Який Linux вибрати — рейтинг дистрибутивів

При виборі дистрибутивів Linux багато користувачів не сумніваються і качають найостаннішу версію. Люди думають, що в оновленій версії розробники усунули всі помилки, додали корисні функції, дизайн зробили привабливіше, інтерфейс більш дружелюбним. Але це не завжди відповідає істині. Тільки в 2016 році випустили кілька модифікацій і збірок. Серед них є різні системи: і хороші, і погані. Тому треба подумати, який Linux вибрати. І вже потім, оцінивши всі плюси і мінуси, встановлювати дистрибутив.

дистрибутиви Linux

дистрибутиви Linux

Як вибирати?

Немає універсальної системи, яка підійде всім користувачам. Кожній людині потрібно щось своє. Адміністратору важлива функціональність, безпеку і можливості віддаленого управління. Новачкові — доброзичливий і простий інтерфейс. Любителю інновацій — цікаві опції, яких немає в попередніх версіях.

У 2016 році випустили багато дистрибутивів. Серед них обов’язково знайдеться той, який вам потрібен. Але жоден рейтинг не зробить вибір за вас. Краще самостійно оцінити вподобаний варіант.

Є кілька загальних критеріїв, які важливі в будь-якої версії Лінукс:

 • Стабільність. Якщо система постійно «падає», видає помилки, завершує роботу програм, ніякі інші переваги не висунуть її в топ 2016. Вам доведеться постійно шукати причини збоїв і відновлювати пошкоджені дані. Не важливо, для яких завдань ви використовуєте модифікацію — її стабільність завжди важлива.
 • Безпека. Дірки в системі — знахідка для будь-якого вірусу. Звичайно, Linux — прекрасний приклад надійності. Але це залежить від Firewall, журналу доступу, параметрів захисту. Краще вибрати дистрибутив, в якому вже виставлені оптимальні настройки і закриті всі «лазівки» для шкідливого програмного забезпечення.
 • Функціональність. Наявність корисних і цікавих опцій. Або якийсь «родзинки», що її додали в інші системи Лінукс. Головне — не переборщити. Якщо в збірці величезна кількість непотрібних вам функцій, краще взяти щось простіше. Адже вони будуть перевантажувати систему.
 • Зручність. Інтерфейс повинен бути не тільки зрозумілим, але і практичним. Щоб всі важливі опції були «під рукою». Щоб при включенні комп’ютера ви могли приступити до роботи.
 • Сучасність. Застарілі системи багато в чому хороші. Вони перевірені часом. Якщо ви користувалися ними раніше, після переходу на дистрибутив 2016 року доведеться звикати. Та й нова модифікацій може не виправдати очікувань. Якщо її випустили недавно, в ній, швидше за все, виявляться баги. Але все ж краще брати сучасний Лінукс. Необов’язково найостаннішу версію. Розробники роблять програми, орієнтуючись на нові системи. В якийсь момент може вийти корисний додаток, яке буде несумісне з вашої складанням. І доведеться оновлюватися.
 • Дизайн. Звичайно, оболонка — не головне. Адже під нею може нічого не виявитися. Але якщо інші критерії вас влаштовують, чому б не подивитися на дизайн дистрибутивів. Його можна міняти. Тому не варто складати рейтинг найкрасивіших Linux 2016 року. Просто при виборі модифікації подивіться, які в ній варіанти оформлення.
 • Підтримка, співтовариство. Мається на увазі не тільки команда розробників і офіційна техпідтримка Лінукс. Важливі люди, які користуються операційною системою. Вони спілкуються на форумах, обговорюють збірки, роблять огляди. Можуть відповісти на питання, підказати, як вирішити проблему. Якщо ви встановите непопулярну версію Linux, то розбиратися з нею доведеться самостійно. Адже користувачів, які з нею працюють, буде не так багато. І ви їх навряд чи знайдете. Цей критерій не відноситься до вузькоспеціалізованих модифікацій.

Якщо ви вирішуєте, який дистрибутив Linux вибрати, не зупиняйтеся на найпоширенішою версією. Перегляньте кілька варіантів. Те, що подобається іншим людям, може не підійти особисто вам.

Запустіть вподобану збірку на віртуальній машині або за допомогою LiveCD. Жоден рейтинг, огляд або думка не замінять особистий досвід. Лінукс в цьому плані непередбачуваний. Ви зможете зрозуміти, чи підходить вам програма, тільки після того, як попрацюєте з нею деякий час.

Ubuntu

Білд, який постійно вдосконалюють. Часто виходять нові версії. У 2016 році Ubuntu все ще популярна. Хоча її випустили 10 років тому.

Ubuntu для Linux

Ubuntu для Linux

Система підходить для новачків, які вирішили «спробувати» Linux. Її легко встановити. У неї зручний і красивий інтерфейс. У ньому немає нічого зайвого.

З Убунту можна працювати, навіть не використовуючи терміналу. Вона не схожа на «класичний» Linux — в ньому доводиться працювати з командним рядком. Це одночасно і плюс, і мінус. Ви як удома в новому середовищі. Але якщо вирішите поставити інший білд, не зможете ним користуватися без інструкції.

В Ubuntu часто додають нові функції. І разом з ними — нові баги. Їх усувають у міру виявлення.

плюси:

 • Розповсюджується безкоштовно. Багато програм і модифікації можна вільно завантажувати.
 • Швидка установка — 10 хвилин, і дистрибутив вже на комп’ютері.
 • Зрозумілий і доброзичливий інтерфейс. У ньому легко розібратися.
 • Ні вірусів. Точніше, віруси просто не можуть заразити систему. На Лінукс Убунту без дозволу користувача нічого не відбувається. Якщо ви самі не «пропустіть» шкідливі програми, вони не потраплять в білд.
 • Доступна мультизагрузка операційних систем. Ubuntu можна встановити поряд з Windows. Для цього не потрібно нічого налаштовувати.
 • У комплекті зі складанням йде набір програмного забезпечення.
 • Жоден рейтинг дистрибутивів Linux не обходиться без Ubuntu. Це поширений білд. Якщо у вас з’явиться якась проблема, ви зможете знайти рішення в співтоваристві або на форумі.

мінуси:

 • Низька стабільність. Періодично виникають збої. Але при правильному налаштуванні система буде працювати нормально. Незважаючи на це, Убунту і деякі її модифікації — кращі збірки Лінукс. Адже збої в ній не так критичні.
 • У вас можуть з’явитися помилки, з якими ніхто не стикався. Цим грішать нові версії.
 • Якщо ви вирішите спробувати інші дистрибутиви Linux, після Ubuntu буде складно перебудуватися.

Mint

Зрозумілий графічний інтерфейс. Є модуль, який прискорить адаптацію, якщо ви перейшли на Mint з системи Win. У них схожа панель задач, робочий стіл, навігація. Ви швидко звикнете до нової «обстановці». Є кілька робочих середовищ. Просто виберіть ту, з якою вам буде зручно працювати.

Linux Mint

Linux Mint

Mint заснований на Убунту. Творці Мінта вирішили прибрати всі недоліки, які притаманні Лінукс. Особливість збірки — в ній є вбудовані мультимедійні кодеки. І вже включені програми, які потрібні для повноцінної роботи на комп’ютері.

Прекрасно налагоджено зворотній зв’язок. Творці модифікації цікавляться думкою користувачів, прислухаються до нього.

плюси:

 • Mint — мало не найпоширеніша збірка 2016 року. Є величезне співтовариство. Можна звернутися безпосередньо до розробників з пропозицією або ідеєю.
 • Вона безкоштовна.
 • Є ряд корисних функцій: плагіни для легкої установки програм, завантаження оновлень, запуску програм.
 • Зручний графічний інтерфейс. Можна перемикатися між робочими середовищами.
 • Часто виходять модифікації і оновлення.

мінуси:

 • Ні публічних бюлетенів безпеки.
 • Розробник — неофіційно компанія, а ентузіасти. Багато в чому це гідність, так як творець системи буде ближче до користувачів. Але він може допускати помилки, адже у нього немає команди професіоналів.

Debian

Один з найстаріших представників Лінукс. Але він популярний в 2016 році завдяки своїй стабільності і безпеки. У нього величезна команда розробників. Але нові версії виходять рідко.

Debian для Linux

Debian для Linux

Debian встановлюють на сервери. Він підходить для віддаленого адміністрування. У ньому кращі системи управління пакетами.

Збірка не підходить для новачків. У неї більше кількість програм і налаштувань, в яких треба розбиратися. Але встановити білд легко.

плюси:

 • Це зразок стабільності.
 • Підтримка безлічі різних архітектур.
 • Працює швидко і ефективно.
 • Забезпечує безпеку.
 • Є величезна кількість програм. Близько 43000 пакетів.
 • Debian легко оновити.
 • Підходить для серверів і віддаленого адміністрування. Є система управління пакетами.

мінуси:

 • Після установки потрібна початкова настройка.
 • У самих настройках складно розібратися.
 • Дистрибутив вже застарів. Популярний в 2016 році тільки через те, що це найстабільніша і надійна збірка на базі Linux.
 • Рідко виходять оновлення.
 • Кількість програмного забезпечення одночасно є гідністю і недоліком. Новачкові буде непросто розібратися в такому розмаїтті ПО.

інші збірки

Складання, які не ввійшли в рейтинг 2016 року. Але вони можуть сподобатися багатьом користувачам.

 • Arch Linux. Простий і зручний білд. Якщо ви хочете розібратися в Лінукс і навчитися в ньому працювати, Arch Linux буде кращим вибором. Але у дистрибутива є один істотний недолік. Після установки ви не побачите нічого. Всі функції треба шукати і налаштовувати самостійно. І ніякої автоматизації. Перед тим як завантажувати цю збірку, почитайте інструкції до неї.

Arch Linux

Arch Linux

 • Chalet OS. Якщо ви «вчорашній» користувач Windows, Chalet OS — для вас. Цей білд дуже схожий на Win. Але під оболонкою прихований Linux. Ви зможете керувати новою системою, використовуючи звичний графічний інтерфейс. Збірка вийшла недавно. У ній ще можуть бути недоробки.

ChaletOS

Chalet OS

 • Elementary OS. Дистрибутив з приголомшливим дизайном. І це все його переваги. У модифікацію додали тільки ті додатки, які не порушують загальну композицію робочого столу. Ніяких нових рішень або функцій. Elementary OS — просто красива операційна система.

Elementary

Elementary

 • Cub Linux. Підходить для ноутбуків. Білд стабільний. У нього практичний і неперевантаженість інтерфейс. Завдяки цьому акумулятор працює довше. На Cub Linux можна запускати ПО, призначене для Ubuntu. Йому не потрібен потужний комп’ютер. Його встановлюють навіть на старі ноутбуки. Але є і мінус — система повільно завантажується.

Cub Linux

Cub Linux

вузькоспеціалізовані дистрибутиви

Ось кращі дистрибутиви Linux 2016, призначені для вузькоспеціалізованих завдань.

 • Ubuntu Studio. Мультимедійна студія на базі Ubuntu. Професійний білд, призначений для дизайнерів, звукорежисерів і тих, хто займається відеомонтажем. Функціонал системи спрямований тільки на це — вона не призначена для інших завдань. Ubuntu Studio не потрібно багато ресурсів. Їх можна розподілити між програмами.

Ubuntu Studio

Ubuntu Studio

 • Tails. Якщо ви не хочете, щоб за вами стежили, встановіть Tails. Він зроблений на основі Debian. Білд забезпечує безпеку, конфіденційність і повну анонімність в мережі. Запускається з LiveCD.

Tails для Linux

Tails для Linux

 • Snappy Ubuntu Core. Інновація для інновацій. Призначена для «розумних речей». З нею можна управляти інструментами домашньої автоматизації (микроволновками, кавоварками). Системі не потрібно багато ресурсів для роботи.

Snappy Ubuntu

Snappy Ubuntu

 • Steam OS. Величезна проблема для Linux — на ньому мало ігор. Через це багато користувачів вважали за краще Windows. І не збиралися повністю від неї відмовлятися. Але компанія Valve знайшла рішення — вона надала «Linux для ігор». Операційну систему Steam OS на базі Debian. У ній доступні функції платформи Steam.

Steam OS

Steam OS

Щоб вирішити, який Лінукс вибрати, треба спробувати кілька вподобаних збірок. В оглядах і топах можна лише доглянути варіанти. Але якщо ви точно знаєте, що вам потрібно, встановлюйте без коливань.

Ссылка на основную публикацию
Adblock
detector