Що краще вибрати: Debian або Ubuntu

У продовження серії статей, які порівнюють різні дистрибутиви Linux, докладніше зупинимося на Debian і Ubuntu. Вони є найпопулярнішими і впливовими збірками, що використовуються на різних типах пристроїв. На даний момент відомо 132 заснованих на Debian і 67 на Ubuntu збірок операційної системи Linux.

Вибір між Debian та Ubuntu

Який з дистрибутивів вибрати: Debian або Ubuntu?

Незважаючи на схожість архітектури, вони мають ряд суттєвих відмінностей. У чому вони полягають? Які особливості кожної з цих операційних систем? Який дистрибутив — Debian або Ubuntu — вибрати для використання на домашньому комп’ютері? Детальніше на ці питання ми відповімо в сьогоднішньому матеріалі.

На кого орієнтовані збірки

Практично будь-який користувач, відповідаючи на це питання, не замислюючись відповість, що Debian розрахований на досвідчених користувачів Linux, тоді як Ubuntu — на новачків. Певною мірою вони будуть праві, але насправді все не настільки очевидно. Останнім часом межа була істотно розмита, що не дозволяє конкретно виділити аудиторію, на яку розрахована кожна збірка.

Проте прийнято вважати, що саме Ubuntu є чи не найкращим вибором для початківців линуксоидов завдяки максимальній орієнтації на спрощеність, починаючи від процесу установки і закінчуючи щоденним використанням. Debian ж більше орієнтований на користувачів, які мають певне уявлення про особливості Linux і розуміють, чого вони хочуть від системи.

Вибір між ОС

Установка операційної системи

Оскільки найперше знайомство з Ubuntu і Debian починається саме з установки, розглянемо, в чому обидва дистрибутива відрізняються один від одного в цьому компоненті.

 • Спосіб завантаження. Обидва дистрибутива можуть бути завантажені як безпосередньо з серверів розробника, так і з використанням технології BitTorrent. З огляду на, що сервери можуть бути перевантажені, другий варіант є найбільш гідною кандидатурою, для того щоб швидко завантажити повний образ. Варіанти отримання пакета
 • Розмір інсталяційного образу. Ubuntu пропонує один варіант завантажувального образу розміром приблизно 1,5 гігабайти. Debian надає набагато більш широкий вибір, залежна від розміру вашого носія: можна вибрати файли об’ємом до 650 мегабайт або до 4,4 гігабайти. Справа в тому, що образ за замовчуванням розрахований для запису на диск, тому він розбитий на частини такого розміру, щоб для кожної з них можна було використовувати один носій. Якщо ви вибираєте образ для CD-диска, можна скачати 8 файлів, якщо ж DVD — то всього лише 3. Як запевняють розробники, для установки самого необхідного набору програмного забезпечення досить використовувати перший спосіб в списку. У всіх інших міститься додаткове програмне забезпечення, яке і так можна скачати через інтернет. Крім того, пропонується завантажити утиліту для онлайн-установки, коли інсталяційний образ займає мінімум місця, а всі файли завантажуються з віддаленого сервера. Варіанти розбивки диска Debian
 • Кількість підтримуваних архітектур. У цьому компоненті Debian істотно переважає над Ubuntu: 12 платформ проти 5. Оригінальний Debian можна поставити практично на будь-який пристрій з процесором, хіба що крім мікрохвильовки або холодильника. Ubuntu же призначений на використання з найпопулярнішими девайсами.
 • Функціонал утиліти установки. В Ubuntu все максимально спрощено для недосвідчених користувачів, проте можна вибрати режим досвідченого користувача і кожен компонент вибирати вручну. Debian ж багатьма фахівцями визнаний як дистрибутив з найбільш налаштованим монтажник. За великим рахунком, це той же розширений режим, але з можливістю вибору автоматичних налаштувань. Він буде корисним як новачкам, так і більш досвідченим користувачам.

Варіант завантаження Убунту

У цьому показники переваги варто віддати все-таки Дебіан, так як він розрахований на більш широке коло користувачів. Убунту ж направлений в першу чергу на недосвідчених і новачків, а його установник більш барвисто оформлений, що також привертає менш просунутих линуксоидов.

Перше враження

Яке перше враження від Debian або Ubuntu відразу ж після установки? Давайте подивимося, в чому перевага Debian, а в чому — Ubuntu.

Мінуси Ubuntu в порівнянні з Debian

 • Проблеми зі стабільністю роботи. Оскільки компанія Canonical, що відповідає за випуск Ubuntu, розривається на кілька фронтів, розробляючи операційну систему для настільних комп’ютерів, мобільних пристроїв, серверів і хмарних сервісів, дуже часто, особливо після поновлення, навіть вбудовані компоненти працюють нестабільно і викликають досить велика кількість вильотів програмного забезпечення. Природно, це не може радувати.
 • Unity. Незважаючи на те, що програмна оболонка Unity є досить просунутою, саме вона є не найвдалішим компонентом операційної системи. Розробники постійно намагаються внести щось новеньке, але через недостатнє тестування щось обов’язково та й спрацює криво. Unity
 • Приватність. Оскільки їсти хочеться всім, компанія Canonical свого часу навіть пішла на те, що в систему Ubuntu були інтегровані різні рекламні модулі. Як це прийнято, вони досить часто передають вашу особисту інформацію третім особам. На щастя, в самих останніх версіях сторонні компоненти підозрілого характеру можуть бути відключені.

Переваги Ubuntu в порівнянні з Debian

Якщо закрити очі на перераховані вище недоліки (та й які операційні системи, розраховані на масового споживача, на 100% позбавлені подібних проблем?), То Ubuntu має ряд незаперечних переваг.

 • Повний набір встановлених драйверів, завдяки чому вам не потрібно займатися додатковим пошуком, особливо якщо встановлене обладнання на вашому ноутбуці або комп’ютері є кілька екзотичним. На відміну від Debian, орієнтованого в першу чергу тільки на вільне ПЗ, в Ubuntu є можливість з коробки користуватися пропрієтарним (тобто стороннього розробника) софтом, включаючи різні драйвери безпосередньо від виробника обладнання. пропрієтарні драйвера
 • Більш часте оновлення програмного забезпечення. Оскільки технології розвиваються неймовірно стрімко, для багатьох багаторічний цикл розробки Debian може здатися критичним. Так, можна в Debian підключити сторонні репозиторії з програмним забезпеченням, але який у цьому сенс, якщо при цьому втрачається основна перевага Debian — його стабільність?

Безпека роботи та стабільність програмного забезпечення

І Debian, і Ubuntu для управління системними операціями вимагають права суперкористувача. Але істотно відрізняється реалізація цього принципу.

В Ubuntu ви за замовчуванням працюєте під обліковим записом звичайного користувача, без доступу до системних функцій. Коли ж вам потрібно виконати якісь глибокі настройки або встановити програму, утиліта sudo запросить пароль користувача root. Певною мірою це трохи сповільнює роботу, але при цьому підвищується безпека.

Обліковий запис суперкористувача в Дебіан чимось нагадує аккаунт адміністратора в Windows. Ви входите під своїм логіном і паролем один раз, але не підтверджуєте свої дії при кожній операції. Так, це трохи швидше, але все-таки менш безпечно. Тому потрібно проявляти пильність, щоб не наробити нічого зайвого.

Обліковий запис суперкористувача

Що стосується стабільності роботи програмного забезпечення, то в Debian використовується три основних сховища: тестовий, стабільний і нестабільний. Спочатку новий софт з’являється на тестовому каналі, а потім після того, як його ретельно перевірили і відтестувати, він переміщається в стабільний. Після виходу нової версії Debian тестові пакети переносяться в репозиторій стабільних. В останні кілька років кількість сховищ було розширено, але найкраще користуватися перерахованими вище. Що ще хочеться відзначити, при використанні Debian вам пропонується, по суті, дві крайності: або вражаюча стабільність в жертву функціональності, або останню версію програмного забезпечення, але може привести до серйозних збоїв при оновленні.

Ubuntu має дещо іншу структуру сховищ програмного забезпечення:

 • Головний репозиторій Canonical, в якому містяться пакети, взяті з тестового і нестабільного каналу Debian і допрацьовані розробниками компанії Canonical.
 • Репозиторій Universe з програмними пакетами, підтримуваними спільнотою.
 • Програмне забезпечення з закритим програмним кодом, наприклад, драйвери від виробника обладнання.
 • Multiverse з софтом з невільними ліцензіями, в якому містяться програми від сторонніх розробників.

ВАЖЛИВО. Головна відмінність Debian від Ubuntu — орієнтація на повністю вільний софт. У деяких випадках його виявляється цілком достатньо, але в той же час драйвера найчастіше краще використовувати саме пропрієтарні. Ubuntu же дозволяє вибирати між закритим ПЗ і вільним, а для поліпшення продуктивності рекомендує застосовувати офіційні прошивки від виробників, які краще знають особливості свого продукту.

Віддати перевагу якомусь з цих дистрибутивів в цьому компоненті досить складно. Проте варто врахувати, що те, що в Ubuntu включено за замовчуванням, в Debian потрібно підключати додатково. З іншого боку, якщо ви не женіться за новітніми софтом, а бажаєте отримати максимально стабільну систему, Debian має певні переваги. Знову ж, Ubuntu випускає оновлення набагато частіше. Так що все на любителя.

Робочий стіл і програмна оболонка

Для Linux існує декілька оточень робочого столу: KDE, GNOME, Xfce, Mate, LXDE. Всі вони доступні в тому числі і для Debian з Ubuntu. У разі установки Debian ви можете вибрати бажаний робочий стіл прямо в інсталятор системи або ж встановити пізніше. Ubuntu, в свою чергу, має унікальну розробку Unity, підтримувану компанією Canonical, одночасно виступає і спонсором проекту. Крім того, є збірки Ubuntu на основі інших робочих столів: Kubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Ubuntu Mate і Ubuntu Gnome.

Приклад робочого стола Debian

Деякі утиліти і додатки розраховані на використання з конкретною програмною оболонкою, при цьому вони можуть використовуватися на обох дистрибутивах. Тобто якщо ви знаходите програму для Debian KDE, з величезною часткою ймовірності вона без проблем зможе функціонувати і на Kubuntu. Відмінність становить Unity, так як це оболонка не має аналогів на оригінальному Debian.

До речі, популярно помилкова думка про стовідсоткову сумісності програмного забезпечення для Ubuntu і Debian. Певна частина софта має різне розташування файлів, тому воно буде несумісним.

Підтримка і спільнота розробників

З огляду на поширеність Debian і Ubuntu, обидва дистрибутива мають величезну армію прихильників, розробників і просунуту службу підтримки. Якщо у вас виникне якась складність, ви однозначно не залишитеся без допомоги. Проте відрізняється офіційна позиція відповідальних осіб кожного з проектів. У випадку з Debian вона буває досить різкій і не завжди дружній.

ПОРАДА. Проте будь-які серйозні зміни виносяться на загальне обговорення і приймаються шляхом голосування.

Ubuntu, на думку багатьох, має певну перевагу в цьому питанні, оскільки за випуск відповідає конкретна компанія, яка розробила цілий кодекс спільноти і намагається йому слідувати. Проте більшість рішень приймаються однією людиною — керівником Марком Шаттлвортом. Його голос є вирішальним і в деяких випадках він істотно впливає на розвиток проекту в цілому. Хороший приклад — як уже згадувалося вище, в одному з випусків Ubuntu було прийнято рішення про впровадження рекламних модулів, що викликало хвилю обурення серед рядових користувачів.

висновки

Отже, була кинута чергова зв’язка хмизу в багаття розбіжностей Debian vs Ubuntu. Який дистрибутив ви виберете для свого домашнього комп’ютера? Все залежить від ваших особистих переваг.

Debian vs Ubuntu

Якщо дуже коротко підвести підсумок всього вищесказаного, то можна сказати, що Debian є набагато більш стабільною системою, але при цьому її програмне забезпечення оновлюється відчутно рідше. В основному цією особливістю користуються ті, хто використовує систему для сервера. Спільнота розробників є більш демократичним, але при цьому куди більш різким.

Ubuntu же може працювати на межі краху, але при цьому ви будете користуватися найбільш сучасним і просунутим софтом, включаючи оригінальні пропрієтарні пакети і драйвери. Його спільнота є більш централізованим, але при цьому куди більш дружнім.

У всіх інших компонентах системи мало чим відрізняються один від одного. У коментарях розкажіть нам, яким дистрибутивом користуєтеся ви і чим саме він вас привернув.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector