЛІА (літій-іонний акумулятор) складається з анода (у вигляді алюмінієвої фольги) і катода (мідної). Вони розділені електролітом і розміщені в герметичній «банку». Від кожного електрода назовні виходять клеми для знімання постійного струму, що виробляється під час хімреакцій.

Процес заряду і розряду такої батареї зводиться до періодичного переміщення іонів літію від електрода на електрод (тому в деякій літературі такі акумулятори ще називають «крісла-качалки»). При цьому іони літію вбудовуються в кристалічну решітку електродів (це явище називається інтеркаляцією).

Розряд-заряд акумулятора

На малюнку схематично показані процеси в ЛІА

Корпус банки іноді оснащений клапаном для скидання тиску при аварійних моментах експлуатації.

Тобто навіть на етапі конструювання ЛІА передбачалася можливість скидання виділяються газових утворень щоб не дати їм здуватися. Таке рішення не є випадковим і говорить про те, що для літієвих батарей внутрішнє виділення газів є характерним.

перезаряд батареї

Крім того, в результаті наукових експериментів виявлено цікавий ефект, що виникає при перезаряді ЛІА (перезарядка — це надлишок заряду, що не можна плутати з процедурою перезарядки).

Цей виявлений факт безпосередньо пов’язаний з частим питанням «чому здулася батарея на телефоні?».

Виявляється, що літієві акумулятори мають знижену стійкість до перезаряду.

На поверхні матриці негативного електрода при перезаряді відбувається виділення металевого літію в формі осаду. Сам літій, як ми читали вище, має дуже різку реакційну здатність.

Одночасно на позитивних пластинах відбувається активне виділення кисню.

Ці фактори разом утворюють «пекельну» хімічну суміш, наслідком якої будуть утворюється тепло, зайвий тиск, розгерметизація і навіть можливо самозаймання.

Таким чином, роздувся акумулятор — наслідок взаємодії виділилися в герметичній «банку» літію і кисню при перезаряді.

Однак не тільки перезаряд може бути причиною газоподібних виділень, хоча він і найбільш імовірний.

ЦІКАВО: В даний час в акумуляторах літій-іонного типу передбачений захист, що обмежує його повний розряд, а ось обмежувач по перезаряду до сих пір не використовується. Тому інтелектуальна схема контролера, яким оснащуються ЛІА потребує доопрацювання.

Причини газоутворення в АКБ

Причинами порушення стандартної хімічної реакції всередині «банки» акумулятора можуть бути:

  • Механічний удар — порушення внутрішнього устрою;
  • Використання неякісного (не «рідного») зарядного пристрою;
  • Використання батареї понад установлений для таких пристроїв терміну експлуатації;
  • Експлуатація та розрядка при негативних температурах;
  • Вплив високої температури часто (сонячних променів);
  • перезаряд;
  • Порушення герметичності;
  • Замикання контактів;
  • Вихід з ладу контролера;
  • Вживання АКБ кустарного виробництва або заводський брак.

ВАЖЛИВО. Насправді зарядний пристрій в більшості випадків знаходиться всередині самого мобільного телефону, а зовнішній блок, що підключається для підзарядки, всього-на-всього змінює зовнішнє споживання до потрібного рівня.

Вихід із ситуації або «що не можна робити»

Як же бути і що робити якщо здувся акумулятор в телефоні?

На багатьох сайтах є рекомендації для самостійного (примусового) скидання газів з батареї.

Для цього автори радять проколоти спеціальне віконце або втиснути всередину кульку (залежить від пристрою). Після видалення летючих речовин акумулятора насильно надають первозданну форму.

При відсутності ж віконця або кульки подібні умільці проколюють корпус під кутом, а потім заклеюють отвір епоксидною смолою.

Не виконуйте таких дій!

Якщо ще раз перечитати причини появи здуття, то стане зовсім очевидним, що простий випуск газів не дасть ніякого позитивного ефекту. Тому що внутрішній устрій вже порушено. Сама ж рекомендована процедура містить у собі великий ризик.

ВАЖЛИВО. Якщо ваш акумулятор здувається — це може привести до самозаймання при подальшому порушенні герметичності, а також до вибуху. Не зберігайте роздуті АКБ будинку! Не викидайте у відро для сміття! Для цього є (повинні бути) спеціальні точки.

Тепер ви знаєте що робити якщо здулася батарея на телефоні і про причини цього явища. Сподіваємося, що ця стаття вбереже вас від необдуманих дій і допоможе в правильній експлуатації літій-іонних батарей.

Висловлюйте свою думку в коментарях.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector