Особливості національної ОС — Огляд Яндекс.Кіт

В кінці лютого вітчизняна компанія Яндекс анонсувала свою власну збірку мобільної операційної системи Android, яка отримала назву Яндекс.Кіт. З тих пір про неї ніхто не згадував, хоча обіцяні пристрою Huawei Honor 3 Yandex і Explay Flame, що працюють на цій операційній системі, навіть надійшли в продаж.

Яндекс Кіт

Яндекс Кіт

Незадовго до публічної презентації Яндекс.Кіт, Артур Сотников брав інтерв’ю у представників Яндекса. Якщо ви його пропустили, то вкрай раджу вам ознайомитися з цим текстом. Там досить докладно розказано про передумови появи такого продукту, як Яндекс.Кіт, моделі монетизації і взаємодії з OEM-виробниками. У сьогоднішньому огляді я не буду повторно зупинятися на цих моментах, а розповім про саму систему.

Яндекс.Кіт

До нас в редакцію попало не пристрій, що працює на Яндекс.Кіт, а безпосередньо сама прошивка, яку можна встановити на кілька підтримуваних смартфонів. Яндекс поки не планує надавати доступ до «Кіту» всім бажаючим. Пов’язано це, як мені здається, не з бюрократією і підступними планами захопити світ за допомогою своєї закритої версії Android, а з банальним небажанням Яндекса нести відповідальність за втрату даних недосвідченими користувачами. Як і будь-яка альтернативна збірка Android, установка «Кита» вимагає певних танців з бубном: отримання root-доступу, установки стороннього Recovery і т.д. Тому досить логічно з боку вітчизняного пошуковика уникати конфузів і ситуацій, коли його будуть звинувачувати в тому, що телефон перетворився в цегла. 

Коли Яндекс тільки анонсували «Кіт», багато проводили аналогію з тим, що зробив Amazon з Android для лінійки планшетів Kindle Fire. На мій погляд, таке порівняння недоречне, тому що Amazon в Fire OS виконав куди більшу роботу, змінивши не тільки зовнішній вигляд, але і нутрощі системи. Що зробила компанія Яндекс? Вони просто взяли збірку Android від команди CyanogenMod і інтегрували в неї свої сервіси.

cyanogenmod

Познайомитися з системою від Яндекса не так-то просто, але просунутих користувачів ОС Android процедура навряд чи здивує. Спершу ставиться повна релізний версія «ціаногени»: ядро, система, стандартні утиліти, і т.п. Потім вже поверх неї ставиться архів з Яндекс.Кіт. Якщо його розпакувати, то можна побачити, що з себе представляє «Кіт». Частина — додатки від Яндекса, які після установки стають «встановленими». Решта — перероблені стандартні системні програми Android ( «звонилка», контакти, клавіатура, лоунчер, настройки). Природно, з «платформи» Android видалені всі сервіси та системні процеси, відповідальні за підключення до служб Google.

Яндекс.Кіт Яндекс.Кіт

Більшу частину функціональності (роботу з залізом, графікою, мережею і т.п.) забезпечує Cyanogen, «Кіт» є просто надбудовою над ним. У підсумку виходить збірна солянка з інтерфейсів від різних виробників. Екран блокування, шторка повідомлень, інтерфейс налаштувань тут від СyanogenMod, а лончер і системні програми — від Яндекса. Все це не сприймається як єдине ціле.

Яндекс.Кіт Яндекс.Кіт

Нагадаю, що в Яндекс.Кіт повністю відсутні додатки від Google, тобто їх немає взагалі ні в якому вигляді. Навіть на Windows Phone з цим краще. Єдине, що запропонує вам «Кіт» — це перенести перенесення контактів з адресної книги Gmail на обліковий запис Яндекс. На перший погляд це здається невеликою проблемою, але на ділі все не так гладко. Наприклад, я користуюся Hangouts для спілкування з деякими людьми, а на Яндекс.Кіт його не можна встановити ніяким чином. Теж саме з Google Maps, Google Music і т.д. Добре, що для пошти і календаря завжди є сторонні або стандартні додатки від Cyanogen. 

Може здатися, що в Яндекс нічого не робили, а просто взяли голу збірку Android від СyanogenMod, видалили все, що пов’язано з Google, поставили APK-фаилов своїх додатків і випустили це в друк під назвою Яндекс Кіт. Це не зовсім так. 

По-перше, спеціально для «Кита» був розроблений унікальний лончер. Він заснований на розробках компанії SPB Software, яка займається розробкою дизайну інтерфейсів вже не перший рік, а її лончер Яндекс.Shell впевнено займає високі позиції в каталозі Google Play. Все дуже мінімалістично, інтуїтивно зрозуміло і — як це належить в 2014 році — плоско. Хоча фірмова 3D-карусель залишилася на місці.

Яндекс.Кіт Яндекс.Кіт

Тут немає меню всіх встановлених додатків, як і на iOS, нові програми будуть з’являтися на останньому екрані, розташованому праворуч від головного. Цікаво, що додавати віджети можна лише на екрани, що знаходяться зліва від головного. Таким чином, відбувається поділ робочого простору на дві частини. З одного боку: додатки, папки, швидкі ярлики і налаштування …

Яндекс Кіт Яндекс Кіт

Яндекс Кіт Яндекс Кіт

… з іншого — віджети і панелі від Яндекса.

Яндекс Кіт Яндекс Кіт

Яндекс Кіт Яндекс Кіт

Всі основні сервіси від Яндекса встановлені «з коробки», деякі пропонується завантажити окремо, якщо вам це необхідно. Всі програми нічим не відрізняються від тих, що можна встановити з каталогу Google Play на будь-який смартфон.

Яндекс Браузер  яндекс.пошта

Інтерес представляють стандартні «звонилка» і клавіатура. Перша вміє визначати вхідний дзвінок від незнайомих номерів по вбудованому довіднику. Якщо вам буде дзвонити людина з будь-якої організації, яка є в базі Яндекса, ви відразу побачите її назву.

Яндекс Кіт  Яндекс Кіт

Клавіатура нічим не дивує з точки зору інтерфейсу або технології введення, але відмінно передбачає, що ви будете вводити далі, точно виправляє помилки і робить інші приємні програмні штуки. Безсумнівно, це найзручніша клавіатура для набору російського тексту на сьогоднішній день, якщо ви не фанат горезвісного Swype.

Яндекс Кіт Яндекс Кіт

Всі сторонні додатки встановлюються з власного каталогу від Яндекса, який отримав назви Yandex Store. До речі, він же доступний і для смартфонів Nokia X.

Яндекс Store Яндекс Store

Програм там не дуже багато, але Яндекс активно працює над тим, щоб їх кількість збільшувалася кожен день. Процес повільно, але вірно йде. Для розробників не представляє особливих проблем перенести свої додатки з Google Play в Yandex.Store, поки просто не вистачає бажання, та й аудиторії хоч скільки б то не було значущої у Яндекс.Кіт поки немає.

Яндекс Store Яндекс Store

висновок

Я ніколи не був активним користувачем сервісів Яндекс, тому для мене робота з Android-пристроєм без сервісів Google — це справжній стрес. Але мобільні додатки від Яндекса мені завжди подобалися і я активно їх використовую. Яндекс Карти, Навігатор, Метро, ​​Маркет, Електрички — цими утилітами більшість з нас користується щодня. Тому поява операційної системи, побудованої навколо них — крок зрозумілий і необхідний, але засмучує реалізація. На даний момент «Кіт» виглядає як проект, що зародився з хобі програмістів Яндекса, а не як повноцінний продукт, над яким працюють кращі сили компанії. Але я вірю, що це тільки проба пера. Спільно з партнерами Яндексу вже вдалося запустити два пристрої в продаж, а це значить, що їх необхідно підтримувати, продовжуючи розвиваючи Яндекс.Кіт. Зараз команді, яка працює над Яндекс.Кіт, необхідно вирішити два завдання. Перша — приведення зовнішнього вигляду системи до єдиного стилю. Стирчать то тут, то там елементи CyanogenMode — це, звичайно, не справа. Друга — алажіваніе контактів з розробниками і забезпечення своєчасної публікації всіх новинок мобільного софта в Yandex.Store. І та, і інша завдання не виглядає нездійсненним, тому я вірю в те, що у Яндекс.Кіт є майбутнє.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector