Як встановлювати програми в Linux

Мабуть, кожен користувач Linux колись стикався з проблемою установки програм в цій операційній системі. Адже, наприклад, в Windows все це робиться досить просто і зрозуміло. У сьогоднішній статті ми детально розглянемо питання, як встановлювати програми в Linux. Поїхали!

Встановлення програм на Linux

Інсталяція утиліт може проводитися в графічному інтерфейсі або за допомогою консольного термінала

Всього існує кілька настановних пакетів для Лінукса, кожен з яких має власний, кращий формат пакетів. Першим з них є rpm, який використовується на Red Hat, Mandriva, Fedora, Suse. Далі йде пакет deb, який використовується в Debian, а також в системах, на ній заснованих (Ubuntu, Knoppix, Mepix). І тепер останній — Tar Balls (.tar, .tar.gz, .tgz), являє собою архів, який потрібно розпакувати перед початком установки.

Тепер перейдемо безпосередньо до розбору установки програм на прикладі Linux Mint (для тих, хто користується Ubuntu, все виконується аналогічним чином).

Оболонки Лінукса мають досить широкі можливості графічного інтерфейсу, в тому числі і можливість установки утиліт. Однак, почнемо ми з класичного способу інсталяції додатків, а саме — через командний рядок. Такий спосіб допоможе вам краще зрозуміти Лінукс та більш впевнено почувати себе при роботі з чистою ОС Linux (без оболонок). Також цей підхід більше припаде до душі тим користувачам, які люблять широкі можливості при роботі з системою.

Після того як ви відкриєте термінал, пропишіть команду, призначену для пошуку програм. Введіть: apt-cache search і саме слово, за яким буде здійснюватися пошук.

Пошук утиліт в системі

Зверніть увагу, що для успішного виконання більшості команд необхідні спеціальні права. Тому, якщо ви не маєте root-прав, прописуйте «sudo» на початку кожної команди, яку хочете виконати.

В Лінуксі є можливість істотно розширити список всіх програм, які можна встановити. Для цього необхідно додати сховище. Робиться це редагуванням спеціального файлу sources.list. Пропишіть в терміналі: sudo add-apt-repository і після — ім’я сховища.

Розширення списку програм

Щоб оновити список всіх додатків використовуйте команду: apt-get update

Оновлення списку утиліт

Подібна дія слід виконувати після кожного додавання нового сховища.

Тепер, коли нарешті розібралися з усіма іншими аспектами, можна перейти безпосередньо до самої установки програм. Робиться це також просто. Все, що потрібно — прописати команду: apt-get install і назва програми, яке потрібно інсталювати.

Завантаження вибраних пакетів

Це дозволить завантажити і встановити всі зазначені вами пакети.

Якщо ви хочете видалити будь-яку утиліту, просто введіть команду: apt-get remove і ім’я програми

Видалення окремого додатка

Тепер, коли ви знаєте, як робити інсталяцію програм, вам буде корисна команда, за допомогою якої можна подивитися перелік всіх програм, які були встановлені. Для цього слід прописати в командному рядку: dpkg — list

Перелік встановлених утиліт

Для користувачів, які з якихось причин не люблять використовувати командний рядок і вважають за краще їй графічний інтерфейс, розглянемо установку додатків через GUI в Linux Mint.

Спершу відкрийте меню ( «Menu») і виберіть «Адміністрування». Далі в списку натисніть на «Менеджер програм». Система може зажадати у вас пароль — вводите його, якщо хочете продовжити. Перед вами відкриється вікно, в якому ви можете вибрати категорію додатків, яка вас цікавить. Серед них представлені такі категорії: «Аудіо та відео», «Офіс», «Інструменти», «Графіка», «Шрифти», «Системні утиліти», «Наука і освіта», «Все пакети», «Інтернет» і «Програмування ».

Після того як ви оберете потрібну категорію, вам відкриється список з усіх додатків, що відносяться до обраної теми. Наприклад, в «Аудіо та відео» ви можете знайти різні відеоредактори, кодеки та інше. Тепер залишається тільки встановити бажану програму. Видалення програми здійснюється через ту ж утиліту «Менеджер програм».

Вибір категорії в менеджері програм

Наступний спосіб установки — скористатися менеджером пакетів Synaptic. Ця утиліта знаходиться в тому ж списку, де і вже відомий вам «Менеджер програм». Далі точно так же потрібно ввести свій пароль. Перед вами з’явиться вікно з полем для пошуку, введіть в нього назва програми, яку бажаєте встановити. Трохи нижче ви виявите перелік додатків, що містять введене вами слово в назві. Щоб інсталювати програму, клацніть по ній правою кнопкою миші і виберіть пункт «Для установки». Після того як ви натиснете «Застосувати», процес інсталяції буде запущений.

Менеджер пакетів Synaptic

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector