Який захист від стрибків напруги вибрати для комп’ютера


«Поки півень НЕ клюне …» Багато вважатимуть за краще, щоб він клюнув, ніж раптову серйозну поломку комп’ютера і втрату всіх даних з жорсткого диска. На жаль, такі випадки трапляються регулярно.

Одна з найбільш часто зустрічаються причин, фатальних для домашніх і робочих ПК, це нестабільна напруга в мережі. Його скачки і перепади виводять з ладу навіть найдорожчу, сучасну і багатофункціональну техніку. Найчастіше наші електромережі грішать такими проблемами:

  • повне відключення живлення,
  • знижений або підвищений вольтаж,
  • короткочасні провали напруги.

Чому в побутовій мережі виникають перешкоди?

Причини нестабільного енергопостачання різні: погана робота генераторів, аварійні ситуації на підстанціях, проблеми з проводкою, відхилення значень від норми через включення потужного устаткування на кшталт зварювальних апаратів і електродвигунів.

Неякісне електроживлення негативно позначається на роботі будь-якого ПК: можлива втрата даних на HDD дисках, вихід блоку живлення з ладу тощо. Повторювані систематично проблеми з мережею стають причиною передчасного старіння елементів електроніки.

Наскільки захищена ваша «система» сьогодні?

Чи витримає вона стрибок напруги в мережі або серію середніх коливань за короткий проміжок часу?

Хтось покладається на вбудований захист. Дійсно, виробники комп’ютерної техніки намагаються її забезпечити. Наприклад, використовуючи вбудований мережевий фільтр, призначений для придушення високочастотних перешкод. Але по-справжньому ефективні технології використовуються лише в сегменті дорогої техніки. А її, до речі, ще більше хочеться підстрахувати.

Як врятувати комп’ютер від ризиків

Убезпечити на практиці нескладно, та й не дуже дорого. У всякому разі, дешевше, ніж оплатити ремонт системи і спроби відновлення інформації. Щоб не стати наступною жертвою, потрібно буде вибрати пристрій захисту. Тільки заздалегідь проаналізуйте, яке підходить саме Вашій системі.

Існують два види спеціального захисту:

  • стабілізатор напруги
  • і джерело безперебійного живлення (ДБЖ).

Порівняємо їх та визначити, кому все-таки довірити збереження техніки.

А як же реле контролю напруги?


Справа в тому, що реле НЕ вирівнює значення напруги, а тільки моментально відключає ділянку, який захищає, при виході параметрів вольтажа за допустимі межі (встановлені при заводській настройці або задані Вами вручну).

При регулярних неполадки в електромережі Ваш комп’ютер в зв’язці з реле стане працювати в режимі «стоп-старт». Це, м’яко кажучи, не те що не вирішує проблему, а тільки посилює її — постійні включення / відключення живлення будуть ще згубно. Тому реле напруги для комп’ютера використовувати не можна.

Стабілізатор рятує тільки в деяких випадках


Це пристрій, компенсаційна вольтаж до стандартних значень (нормативних 230В) при його відхиленні в діапазоні 30-50В. Прилад постійно контролює показання мережі і підключеному до нього ПК видає значення безпечних параметрів.

Стабілізатор актуальний: коли інших проблем з електропостачанням, крім незначних його коливань, немає.

Джерело безперебійного живлення (UPS)

На певний відрізок часу забезпечить енергопостачання комп’ютера і його автономне живлення від власних
акумуляторів в разі екстреного припинення електроживлення. За ці хвилини Ви встигнете отямитися від шоку, зберегти документи і коректно вимкнути машину.

У більш дорогих моделях (Line-Interactive) передбачений вбудований стабілізатор.

Актуальність: якщо крім перепадів турбують періодичні аварійні відключення мережі, UPS підтримає автономність роботи ПК на заданий період часу. Саме тому дешевий ДБЖ коштує приблизно стільки ж, скільки хороший стабілізатор. Порівняти найсвіжіші ціни можна тут https://axiomplus.com.ua/istochniki-besperebojnogo-pitaniya/

На які характеристики UPS-а звертати увагу при покупці?

  1. Потужність бесперебойніка: повинна бути не нижче, ніж підключається ПК.

Як визначити достатню її значення?

Зазвичай виробники вказують потужність ДБЖ в вольт-амперах (ВА), при цьому для комп’ютера вважається у ВАТ (Вт). Щоб зіставити їх, використовуйте коефіцієнт 1,5:

1 ВА = 1,5 Вт.

Це приблизна, але цілком наочне відповідність.

Приклад №1. Розглянемо ситуацію, де потрібно захистити ноутбук, на табличці якого вказані технічні параметри: Uвиходное блоку живлення 19 В і сила струму 4,7 А.

Як визначити потужність UPS:

  • згадавши зі шкільного курсу фізики, що потужність дорівнює добутку напруги і струму, дізнаємося потужність ноутбука: P = U × I; 19 × 4,7 = 90 Вт;
  • множимо отриману потужність на наведений вище коефіцієнт: 90 Вт × 1,5 = 135В А;
  • для вірності доведеться додати ще як мінімум 20% запасу: 135 + 20% = 162 ВА.

Бачимо, що в нашому випадку ДБЖ найнижчих потужностей (до 400 ВА) цілком достатньо, навіть з перестраховкою.

Приклад №2, де розглянемо середній ігровий ПК потужністю 500 Вт:

  • переведемо в ВА: 500 Вт × 1,5 = 750 ВА;
  • додамо 20% запасу: 750 + 20% = 900 ВА.

Отже, в такому разі доведеться купити бесперебойник потужніший, мінімум на 1000 ВА.

  1. Час автономної роботи. Залежить від ємності батареї і ряду інших параметрів. Для домашнього ПК нехай цей інтервал становить не менше 5 хвилин, щоб при відключенні електрики Ви спокійно відключили систему: зберегли всі файли, закрили програми, провели коректне завершення роботи.
  2. Діапазон Uвходного: інтервал між мінімальним і максимальним значеннями, при яких бесперебойник здатний підтримувати номінальне вихідні параметри, не переходячи на роботу від акумуляторів.
  3. Наявність системи фільтрації харчування, яка пригнічує імпульсні кидки напруги.
  4. Функція «холодного старту» — можливість включити ДБЖ автономно при відсутності харчування в електромережі. Це корисно, коли, наприклад, знадобиться терміново перевірити електронну пошту.

Що робити, якщо в будинку більше одного комп’ютера?

Адже це зараз не рідкість. Чи можна встановити один ДБЖ для всіх пристроїв, або на кожну машину встановити власний захист?

Що стосується зручності — однозначно купуйте окремі UPS-и для кожного користувача. Не виключено, що, закінчивши свій сеанс роботи, Ви за звичкою будете відключати і бесперебойник, ніж заважаєте іншим членам сім’ї. Тим більше, 2 примірника ІБП по 500 ВА за ціною обійдуться практично як вартість одного з потужністю вдвічі більшою.

грізна гроза

Ще одна небезпека, протистояти якій не зможе жоден стабілізатор або ІБП — грозові розряди, що відбуваються поблизу ліній електропередачі. Від таких імпульсів легко горять самі наворочені електронні пристрої.

Для попередження цих не таких уже рідкісних проблем рекомендується установка окремого приладу блискавкозахисту. Називається він «розрядник» і забезпечує цільову захист від імпульсного перенапруження.

Приємна новина: це той рідкісний випадок, коли найдешевший прилад (від 200-250 грн) стане ефективним вирішенням проблеми: тут немає необхідності гнатися за функціями і переплачувати.

Де можна робити покупки ні в якому разі

Обходьте стороною ринки і розкладки, не ведіться на привабливі ціни приватних оголошень: Тут висока ймовірність нарватися на підробку або на неякісне вироби сумнівного виробника.

І розрядники, і стабілізатори з ДБЖ купуйте в перевірених магазинах з сертифікатами на продукцію. І не потрібно нікуди їхати, витрачати час і паливо, щоб в задумі медитувати перед полицями з товаром. Все є в спеціалізованих інтернет-магазинах електротехніки з каталогами та вибором всіх важливих параметрів.

Довіряйте надійним приладів від виробників, які дорожать своєю репутацією, вкладаються в технологічне вдосконалення і надають гарантії на свої товари.

Підготовлено за технічної підтримки інтернет магазину електротехніки «АксіомПлюс»

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector