Хто і коли створив Telegram

«Телеграм» — розвивається молодий месенджер, створений для безпечного спілкування і обміну файлами. Стрімкий злет додатки зі скандальною історією забезпечили унікальна система шифрування даних і функціональні можливості, що дозволяють використовувати його для різних цілей. Опції месенджера стали не тільки засобом спілкування та розваг, а й відмінними інструментами для бізнесу. «Telegram» відрізняється високою швидкістю передачі даних, ніж вигідно виділяється на тлі інших подібних продуктів, стаючи пріоритетним для користувачів з повільним інтернетом.

За короткий час месенджер набрав серйозні обороти, зумівши залучити мільйони користувачів по всьому світу і надавши привід для хвилювань знаменитим старожилам даного виду комунікації «WhatsApp» і «Viber». Незважаючи на звинувачення в плагіаті і критику з боку конкурентів, «Телеграм» з кожним днем ​​все більше користується попитом, а скандали, що розростаються навколо програми та його творців, ще більше підігрівають інтерес публіки.

Хто і коли створив Telegram

Хто створив «Телеграм»

Історія створення популярного кроссплатформенного месенджера почалася на піку боротьби за вільне спілкування громадян без нагляду контролюючими державними органами. Творець «Telegram» Павло Дуров, відомий засновник і тепер уже колишній генеральний директор соціальної мережі «ВКонтакте», почав пошуки засоби комунікації, захищеного від втручання спецслужб, для особистого спілкування зі своїм братом. Задуматися про створення максимально безпечного месенджера довелося після зовсім недружнього візиту спецназу в 2011 році. Усвідомлення того факту, що будь-які телефонні дзвінки, повідомлення в месенджерах або соціальних мережах не можуть гарантувати повну безпеку спілкування, і стало поштовхом для початку розробки нової програми.

Спільними зусиллями брати Дурови — Павло і Микола — створили проект, що дозволяє захистити особисті дані від будь-якого втручання ззовні. Звичайно, над програмою також працювали багато висококваліфікованих фахівців компанії Digital Fortress, що належить Павлу, і наймані на конкурсній основі світлі уми сучасності. Багато з розробників і сьогодні працюють разом з братами, удосконалюючи «Телеграм» з кожним оновленням і продовжуючи створювати нові корисні опції. Протокол MTProto, на якому базується шифрування даних «Телеграма», розроблений Миколою Дурова, відомим математиком і програмістом. За технологією end-to-end (E2E) в «телеграмі» шифруються тільки секретні чати і дзвінки.

Творець Telegram Павло Дуров

Творець Telegram Павло Дуров

Мессенджер «Telegram» — некомерційний проект і фінансується особисто його засновником Павлом Дуров. Хоча витрати на месенджер і невимовно великі, адже кожен день до нього приєднується велика кількість людей, а разом з цим збільшується навантаження на сервери, творці запевняють, що для користувачів додаток залишиться безкоштовним. У «телеграмі» ви не побачите жодної платної функції, музики або стікера. Це величезна перевага перед іншими мессенджерами, що роблять на одних тільки стікерах значні суми.

Як розвивався «Телеграм»

Спочатку призначалася для особистого користування експериментальну розробку було вирішено нести в маси з метою тест-драйву сервісу при великих навантаженнях. Ідея Павла Дурова створити додаток підвищеної безпеки офіційно втілилася в життя 14 серпня 2013 року. Тоді і побачила світ перша версія «Телеграма» для пристроїв на платформі iOS від компанії Apple. Незабаром вийшов варіант месенджера під Android і вже в листопаді «Телеграм» встановили близько мільйона користувачів.

Влітку 2014 «Telegram» для iPhone і iPad був доданий в магазин додатків App Store. Наступне жовтневе оновлення надало користувачам веб-версію месенджера, а також можливість знаходити друзів по нікнейм, знання телефонного номера при цьому не потрібно.

З початку січня 2015 року «Телеграм» порадував безкоштовними стікерами. Крім стандартного набору, користувачі можуть створювати власні, а також ділитися ними з друзями.

Навесні 2016 року з’явилася можливість редагування відправлених повідомлень. А восени був запущений сервіс для створення публікацій «Telegraph». Тепер власники каналів мають більше можливостей форматування записів з додаванням фото, відео та інших матеріалів. Створення нового облікового запису при цьому не потрібно, для того щоб скористатися новою платформою, досить профілю в «Телеграм». На цей момент додаток вже налічувало понад 100 мільйонів абонентів по всьому світу.

У січні 2017 року було додано опцію видалення створених повідомлень, а в травні десктопну версію додатка наділили можливістю здійснення дзвінків.

З літа 2017 го розгорілася неабияка війна Дурова з Роскомнадзором. Так як додаток внесли в «Реєстр розповсюджувачів інформації», згідно із законом про анонімність в інтернеті «Телеграм» намагалися примусити до надання даних про листування і дзвінки користувачів державним відомствам, що суперечить принципам творця месенджера. Незважаючи на погрози блокування програми в Росії, Дуров позицій не перемінив. За непокору владі в жовтні цього року суд оштрафував «Telegram» на кругленьку суму в 800 тисяч рублів.

Додаток Telegram в телефоні

Творцям вдається дивувати користувачів не тільки скандалами. Жовтень 2017 року подарував росіянам довгоочікувану офіційну російську версію, поки тільки для iOS і Android. Раніше Павло Дуров не надіявся на популяризацію месенджера на Батьківщині, тому з офіційною русифікацією не поспішав. Додані та іншими мовами, а також можливість ділитися своїм місцезнаходженням. Оновлений плеєр тепер надає більше можливостей любителям музики.

У листопаді 2017 року було вперше заблокований за піратство Телеграм-канал, котрий регулярно публікує аудіозаписи.

питання безпеки

Політика «Телеграм» щодо охорони приватності незмінна. Дуров навіть будучи в ВК був неугодний владі, виступаючи центральною фігурою в вихорі скандальних подій. Ліберальні погляди і принципова позиція з приводу вторгнень в приватне життя з боку влади змусили Павла покинути власні володіння, продавши свою частку активів компанії.

З розвитком «Телеграма» в Росії представники державних відомств зацікавилися месенджером і не проти були отримати доступ до інформації користувачів, але Дуров опинився в цьому питанні непохитний. Принцип роботи програми полягає в наданні приватності всім власникам акаунтів, а передача даних навіть державним структурам суперечить цій позиції.

Згідно з рейтингом безпеки Фонду електронних рубежів (EFF), секретні чати месенджера мають максимальний бал — 7, а основний протокол шифрування — 4, тому що вважається, що зберігання ключів на серверах несе потенційну загрозу злому. Разом з тим, Дуров стверджує, що MTProto так само безпечний, а для перевірки цього факту кожен може спробувати себе в ролі зловмисника і спробувати зламати сервер «Телеграм», отримавши при цьому грошову нагороду. Ключі зберігаються на різних серверах компанії, які знаходяться в різних країнах, що підкоряється своїм законам. З цієї причини вкрай проблематично на законних підставах змусити Дурова надати доступ до інформації користувачів. А зібрати пазл з ключів в результаті злому і зовсім не представляється реальним.

Переходити на кінцеве шифрування для всіх чатів, як це зробив «WhatsApp», «Telegram» з метою підвищення рейтингу безпеки не збирається, надаючи свободу вибору своїм користувачам. Такий вид кодування на практиці вкрай незручний для регулярного використання. Кінцеве шифрування позбавляє багатьох можливостей. Але користувачі, яким не потрібна хмарна синхронізація, можуть використовувати створену для максимальної приватності функцію секретних чатів, де є можливість виставити таймер знищення повідомлень. Такий вид листування зберігається тільки на пристроях учасників бесіди. При виході з профілю інформація буде загублена. Створені чати видаляються також за бажанням одного з учасників на обох пристроях. Отримати доступ до такої листуванні реально лише при фізичному заволодінні телефоном користувача, ну або підглянувши через спини.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector