Зйомка в RAW на смартфон: що за формат, як працює і чим відрізняється від JPEG

Що таке RAW формат на смартфоні

Мобільна фотографія, хочемо ми цього чи ні, стала одним з наймасовіших хобі сучасності. Судіть самі, в смартфонах середнього і високого цінових сегментів стоять дуже пристойні камери: нерідкі випадки, коли фінальну крапку у виборі того чи іншого пристрою ставлять саме з прицілом на якості зйомки. Але ми вирішили заглибитися і, сподіваюся, розширити ваші знання в жанрі мобільного фотографії. У центрі уваги — зйомка в формат RAW, вже кілька років доступна в деяких моделях смартфонів. Що це дивовижний формат і навіщо він потрібен — розповімо в цьому матеріалі.

Що ж таке RAW?

Що таке RAW формат в смартфоні
Фото: Huawei nova 2

Назва походить від англійського слова «сирий». Файли цього формату отримали таке ім’я тому що вони не оброблені і непридатні для друку або читання растровими графічними редакторами. Образно кажучи, JPEG — це готовий до вживання стейк, а RAW — в кращому випадку, тартар з яловичини, але швидше за шматок м’яса у вакуумній упаковці.

У файлах формату RAW міститься вся інформація, отримана з матриці пристрою. Цікаво, що у сенсорів різних виробників свої особливості, тому наприклад RAW з камери Canon має розширення * .cr2, а з Sony Alpha — * .arw. Загальноприйнятого стандарту не існує, через те що термін описує тільки сам факт «вогкості» файлу. Але оскільки мова в даній статті йде про смартфони, то ми будемо міркувати про єдиний (як мінімум, поки) розширенні для цих пристроїв — DNG.

Цей формат був запропонований відомою компанією Adobe і є абревіатурою від слів Digital Negative (цифровий негатив). І саме це розширення взяли як стандарт в мобільній фотографії.

Коли в смартфонах з’явився RAW?

Що таке RAW формат в смартфоні

Якщо в цифрових фотоапаратах формат RAW з’явився вже пару десятків років назад, а стандарт DNG був введений ще в 2004 році. Однак лише через 10 років «мобільний RAW» з’явився в Android (з версії 5.0 Lollipop в 2014 році), а в iPhone цей формат став доступний тільки в iOS 10, тобто в 2016 році. Apple приблизно на 3 роки затримала фішку. Цікаво, що в легендарній 41-мегапіксельною Nokia Lumia 1020, нехай земля їй буде пухом, яка була анонсована в липні 2013 року, вже була підтримка RAW. Забавно, що в тому смартфоні також була бездротова зарядка за стандартом Qi. Але це зовсім інша історія …

Чому RAW більше, ніж JPEG?

Більшість сучасних фотоапаратів і смартфонів здатні знімати одночасно в RAW і JPEG. Плюси такого рішення зрозумілі: можна відразу поділитися в соціальних мережах JPEG-знімком, а пізніше зробити ґрунтовну обробку «сирого» файлу в графічному редакторі.

RAW — це исходник. Його майже не торкнувся процесор обробки зображення. Найчастіше в смартфонах це виражається в ненависному багатьма перешарпах (значне збільшення різкості), які вже не виправити.

В RAW міститься більше інформації і немає ніякого стиснення, в той час як JPEG — це оброблений процесором файл, та ще й упакований в контейнер JPEG. І, на жаль, збереження в JPEG несе в собі всі ризики, включаючи можливі артефакти: втрата чіткості на кордонах кольору, загальна нерізкість, шумові ореоли і так далі.

Коли ви робите знімок, світло проходить найкоротший шлях через об’єктив і потрапляє на сенсор, наповнений маленькими фільтрами червоного, синього і зеленого кольорів. Це — фільтр Байєра, який складається з 25% червоних, 25% синіх і 50% зелених фотоелементів.

Що таке RAW формат в смартфоні

Треба розуміти, що RAW-файл — це не фотографія, а інформація: набір цифрових значень кольорів, які присвоюються до кожного умовного пікселя. Образно кажучи, зображення виглядає ось так:

Що таке RAW формат в смартфоні

Далі цей масив даних з матриці потрапляє в процесор зображення і в ньому відбувається стиснення в JPEG-файл. По суті, всередині процесора відбувається проявлення знімка, фотографія піддається обробці алгоритмами.

Що таке RAW формат в смартфоні

При проходженні процесора обробки і проявлення зображення масив даних стирається і залишається знімок з усіма артефактами, сжатиями і проявився шумами. У той же час можливості по постобробці в растровому графічному редакторі на комп’ютері або на смартфоні є, але вони дуже і дуже невеликі. А ще будь-яка дія буде погіршувати якість зображення.

Навіщо знімати в RAW?

RAW-файл, тобто файл з даними з сенсора, що не проходить практично ніякої обробки і процесингу, можна проявити за допомогою різних спеціалізованих програм. Обробляти файли можна як на смартфоні, так і на комп’ютері. Наприклад, дуже поширена обробка RAW за допомогою Adobe Lightroom (є мобільна версія) або доповнення до Photoshop — Adobe Camera RAW. Список софта для «проявлення» цифрового негативу тут досить широкий: DxO Optics Pro, Capture One, Affinity Photo і багато інших — знайти зручну програму можна. Правда, будьте готові викласти кругленьку суму відразу, або підписатися на щомісячну кабалу.

Постобработка в RAW дає багато можливостей редагування, якщо файли в цьому форматі пластичні. Останнє сильно залежить від конкретного смартфона, сенсора і навіть умов зйомки. Пластичність RAW — це більшою мірою суб’єктивний параметр, який дозволяє оцінити наскільки файли піддаються обробці.

Можна ефективно змінювати експозицію (на смартфонах до 1 ступеня), витягати переосвітлення і надмірно темні місця, правити баланс білого за допомогою зміни температури кольору, збільшувати насиченість кольорів, на свій розсуд налаштувати силу шумозаглушення і так далі. Можливостей по постобробці безліч. На фото нижче — простий і показовий приклад фото, знятого на смартфон LG V30 +. Зліва JPEG, як зберігає його камера, праворуч — проявлений RAW.

Що таке RAW формат в смартфоні

Як знімати в RAW на iPhone?

Для початку потрібно переконатися, що смартфон вміє знімати в RAW-форматі. У випадку з iPhone це легко: зйомка в RAW доступна на всіх смартфонах на iOS 10 і новіших версіях операційної системи. Втім, далі починаються танці з бубном. Стандартний додаток «Камера» не вміє знімати в RAW, а додаток «Фото» не може коректно показати файл з розширенням DNG, обмежившись мініатюрою з ультранизьким дозволом в полмегапікселя замість дванадцяти. Цікаво, що всі програми, які підтримують RAW зможуть працювати з цим файлом, завантажуючи в програму вже повну версію зображення. Така доля кращої point-n-shoot камери на ринку: бути простий у використанні і не давати користувачеві просунуті можливості за замовчуванням.

RAW на iPhone
Фото: iPhone 7 Plus

Якщо ж потрібні додаткові функції типу ручних налаштувань параметрів зйомки і підтримки RAW — доведеться купувати або завантажувати додатки в App Store: VSCO, Adobe Lightroom, Manual, Halide і інші дозволяють знімати з набагато більшою кількістю параметрів і опцій.

Як знімати в RAW на Android?

Що таке RAW формат в смартфоні
Фото: ASUS Zenfone AR

Зі смартфонами на Android з одного боку все простіше, з іншого — треба обов’язково дізнатися, чи може конкретний пристрій знімати в форматі RAW. У більшості флагманів ця функція вже реалізована, але це не є обов’язковим правилом. Наприклад, Sony Xperia досі ігнорує підтримку RAW. Втім, а загалом по ринку RAW активно розвивається і поступово захоплює навіть пристрої середнього класу.

Щоб зрозуміти, чи є підтримка RAW в смартфоні, потрібно зайти в додаток «Камера», можливо далі в ручний режим і вже після цього в «Налаштування Камери». Якщо є галочка RAW в меню — значить знімаємо в DNG-розширенні, якщо немає — таку функцію можна чекати в оновленнях операційної системи (хоча навряд чи). Головне, переглянути настройки саме в ручному режимі, в «автоматі» ця настройка може бути за замовчуванням прихована.

Що таке RAW формат на смартфоні
Фото: Huawei P10

Поки ви шукаєте, як включити RAW на своєму смартфоні, я піду готувати наступний матеріал про мобільний фотографії. Побачимося з вами приблизно через тиждень, поговоримо про ситуаціях, коли зйомка в «сирому» форматі на смартфон має сенс, які базові прийоми редагування варто використовувати і який софт для цього вибрати, а також подивимося більше прикладів того, як оброблені RAW виглядають поруч зі смартфонами знімками в JPEG. Залишайте коментарі, задавайте питання, постараюся відповісти всім і кожному! Приймається конструктивна критика і грошові пожертви, підписка і лайки в моєму Instagram-акаунті @aka_opex також вітаються.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector