Gimp, що це за програма і як нею користуватися

Для роботи з зображеннями використовуються різні графічні редактори. На сьогоднішній день популярні кілька програм. Кожна з них наділена різним функціоналом і доступна для користувачів з різним рівнем підготовки. Існують редактори початкового, просунутого і професійного рівня. Залежно від призначення графічні редактори можуть бути як повністю безкоштовними, так і коштувати кілька сотень доларів.

Робота з програмою Gimp

Огляд і можливості графічного редактора Gimp.

Найбільш популярним продуктом в середовищі графічних редакторів є Photoshop розробки компанії Adobe. Він розрахований на професіоналів і має величезний функціонал, який часто не використовується і на третину. Природно, вартість програми дуже висока і рідко хто може дозволити собі її офіційно придбати. Далеко не кожен знає, що існує абсолютно безкоштовний просунутий графічний редактор Gimp. Так як він поширюється як додаток з відкритим кодом і розвивається спільнотою програмістів, ви можете використовувати його абсолютно вільно і без будь-яких обмежень.

У цьому матеріалі ми докладніше розповімо вам, що взагалі являє собою редактор Gimp і як він з’явився на світ. Ви зможете дізнатися про основне функціонал програми, навчитеся її встановлювати і отримаєте основні відомості про те, як правильно з нею працювати.

Що являє собою редактор Gimp

Графічний редактор Gimp з’явився на світ в 1995 році. Проект не має офіційної компанії, відповідальної за випуск нових версій і підтримку старих. Ці функції виконує співтовариство розробників, що складається з групи добровольців. У перші 10 років свого існування проект не мав єдиного уявлення про те, яким він повинен бути для кінцевого споживача. Лише в 2005 році був розроблений єдиний стандарт і складені принципи, яким розробники намагаються слідувати і по сьогоднішній день. Програма є повністю безкоштовною і поширюється з відкритою ліцензією. Це означає, що при бажанні ви можете стати частиною спільноти розробників і випускати власні модифікації без порушення авторських прав.

інтерфейс програми

Багато хто побачить в Gimp повноцінну заміну Photoshop, до того ж повністю безкоштовну. І дійсно, навіщо платити купу грошей за Photoshop, якщо є безкоштовний Gimp. Так, багато функцій повторюють конкурента, також є підтримка його оригінального формату PSD, правда, кілька обмежена. Найменування функцій та доступні інструменти також багато в чому збігаються. Але навіть самі розробники Gimp позиціюють свій продукт як повноцінну альтернативу Photoshop. Це скоріше незалежний продукт зі схожим функціоналом і власною аудиторією. Проте йому віддають перевагу любителі і невеликі організації, які не можуть собі дозволити оплачувати щомісячну передплату і чи купити повну ліцензію Photoshop.

Gimp vs Photoshop

Можливості редактора Gimp

Графічний редактор Gimp дозволяє виконувати широкий спектр операцій з різними зображеннями. Він підтримує велику кількість форматів, має безліч встановлених фільтрів, кистей і шаблонів. Якщо вас не влаштовує початковий функціонал, його можна розширити за рахунок додаткових модулів. Отже, що ж вміє програма?

 • Створення і просунута обробка графічних файлів, фотографій, логотипів, малюнків. Можна міняти розмір, редагувати колір, з’єднати кілька фото в одне, налаштовувати рівень яскравості, контрастності, колірного балансу, спотворень, перетворювати картинки з одного формату в інший.
 • Підтримка рідного формату XCF, а також JPG, JPEG, GIF, TIFF, PNM, MPEG, PNG, TGA, TIF, PS, XPM, BMP, SGI, PDF, ICO, PCX і безлічі інших. І також надається обмежена підтримка PSD — оригінального формату Photoshop.
 • Малювання. Для створення повноцінних малюнків доступний повний набір робочих інструментів, що включають олівці, пензлі, штампи та інші. Кожен елемент можна тонко налаштувати, змінити товщину і форму ліній, а також прозорість. малювання
 • Створення багатошарових проектів. Кожен елемент може наноситися у вигляді окремого шару, який потім у разі потреби дуже легко видалити або підкоригувати. А також доступна повна настройка альфа-каналу.
 • Повний набір інструментів для перетворення і трансформації: нахил, масштаб, поворот, обертання, відображення.
 • Виділення фрагмента зображення. Доступні такі інструменти виділення, як фрагмент вільної форми, еліпс, прямокутник, а також інтелектуальне виділення.
 • Підтримка сканерів і графічних планшетів.
 • Велика кількість вбудованих фільтрів, можливість як поштучно, так і пакетної обробки файлів. Обробка зображення
 • Історія. Всі ваші дії зберігаються в розділі «Історія», завдяки чому ви зможете відслідковувати всі виконані зміни.
 • Анімація. Обробка анімаційних файлів формату MNG. Кожен кадр обробляється як окремий шар.
 • Багатомовне меню, включаючи якісний переклад на російську та українську мови.
 • Детальне налаштування інтерфейсу, можливість працювати в класичному многооконном меню, так і в більш звичному для новачків одновіконному.
 • Інтеграція зовнішніх інструментів, розроблених спеціально для редактора Gimp.
 • Автоматизація ваших операцій за рахунок скриптів, написаних на мовах Perl, Python і Script-Fu.

установка програми

В інтернеті популярні кілька сайтів, звідки можна скачати графічний редактор Gimp. Проте далеко не всі з них є офіційними ресурсами. Ми рекомендуємо користуватися одним з двох сайтів: офіційним сайтом проекту https://www.gimp.org/ і офіційним російськомовним ресурсом http://gimp.ru/. У першому випадку вам потрібно буде перейти по посиланню Download, а в другому — «Завантажити», після чого у спливаючому меню вибрати Gimp.

завантажити установник

Після того як ви скачаєте інсталяційний файл і збережіть його на жорсткому диску, виконайте установку програми.

 1. У вікні установника насамперед виберіть зручний для вас мову. Всього їх представлено 9, і, якщо ваш комп’ютер має російськомовне меню, російська мова буде обраний за замовчуванням.
 2. Щоб проконтролювати, які компоненти будуть встановлені, а також вибрати потрібні вам, натисніть кнопку «Налаштувати» в лівому нижньому кутку вікна установника. початок установки
 3. Відразу ж вискочить угоду користувача, з яким необхідно погодитися. Воно написано англійською і, якщо ви не володієте ним, просто натисніть кнопку підтвердження, там нічого страшного не написано. Навіть якщо ви знаєте англійську і повністю прочитали угоду користувача, але з чимось незгодні, у вас немає іншого вибору, крім як погодитися, інакше установка буде перервана. Ухвалення користувальницької угоди
 4. У наступному вікні — «Вибір компонентів» — відзначте галочкою ті елементи, які ви хочете використовувати в роботі. Якщо ви не хочете занадто довго розбиратися, який компонент за що відповідає, виберіть «Повна установка». Якщо ж вважаєте, що чимось можна знехтувати, зніміть з того пункту позначку. Крім того, у спливаючому меню можна вибрати кілька пакетів установки: повний, вагою майже 300 мегабайт, або компактний — 128 МБ. Після вибору натисніть кнопку «Далі». «Повна установка»
 5. У наступному віконці — «Вибір файлових асоціацій» — виберіть ті файли, які б ви хотіли відкривати редактором Gimp за замовчуванням. Утиліта автоматично відзначає кілька рідних для програми форматів. Якщо ви хочете застосовувати редактор для інших файлів, відзначте їх галочками, після чого також натисніть кнопку «Далі». «Вибір файлових асоціацій»
 6. У наступному вікні вам буде запропоновано вивести ярлик для швидкого запуску на робочий стіл і панель швидкого запуску. Якщо ви в них не потребуєте, зніміть галочки. Для переходу на наступний етап натисніть «Далі». створення ярликів
 7. В останньому вікні виберіть папку, куди ви хочете встановити Gimp. Натисніть кнопку «Встановити» і дочекайтеся закінчення процедури. завершення установки
 8. Запустіть програму і почекайте якийсь час, поки завантажаться всі необхідні компоненти програми. Запуск програми

Після того як графічний редактор Gimp буде встановлений на ваш комп’ютер, можна приступати до роботи з ним. У наступному пункті ми проведемо огляд меню програми. Якщо ви шукайте керівництво по виконанню конкретних завдань, на нашому сайті ви зможете знайти присвячену цьому серію статей.

Робота з програмою

Інтерфейс програми дещо незвичний і може бути складним для новачків. За замовчуванням він складається з трьох окремих вікон: головного вікна з робочою зоною, в якій ви можете обробляти зображення або створювати нові малюнки, а також двох вікон, в яких можна вибирати необхідні для роботи інструменти.

Стандартний інтерфейс

Саме таке розташування і викликає найбільше дискомфорту. Щоб переключатися в більш звичний одновіконний режим, особливо якщо раніше ви хоч трохи працювали в Photoshop, в головному вікні програми перейдіть в меню «Вікна», після чого активуйте функцію «Одновіконний режим».

Включити «Одновіконний режим»

Після цього два вікна інструментами, які розташовувалися з боків екрану, долучаться до основного вікна і стануть його елементами.

Вид «одновіконний режиму»

Тепер давайте подивимося, яку структуру має робочий екран редактора Gimp.

 • У самому верху вікна розташовується головне меню з такими вкладками: Файл, Правка, Виділення, Вид, Зображення, Шар, Колір, Інструменти, Фільтри, Вікна та Довідка. У кожній з цих вкладок розташовуються інші функції, які можна використовувати для роботи. Головне меню
 • У лівій стороні екрану, в його верхній частині, розташовується панель інструментів, в якій можна вибрати всі необхідні для обробки графічного файлу інструменти: переміщення, поворот, вирізання, дублювання, олівець, кисть, ластик, заливка, штамп, текст, а також багато інших . Панель інструментів
 • Нижче панелі інструментів розташовується панель настройки інструменту. Вона надає можливість настройки окремого інструменту і активується при його виборі в панелі вище. Тут же можна створити кілька профілів настройки кожного інструменту. Панель настройки інструментів
 • У правій частині екрана вгорі розташовується панель управління шарами, контурами, каналами та історією ваших змін. Панель управління шарами
 • Трохи нижче можна вибирати різні кисті, градієнти, а також текстури. додаткові панелі
 • У самому низу надані інструменти управління профілями кисті. Можна також створити кілька профілів з настройками для різної ситуації.

Щоб відредагувати готове зображення, натисніть «Файл» — «Відкрити».

відкриття файлу

Для створення нового натисніть Ctrl + N або ж «Файл» — «Створити».

створення файлу

Після закінчення змін збережіть файл у бажаному форматі.

висновок

Тепер ви маєте уявлення про те, що ж це за звір такий, графічний редактор Gimp. Це досить-таки просунута програма, і з усіх аналогів Photoshop є найбільш наближеним до нього по функціоналу.

Незважаючи на те, що аудиторія продуктів абсолютно різна і безкоштовний Gimp навряд чи колись зможе змагатися з ним на рівних, але для певних ситуацій, особливо якщо ви не збираєтеся професійно займатися графічним дизайном, можна спокійно обійтися можливостями Gimp. Якщо у вас залишаються питання по роботі з програмою, задавайте їх у коментарях.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector